Czyszczenie licówek...
Czyszczenie licówek porcelanowych
Czyszczenie licówek porcelanowych
Licówki porcelanowe to marzenie wielu Pacjentów. Pozwalają uzyskać piękny uśmiech, o którym marzymy: wydłużyć zęby, wyrównać brzegi sieczne, zamknąć przestrzenie międzyzębowe czy rozjaśnić je nawet o kilkanaście tonów. Należy jednak pamiętać, że one także wymagają odpowiedniej profilaktyki w domu i w gabinecie stomatologicznym. Aby mogły służyć jak najdłużej, należy regularnie wykonywać czyszczenie licówek porcelanowych. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdź nasz poradnik.
Profilaktyka jamy ustnej w domu
Wśród Pacjentów wciąż panuje przekonanie, że prac protetycznych nie trzeba myć. Nic bardziej mylnego… O licówki porcelanowe czy inne uzupełnienia protetyczne należy dbać dokładnie tak samo, jak o zęby własne, a nawet bardziej. Dlaczego? Szkliwo zęba jest najtwardszym budulcem w ciele człowieka, jest też znacznie twardsze niż porcelana. Jeśli więc nie dbaliśmy odpowiednio o zęby, to już wiemy, że porcelana jest znacznie mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych.
Oprócz tego należy pamiętać o tym, że licówki porcelanowe to cienkie płatki ceramiczne przyklejone do własnych zębów. Wciąż więc zęby są podatne na próchnicę od strony językowej czy w przestrzeniach międzyzębowych. W takiej sytuacji należy myć zęby minimum dwa razy dziennie przez dwie minuty, używać nitki dentystycznej oraz płukanek stomatologicznych.
Jak nie czyścić licówek porcelanowych?
Porcelana jest bardzo delikatna, dlatego nie powinno się myć zębów szczoteczką o twardym włosiu, które będzie rysować ich powierzchnię. W mikro szczelinach będzie osadzać się osad z kawy, wina czy papierosów, a w przyszłości może to prowadzić nawet do drobnych pęknięć. Dokładnie z tego samego powodu nie należy używać past wybielających. Zawierają one substancje ścierne w dużo większych ilościach niż pasty pozostałe pasty dostępne w sklepach.
Pacjenci często też pytają o wybór szczoteczki elektrycznej w przypadku licówek. Zarówno szczoteczka elektryczna, jak i soniczna są bezpieczne, pod warunkiem, że używamy ich właściwie. Zbyt duży nacisk może prowadzić do zniszczenia lub uszkodzenia pracy protetycznej. Jeśli więc decydujemy się na licówki porcelanowe warto wybrać się do higienistki, która nauczy nas jak prawidłowo myć zęby.
Czyszczenie licówek porcelanowych w gabinecie stomatologicznym
Oprócz odpowiedniej profilaktyki jamy ustnej w domu powinno się również odwiedzać regularnie higienistkę, która wykona profesjonalne czyszczenie w gabinecie. Licówki porcelanowe czyści się odrobinę inaczej niż naturalne zęby. W tym celu używa się innej końcówki do skalera, aby podczas usuwania kamienia nie uszkodzić ich delikatnej struktury. Także piasek używany do czyszczenia licówek powinien być delikatniejszy.
Doświadczona higienistka stomatologiczna wie, jak obchodzić się z licówkami porcelanowymi, dlatego właśnie zawsze przestrzegamy naszych Pacjentów przed tym, aby czyszczenie zębów nie było wykonywane przez przypadkowe osoby.
Wizyty kontrolne u stomatologa
Oczywiście czyszczenie licówek porcelanowych to nie wszystko. Aby mogły służyć nam przez długie lata bez żadnych przykrych niespodzianek, należy regularnie odwiedzać stomatologa. Przegląd jamy ustnej wykonywany co 6 miesięcy pozwala szybko i skutecznie ocenić, czy z licówkami nie dzieje się nic złego, czy odpowiednio je czyścimy i nie uszkodziły się w trakcie użytkowania. W związku z tym, że licówka porcelanowa jest bardzo delikatna, jej nieodpowiednie użytkowanie może doprowadzić np. do pęknięć. Niestety, zawsze dzieje się to w najmniej oczekiwanym momencie: podczas ślubu, świąt czy na wakacjach.
Do zobaczenia na wizycie!
Jeśli więc spełniłaś marzenie o pięknym uśmiechu, umów się do Alchemii Uśmiechu na czyszczenie licówek porcelanowych. Dzięki profilaktyce w domu i w gabinecie stomatologicznym będą Ci służyły przez wiele lat!
Podobne artykuły
Czyszczenie licówek porcelanowych
Czyszczenie licówek porcelanowych Licówki...