Stomatologia zachowawcza - kompleksowe leczenie...
Endodoncja mikroskopowa – podstawowe informacje
Endodoncja mikroskopowa co to jest?
Endodoncja mikroskopowa to zaawansowana dziedzina stomatologii, która wykorzystuje mikroskopy o wysokim powiększeniu do przeprowadzania procedur endodontycznych. Endodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych, takich jak korzenie zębów. Endodoncja mikroskopowa jest bardziej precyzyjna i dokładna niż tradycyjna endodoncja, co pozwala na leczenie zębów na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo zastosowanie mikroskopu stomatologicznego zwiększa skuteczność zabiegu i zapewnia bezpieczeństwo podczas każdego opracowywania kanałów. Narzędzia kanałowe są bardzo cienkie i ich używanie wymaga ogromnej precyzji.
Leczenie endodontyczne, powszechnie znane pod nazwą „leczenie kanałowe”, obejmuje hamowanie procesów chorobowych zachodzących w korzeniu zęba poprzez usunięcie miazgi, poszerzenie kanału i szczelne wypełnienie systemu kanałów korzeniowych przez stomatologa. Do zainfekowania miazgi zęba najczęściej dochodzi przypadkach pęknięcia zęba, głębokiego i rozległego ubytku, kilkukrotnego leczenia zęba, złamania zęba.
Czym grozi nieleczona infekcja miazgi zęba?
Nieleczona infekcja zęba może prowadzić do licznych bolesnych powikłań, w tym do powstania ropnia a leczenie kanałowe jest często jedynym sposobem na jego uratowanie i zachowanie.
Jakie są objawy zapalenia miazgi zęba?
Niepokojącymi objawami, skłaniającymi do niezwłocznej wizyty u lekarza stomatologa, są:
- ból spontaniczny lub pulsujący, utrzymujący się przez dłuższy czas
- nadwrażliwość na ciepło i zimno
- odczuwanie bólu podczas nagryzania
- rozległy ubytek próchnicowy
- ciemna barwa zęba
- obrzęk i bolesność błony śluzowej oraz okolicznych tkanek miękkich
Leczenia kanałowe pod mikroskopem
Współczesna endodoncja pozwala lekarzowi dentyście na dokładną diagnostykę oraz precyzyjne i bezbolesne leczenie. Przed każdym zabiegiem i po jego zakończeniu, wykonuje się badanie RVG. W celu dokładniejszej analizy i diagnostyki a w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania tomografii komputerowej (CBCT).
Dzięki pracy przy użyciu wysokiej klasy mikroskopu zabiegowego, endodonta jest w stanie ocenić anatomię systemu korzeniowego leczonego zęba, co gwarantuje większą skuteczność leczenia, umożliwiając wyleczenie zębów wcześniej kwalifikowanych do usunięcia ze względu na skomplikowaną budowę systemu kanałowego oraz niepowodzenia pierwotnego leczenia spowodowanym złamaniem narzędzia kanałowego lub perforacją.
Co to jest leczenie reendo?
Leczenie reendo to po prostu powtórne leczenie kanałowe, konieczne jest ono w przypadkach gdy ząb był już uprzednio leczony kanałowo. Wskazaniami do ponownego leczenia kanałowego najczęściej są:
- nieprawidłowo lub niedokładnie wypełnione kanały
- kanały z pozostawioną martwą miazgą
- zęby leczone amputacyjnie
- kanały z pozostawionymi narzędziami
- przewlekły stan zapalny wokół korzenia
Ja wygląda przebieg leczenia kanałowego?
Na początek lekarz zabezpiecza okolicę opracowywanego zęba specjalnym koferdamem. Koferdam czyli inaczej ślinochron to specjalny najczęściej gumowy (lateksowy) materiał izolujący stosowany w stomatologii zamiast wałeczków ligniny, tworzący tak jakby membranę wokół zęba, w której wycina otwór, przez którą leczony ząb przechodzi na drugą stronę. Dzięki użyciu koferdamu w trakcie trwania zabiegu, do przełyku nie dostaną się żadne substancje drażniące.
Pierwszym etapem leczenia jest oczyszczenie korony zęba z próchnicy oraz opracowanie pozostałych ścianek, w celu ułatwienia dostępu do kanałów korzeni. Następnie lekarz stomatolog przechodzi do najważniejszej części zabiegu – usunięcia zainfekowanej miazgi z zakażonych kanałów.
Metod na tzw opracowanie kanałów jest kilka, jedną z najbardziej skutecznych jest opracowanie chemomechaniczne z użyciem mikromotoru endodontycznego a to wraz z izolacją koferdamem umożliwia znaczne skrócenie czasu trwania zabiegu jak i wpływa na powodzenie leczenia. Szczelne wypełnienie kanałów za pomocą termoplastycznej gutaperki utrudnia reinfekcję tkanek okołowierzchołkowych.
Zadaniem uzupełnienia wykonanego po leczeniu endodontycznym jest przywrócenie funkcji i estetyki zęba oraz zapobieganie jego złamaniu. Złamania zębów leczonych kanałowo mogą powstać w wyniku utraty ich wytrzymałości mechanicznej na skutek redukcji ilości tkanek twardych. W celu wzmocnienia leczonego endodontycznie zęba, stosuje się wkłady z włókna szklanego.
Brzmi strasznie? Ale nie ma się czego bać. Zabieg leczenia kanałowego ponieważ jest robiony w znieczuleniu miejscowym jest zupełnie bezbolesny. Dodatkowo użycie do tego mikroskopu endodontycznego zwiększa skuteczność jego powodzenia. W gabinecie Alchemia Uśmiechu wszystkie zabiegi lecznicze wykonujemy pod mikroskopem. Daje to gwarancję, że usługa wykonana w naszym gabinecie jest zrobiona perfekcyjnie i solidnie.
Podobne artykuły
Planujesz ciążę- wylecz zęby. Poradnik dla przyszłej mamy
Wszystkie informacje na temat przygotowania zębów przed planowaną ciążą.
Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych
Wskazaniami do usunięcia odłamka jest każda sytuacja, w której ciało obce powoduje jakiekolwiek dolegliwości lub zostanie...