Rodzaje aparatów ortodontycznych

Rodzaje aparatów ortodontycznych

W ortodoncji obecnie stosuje się wiele rodzajów aparatów, które mają korygować wady zgryzu i prawidłowe pozycjonowanie zębów. Aparat ma umożliwić przemieszczanie zębów w prawidłowe miejsca jamy ustnej a cele są dwa kosmetyczny i zdrowotny.

Rodzaje aparatów ortodontycznych- Aparaty ortodontyczne stałe

System DAMON.
Bezligaturowe
aparaty DAMON zapewniają efektywną i wydajną terapię ortodontyczną. Technika bezligaturowa jest siedmiomilowym krokiem w rozwoju ortodoncji i polega na zamykaniu łuku w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki, zamiast przywiązywania go ligaturą (gumeczką). Łuk przesuwa się swobodnie eliminując znacznie tarcie, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Dla pacjenta oznacza to krótszy czas noszenia aparatu, mniejsza ilość wizyt kontrolnych i minimalne dolegliwości bólowe. Również higiena jest łatwiejsza poprzez brak elastycznych ligatur, które utrudniają usuwanie nagromadzonego osadu. Dzięki tworzywom, z których są wykonane, aparaty te cechują się wysoką estetyką oraz “zlewaniem” się z naturalnymi kolorami uzębienia. Zamki te są bardzo wytrzymałe Główna różnica pomiędzy zamkami klasycznymi a zamkami Damona to sposób połączenia zamka i łuku. W zwykłych aparatach elementy te połączone są za pomocą gumek (ligatur). Natomiast w aparacie Damon zamki i specjalne łuki połączone są ze sobą poprzez specjalne zatrzaski. Pamiętajmy jednak, że nie każdy aparat bezligaturowy to aparat z systemem Damona.
Damon Clear
System Damon vs. systemy tradycyjne:
1. krótszy czas leczenia i mniejsza liczba wizyt kontrolnych
2. zredukowanie do minimum dolegliwości bólowych
3. szybsza poprawa ułożenia zębów – efekty są widoczne już po pierwszym miesiącu
4. łatwiejsze utrzymanie prawidłowej higieny – brak ligaturek
5. skuteczniejsze leczenia zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych

Czas i ilość wizyt do osiągnięcia pożądanego efektu leczenia ortodontycznego systemem Damon

Leczenie ortodontyczne systemem Damon, bazuje na nowoczesnych, delikatnych dla zębów zamkach oraz łukach z pamięcią kształtu, pozwalających na szybsze przesuwanie zębów i wymagających mniej korekt. Sprawdzona klinicznie technika prostowania zębów i poprawy estetyki twarzy przyspiesza czas leczenia ortodontycznego aż o sześć miesięcy. Polecany jest nawet osobom, które mimo tradycyjnego leczenia ortodontycznego, nie były w stanie uzyskać oczekiwanego efektu.

Aparaty ortodontyczne tradycyjne

Aparat stały metalowy zwany również tradycyjnym lub ligaturowym, to klasyczny rodzaj stałego aparatu ortodontycznego. Składa się z metalowych zamków połączonych ze sobą łukiem ortodontycznym. Mechanizm tego aparatu działa poprzez delikatne siły, które wywierane są przez łuk na zęby, do których przyklejone są zamki ortodontyczne. Łuk ortodontyczny przymocowany jest do zamków przy pomocy ligatur, a zamki przyklejone są na zęby przy pomocy specjalnego kleju. To najbardziej popularne, klasyczne aparaty ortodontyczne, z którymi także większość z nas kojarzy korektę wad zgryzu. Aparaty tego rodzaju składają się z zamków (najczęściej metalowych), ligatur oraz łuków. Zamki mocuje się do zębów za pomocą specjalnego kleju i stabilizuje cienkim drucikiem, co w rezultacie wywołując nacisk na zęby, prowadzi do ich stopniowego, a jednocześnie w pełni kontrolowanego przemieszczania się. Jeśli oczekujemy w tym przypadku rozwiązania nieco bardziej dyskretnego i subtelniej prezentującego się, możemy sięgnąć po aparat bezligaturowy w wersji estetycznej. Aparaty ceramiczne lub porcelanowe posiadają zamki o zabarwieniu mlecznym.

Aparat na zęby tradycyjny z gumowymi ligaturkami

Ligatury (tzw. gumeczki) zakładane są na szczeliny zamków w celu przymocowania łuku. Kolor gumek zależy od pacjenta, który dobiera je według własnych upodobań.

Aparat stały estetyczny
Jest to aparat typu „tradycyjnego”. Kolor zamków jest przeźroczysty, na które zakładane są ligatury (kolorowe gumeczki) trzymające łuk (metalowy drucik).

Płytka Swartza
Płytka Swartza czyli aparaty ruchome, inaczej nazywane aparatami wyjmowanymi, pomagają rozbudować łuki zębowe, korygują wady zgryzu i wspomagają prawidłowy wzrost zębów. Przeznaczone głównie dla dzieci w okresie uzębienia mieszanego. Rozwiązaniem popularnym w leczeniu dziecięcych wad zgryzu są aparaty wyjmowane (Płytka Swartza) składające się z akrylowej płyty oraz elementów wykonanych z drutu i śruby. Aparaty tego typu umożliwiają uzyskanie prawidłowego zgryzu oraz odpowiedniej ilości miejsca dla zębów. To także dobre rozwiązanie, aby wyeliminować u dziecka nieprawidłowe nawyki, np. ssanie palca, oraz dysfunkcje takie jak wady wymowy.

