bonding

Bonding – co to za zabieg?

Czym jest bonding

Terminem bonding’u określa się metodę odbudowywania powierzchni zębowych, jak również pokrywanie przebarwień, ubytków oraz zniekształceń za pomocą żywicy kompozytowej – materiał taki występuje w różnych kolorach, które można dopasować do barwy zębiny oraz zęba. Dzięki temu sposobowi koronom zębowym można nadać gładki i estetyczny wygląd.

Przy wykonywaniu zabiegu odbudowy zębów metodą bonding’u stomatolog musi posiadać odpowiednie umiejętności manualne – od jego zręczności będzie zależał wygląd odbudowanego zęba.

Procedura zabiegu nie należy do skomplikowanych ani długotrwałych (cienkie warstwy kompozytu nakładane są na zęby przez lekarza podczas jednej wizyty). Następnie przy użyciu łagodnie działającego kwasu tworzy na powierzchni zęba mikroskopijne wgłębienia, które pokrywa się warstewką specjalnego kleju (tzw. bondu) utwardzanego światłem i nakłada kolejne warstwy kompozytowe, również utwardzając je światłem lampy polimeryzacyjnej.

Kolor żywicy kompozytowej jest indywidualnie dobierany do pozostałych zębów pacjenta. Kolejnym etapem zabiegu jest nadanie żywicy ostatecznego kształtu, utwardzenie jej, wygładzenie oraz wypolerowanie.

Ważne! Bonding jest zabiegiem, który przeprowadza się na zębach zdrowych, niedotkniętych próchnicą ani chorobami przyzębia.

Kompozyty, jakie obecnie stosowane są w stomatologii, charakteryzują się tym, że są bardziej przezierne i wysokopolerowane, dzięki czemu nie chłoną tak szybko barwników oraz osadów z pożywienia.

Dla kogo ten rodzaj zabiegu?

Na odbudowę zębów za pomocą kompozytu decydują się zazwyczaj osoby, które nie chcą inwazyjnie ingerować w szkliwo zęba – zależy im wyłącznie na delikatnej korekcie estetycznej. Miedzy innymi są to osoby, które mają całkiem ładne uzębienie i nie chcą przymocowywać do niego pełnowymiarowych licówek.

W takim przypadku szkliwo jest przed zabiegiem jedynie delikatnie wytrawiane (usuwana jest osłonka nabyta). Można w ten sposób m.in. zmniejszyć diastemę, wydłużyć za krótki ząb, zlikwidować uszczerbienie, a także rozjaśnić pojedyncze zęby odbiegające zabarwieniem od sąsiadujących czy ukryć anomalie w budowie szkliwa.

Zdaniem stomatologów bonding jest najbardziej rozsądnym zabiegiem w przypadku, gdy przeszkadzają w ładnym uśmiechu drobne wady – niewymagające koniecznie zakładania od razu licówek bądź koron ceramicznych. Metamorfoza tą metodą bardzo często daje spektakularny efekt.

Jak każdy zabieg i ten charakteryzuje się przeciwwskazaniami m.in. :

  • choroby dziąseł i przyzębia,
  • skłonność do próchnicy,
  • pacjent nieutrzymujący prawidłowej higieny jamy ustnej,
  • zbyt mała ilość szkliwa na powierzchni licowej (np. duża ilość wypełnień),
  • zwyczaj obgryzania paznokci,
  • gryzienia ołówków.
  • bruksizm (nawykowe zaciskanie zębów).

Bonding należy do metody odbudowy zębów, która jest mniej kosztowna od konwencjonalnych uzupełnień protetycznych jak licówki czy korony ceramiczne. W przypadku, gdy wady uzębienia są małe, procedura ta jest wystarczająca. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie mniej trwałe – z upływem czasu zęby mogą uszkadzać się, przebarwiać, stopniowo tracąc swój estetyczny wygląd.

Dlaczego warto skorzystać z bondingu?

Bonding jest zabiegiem, który w niezwykle krótkim czasie pozwala znacznie odmienić wygląd uśmiechu. To wraz z niską ceną jego przeprowadzenia sprawia, że jest to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Dodatkowo jest to zabieg małoinwazyjny, co oznacza, że nie jest konieczna duża ingerencja w tkanki zęba. Ten bezbolesny zabieg pozwoli Ci diametralnie odmienić estetykę uzębienia, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się wreszcie wymarzonym uśmiechem.

Warto jednak pamiętać, że bonding to rozwiązanie, które posiada swoje wady. Przede wszystkie uzyskane efekty tą metodą nie są tak trwałe jak licówki czy korony protetycznej. Dodać należy również, że materiał kompozytowy nie jest odporny na przebarwienia. Dlatego jeżeli zdecydujesz się na bonding, pamiętaj o regularnych wizytach higienizacyjnych, dzięki którym dłużej będziesz mógł cieszyć się uzyskanymi efektami.

Pragniesz w krótkim czasie poprawić estetykę swojego uśmiechu? W takim przypadku skutecznym rozwiązaniem jest bonding, który pozwoli Ci pozytywnie wpłynąć na zmianę wyglądu zębów. Umów się na wizytę już dzisiaj do naszych specjalistów, nie czekaj!

poprzedni/następny