Endodoncja- leczenie kanałowe zębów

Endodoncja – leczenie kanałowe zębów trzonowych, przedtrzonowych i siekaczy

W tym artykule pokazujemy czym jest endodoncja, dlaczego leczenie kanałowe powinno być robione pod mikroskopem i czy jest się czego bać.

Wielu Pacjentów drży na samą myśl o leczeniu kanałowym, a czasy gdy odbywało się to bez znieczulenia i zajmowało kilka godzin dawno minęły. Co więcej, wielu Pacjentów wciąż jest przekonanych, że kanałowo leczy się tylko zęby trzonowe, czyli szóstki i siódemki. Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę każdy ząb, jeśli tego wymaga można przeleczyć endodontycznie i jest to znacznie przyjemniejsze niż kiedyś.

Czym jest endodoncja

Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wnętrza zęba, czyli miazgi zębowej oraz tkanek zębopodobnych, takich jak korzeń zęba. Głównym celem endodoncji jest zachowanie naturalnego zęba, który mógłby być inaczej utracony z powodu zaawansowanego uszkodzenia miazgi, zapalenia miazgi, lub obecności infekcji w obrębie korzenia zęba.

Podstawowym zabiegiem w endodoncji jest leczenie kanałowe, które polega na usunięciu zainfekowanej lub uszkodzonej miazgi zęba, oczyszczeniu kanałów korzeniowych, a następnie ich wypełnieniu specjalnym materiałem, aby zapobiec ponownej infekcji. Leczenie kanałowe ma na celu ocalenie zęba oraz ulżenie pacjentowi w przypadku bólu związanego z infekcją lub stanem zapalnym.

Leczenie endodontyczne jest często wykonywane przez endodontologów, specjalistów w dziedzinie endodoncji. Jest to skomplikowany zabieg, który może wymagać kilku wizyt u dentysty w celu pełnego wyleczenia zęba. Endodoncja jest istotna, ponieważ pozwala na utrzymanie zdrowego zęba w jamie ustnej, a jednocześnie eliminuje źródło bólu i infekcji.

Leczenie kanałowe bez bólu

Jeszcze kilka lat temu leczono kanałowo bez znieczulenia. Wielu dentystów robiło tak, aby sprawdzić czy podczas opracowywania kanałów doszli do ich wierzchołków. Gdy Pacjent poczuł ukłucie, mieli pewność, że tak jest. Ale czy na pewno? Dziś wiemy, że ta metoda nie była ani do końca skuteczna ani też bezpieczna. Pacjent, który poruszył się na fotelu mógł złamać delikatne i bardzo cienkie narzędzie w kanale.

Wyciąganie złamanych narzędzi jest zabiegiem skomplikowanym i wymagającym dużego doświadczenia, dlatego nie każdy stomatolog może się podjąć tego zadania. Dodatkowo bez mikroskopu jest to wręcz niemożliwe. Oprócz tego, nie u każdego Pacjenta nerwy znajdujące się w zębach obumarły do końca, w związku z tym ukłucie często nie oznaczało wierzchołka korzenia, co dawało błędną diagnozę. Dlatego właśnie wielu Pacjentów potrzebuje powtórnego leczenia kanałowego, aby naprawić to, co wcześniej nie zostało zrobione prawidłowo.

W Alchemii Uśmiechu każdy Pacjent przed rozpoczęciem leczenia kanałowego otrzymuje znieczulenie miejscowe. Dzięki temu wizyta jest nie tylko bezbolesna, ale i komfortowa. Nie trzeba wówczas „czekać na ból”, bo on po prostu nie przyjdzie. Nie musimy sprawdzać czy doszliśmy do końca kanałów za pomocą reakcji Pacjenta, ponieważ posiadamy nowoczesne zaplecze sprzętowe: radiowizjografię, endometr, silnik do mechanicznego opracowywania kanałów i mikroskop stomatologiczny. Dzięki temu wiemy, że leczenie zostanie przeprowadzone prawidłowo i skutecznie.

nowoczesny sprzęt endodontyczny

 

Leczenie kanałowe siekaczy, zębów przedtrzonowych i trzonowych

Do tej pory na NFZ kanałowo leczy się jedynie trzonowce. Stąd przeświadczenie, że pozostałych zębów się nie leczy… a w wielu przypadkach one również wymagają spotkania z endodontą. Tak naprawdę leczenie ich różni się jedynie długością trwania wizyty. Dla przykładu jedynka czy trójka ma zazwyczaj tylko jeden kanał, a szóstki nawet cztery czy pięć, dlatego potrzeba więcej czasu, aby je oczyścić, opracować i wypełnić.

W każdym z tych przypadków należy także wykonać zdjęcie rtg, aby sprawdzić czy kanały zostały wypełnione do końca, a następnie odpowiednio je odbudować. Zęby wymagające leczenia kanałowego są bardziej kruche. W takich przypadkach zazwyczaj wzmacnia się je za pomocą włókna szklanego, które umieszcza się w kanałach i/lub za pomocą odbudowy protetycznej. Jednak nie zawsze jest to od razu korona porcelanowa. Jeśli ząb nie jest mocno zniesmaczony można wykonać inley lub onley, który idealnie zastąpi zniszczony ząb.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

W Alchemii Uśmiechu leczymy kanałowo zawsze przy użyciu mikroskopu stomatologicznego. Dzięki powiększeniu możemy znaleźć dodatkowe kanały w zębie, usunąć złamane narzędzie lub dostrzec pęknięcia w korzeniu. To wszystko sprawia, że zęby leczone kanałowo nie wymagają późniejszej poprawy i nie dają dolegliwości bólowych. Komfort i bezpieczeństwo naszych Pacjentów są dla nas najważniejsze. Z tego też powodu oczyszczamy kanały mechanicznie, a sam ząb odseparowany jest od pozostałych za pomocą koferdamu. Pozwala to nam zachować sterylność pola zabiegowego.

Zapraszamy na wizytę!

Jeśli wiesz już wszystko na temat leczenia kanałowego, możesz spokojnie umówić się na wizytę. W Alchemii Uśmiechu leczymy nie tylko bezboleśnie, ale i komfortowo. Dlatego też zazwyczaj całe leczenie odbywa się już na jednej wizycie! Dzięki nam zaoszczędzisz swój czas i będziesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach!

 

poprzedni/następny