Aparaty ortodontyczne Invisalign

Invisalign czyli aparat nakładkowy, to leczenie ortodontyczne za pomocą przeźroczystych nakładek. Jest pozbawiony zamków i drutów. Leczenie aparatem typu invisalign jest możliwe za pomocą sił wywoływanych przez elastyczne biokompatybilne nakładki. Wszystkie nakładki mają ten sam kształt, a różnica pomiędzy nimi polega na sile oddziaływania na zęby. Nakładek Invisalign powinno się używać w dzień i w noc, zdejmując je tylko na czas jedzenia i mycia zębów. System bezbarwnych nakładek przygotowanych indywidualnie dla konkretnego pacjenta to szczególny rodzaj aparatu ortodontycznego. Rozwiązanie to jest prawie niewidoczne i możliwe do ściągnięcia w każdym momencie, wymaga jednak wymiany nakładek średnio co 2 tygodnie.

Aparaty ortodontyczne retencyjne

Aparat retencyjny (retainer) ma za zadanie utrwalić efekt leczenia ortodontycznego aparatem stałym. Przyjmuje się, że etap retencji może trwać nawet kilka lat. Retainer stały ma postać cienkiego drutu przyklejanego na powierzchniach językowych przednich zębów. Nie wymaga współpracy ze strony pacjenta, jedynie bardzo starannego oczyszczania zębów w tej okolicy.

 Aparat ortodontyczny metalowy/estetyczny samoligaturujący
Główną cechą tych aparatów jest brak gumek – ligatur. Ich funkcję pełnią specjalne klapki. Technologia ta umożliwia przyspieszenie procesu leczenia, a także determinuje rzadsze wizyty w gabinecie ortodontycznym. Zamki samoligaturujące minimalizują dyskomfort spowodowany przemieszczaniem się zębów, a niewielkie wymiary ułatwiają zachowanie czystości i higieny jamy ustnej. Aparaty, których zamki nie posiadają klasycznych ligatur (gumowych łączeń pomiędzy zamkami), tylko odpowiednio skonstruowane klapki, mocujące łuki w zamkach, to aparaty samoligaturujące (określane także, jako bezligaturowe). Mimo mniejszej siły nacisku wywieranej na zęby aparaty te są równie skuteczne, co aparaty ligaturowe. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest z pewnością estetyka. Warto tutaj wspomnieć także, iż aparaty bezligaturowe są łatwiejsze w utrzymaniu higieny, mniej inwazyjne, przynoszą szybkie efekty w leczeniu wad zgryzu i wymagają mniejszej ilości wizyt w gabinecie ortodontycznym. Aparaty zapewniające Pacjentom najwyższą jakość leczenia przy minimalnej widoczności.
1. aparaty, których zamki nie posiadają klasycznych ligatur, tylko odpowiednio skonstruowane klapki, mocujące łuki w zamkach
2. posiadają mniejszą siłę nacisku na zęby oraz wysoką skuteczność leczenia
3. łagodne dla otaczających tkanek miękkich
4. łatwiejsze w utrzymaniu higieny
Podczas leczenia ważne jest, aby metalowy łuk luźno przesuwał się w szczelinie zamka. W tradycyjnym aparacie (ligatury metalowe lub elastyczne) dociskanie łuku do zamka poprzez ciasną ligaturę ogranicza możliwość jego przesuwania. Z tego powodu opracowano zamek samoligaturujący, w którym tarcie jest maksymalnie zredukowane. Posiada on swego rodzaju „klapkę”, którą się otwiera i zamyka podczas wymiany łuków. Łuk przesuwa się w szczelinie zamka z minimalnym oporem. Sytuacja taka ma w założeniu przyspieszać leczenie. W systemie bezligaturowym stosuje się specjalnie szerokie kształty łuków, dzięki czemu można w większym zakresie poszerzyć łuk zębowy. Jednakże tylko w granicach fizjologicznych, wyznaczonych przez budowę kości. Dlatego też, jeśli w łuku zębowym stwierdzamy duży brak miejsca, nie pomogą nawet zamki samoligaturujące. . Decydując się na założenie aparatu estetycznego samoligaturującego należy pamiętać o unikaniu palenia oraz produktów spożywczych, które mogą przyczynić się do przebarwienia zamków.

Który aparat ortodontyczny wybrać?

Aparat ortodontyczny to bezpieczny, bezinwazyjny i przede wszystkim skuteczny sposób na proste zęby i piękny uśmiech. Warto jednak wiedzieć, że tradycyjny aparat z metalowymi zamkami, jaki najczęściej przychodzi nam na myśl, to nie jedyne rozwiązanie. Okazuje się, że korygując wady zgryzu mamy do dyspozycji wiele interesujących, bardzo estetycznych, a nawet niewidocznych dla innych, możliwości w zakresie aparatu na zęby.

poprzedni/następny