Domowa profilaktyka zębów

Domowa profilaktyka zębów

Domowa profilaktyka zębów- czym jest i jakie ma znaczenie. Na te pytania postaram się dziś odpowiedzieć.

Piękny i zdrowy uśmiech to nie tylko zasługa regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nawet najlepiej wyleczone zęby nie będą zawsze zdrowe, jeśli nie zostaną poddane odpowiedniej profilaktyce domowej. Dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o nie w 4 krokach! Zapraszamy na cykl artykułów „Higienistka radzi”.

Spis treści:

  1. Mycie zębów
  2. Nitkowanie zębów
  3. Płukanie jamy ustnej
  4. Odpowiednia dieta
  5. Wizyta u higienistki

Mycie zębów

Wydawać by się mogło, że mycie zębów jest jedną z podstawowych czynności jakie wykonujemy każdego dnia. Nic bardziej mylnego. Badania bowiem potwierdzają, że prawie 4 miliony Polaków nie myją zębów wcale, a aż 800 tysięcy nie ma nawet szczoteczki do zębów. Dlatego właśnie pozwoliliśmy sobie nadmienić mycie zębów jako pierwszy i najważniejszy krok w codziennej profilaktyce jamy ustnej. Jednak samo mycie to nie wszystko. Ważne jest, aby robić to prawidłowo.

W tym celu potrzebna jest i odpowiednia szczoteczka, jak i technika mycia. Zarówno szczoteczka manualna, elektryczna i soniczna myją dokładnie, jeśli wiemy, jak prawidłowo jej używać. Z doświadczenia wiemy, że nawet najdroższa z nich nie zdziała cudów… jeśli będzie stać na półce w łazience. W przypadku szczoteczki manualnej należy wykonywać ruchy wymiatające i okrężne, aby dokładnie oczyścić powierzchnie zębów. Szczoteczki soniczne i elektryczne ruchy te wykonują za nas, w związku z czym są znacznym ułatwieniem dla osób, które mają problemy z dokładnym szczotkowaniem zębów.

Domowa profilaktyka zębów-nitkowanie 

Nitkowanie zębów to drugi krok w profilaktyce jamy ustnej. Niestety, wziąć najczęściej pomijamy przez Pacjentów. Nitkowanie zajmuje tak naprawdę zaledwie kilka sekund, a jego rola jest naprawdę nieoceniona w walce z próchnicą. Resztki pokarmowe najczęściej osadzają się właśnie w przestrzeniach międzyzębowych, a samo szczotkowanie zębów nie jest w stanie skutecznie ich stamtąd usunąć. Wówczas ich dłuższe zaleganie tam sprawia, że w tym miejscu pojawia się próchnica na punktach stycznych.

Oznacza to, że w 99% przypadków obejmuje ona nie jeden, a aż dwa sąsiadujące ze sobą zęby. Co więcej, często jest praktycznie niewidoczna gołym okiem i widać ją dopiero w momencie, gdy daje dolegliwości bólowe. Dlatego warto poświęcić te kilka sekund przynajmniej raz dziennie, aby wykonać nitkowanie zębów.

Mycie zębów

Płukanie jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej jest także niezwykle istotne w domowej profilaktyce. Odpowiednio dobrana płukanka nie tylko odświeża oddech, ale przede usuwa resztki bakterii pozostałych po szczotkowaniu zębów. Oprócz tego dzięki zastosowaniu odpowiednich składników takich jak chlorheksydyna, olejki eteryczne, fluorek, chlorek cynku czy sodu chroni zęby przed próchnicą czy zabezpiecza je przed pojawieniem się kamienia nazębnego. W związku z tym płukać zęby powinno się podobnie jak w przypadku ich mycia – 2 razy dziennie.

Odpowiednia dieta

Także dieta ma wpływ na zdrowie jamy ustnej. W tym celu warto ograniczyć przede wszystkim spożywanie słodyczy i słodkich napojów. Oczywiście nie oznacza to, że musimy z tego rezygnować całkowicie. Fajnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku dzieci jest wprowadzenie np. słodkiej soboty. Metoda ta przyszła do nas ze Skandynawii, gdzie znakomicie sprawdza się od wielu lat. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na inne produkty. Chociaż te zawierające kwasy: cytrusy, żółte sery czy wino. Należy pamiętać, że po ich zjedzeniu powinno się zaczekać z myciem zębów około 30 minut.

Zapraszamy na wizytę!

Jeśli zastanawiasz się, jaka szczoteczka do zębów będzie dla Ciebie najlepsza albo nie wiesz, jak poprawnie używać nitki dentystycznej, nie czekaj i umów się na wizytę do naszej higienistki. Podczas wizyty nie tylko oczyści Twoje zęby z kamienia i osadu, ale również przeprowadzi szczegółowy instruktaż jamy ustnej. Dzięki temu domowa profilaktyka zębów nie będzie miała już przed Tobą żadnych tajemnic.

poprzedni/następny