fakty i mity o pastach do zębów

Fakty i mity o pastach do zębów

Fakty i mity o pastach do zębów- dziś na tapet wrzucamy temat o tych modnych i tych standardowych środkach do higieny jamy ustnej. Na sklepowych półkach aż roi się od nadmiaru past do mycia zębów. Także reklamodawcy dwoją się i troją, aby zachęcić nas do kupna ich produktów oferując magiczne moce zawarte w niewielkiej tubce.

Możemy wybrać między pastą wybielającą, chroniącą przed powstawaniem kamienia nazębnego lub przeciw paradontozie. Jednak czy rzeczywiście spełniają one nasze oczekiwania? W ramach cyklu „Higienistka radzi” przygotowaliśmy dla Was artykuł na temat faktów i mitów o modnych pastach do zębów.

Spis treści:

  1. Wybielająca pasta do zębów
  2. Pasta na krwawiące dziąsła
  3. Pasta przeciw osadzaniu się kamienia nazębnego
  4. Pasta z fluorkiem do walki z próchnicą
  5. Spotkanie z higienistką

 

Fakty i mity o pastach do zębów- pasty wybielające

Wybielająca pasta do zębów to jeden z największych i najczęściej powtarzanych mitów. Na stronie gov możemy znaleźć informację o tym, że wyroby przeznaczone do wybielania zębów są produktami kosmetycznymi, w stosunku do których obowiązują przepisy rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 dot. produktów kosmetycznych. W praktyce oznacza to, że nie można kupić ich na własną rękę w aptece czy drogerii.

Wybielanie zębów jest procedurą medyczną, która powinna zostać wykonana przez osobę do tego uprawnioną: stomatologa lub higienistkę. W związku z tym pasty wybielające… wcale nie wybielają zębów! W swoim składzie zawierają jedynie substancje ścierne takie, jak węglan wapnia, wodorotlenki wapnia i magnezu, tlenek krzemu, hydroksyapatyt czy polimetakrylan. Oznacza to, że działają na szkliwo podobnie jak papier ścierny usuwając z niego jedynie osad.

Dlatego też nie powinny być stosowane długofalowo, ponieważ mogą przynieść więcej szkody i pożytku, a uszkodzonego szkliwa nie da się już uratować. Jeśli chcemy mieć bielsze zęby warto umówić się na zabieg w gabinecie stomatologicznym.

 

Pasta na krwawiące dziąsła

Czy można powstrzymać krwawienie z dziąseł za pomocą pasty do zębów? I tak i nie. Pasty te zawierają w swoim składzie różnego rodzaju zioła i związki syntetyczne, które mają działanie przeciwzapalne. W praktyce oznacza to, że są w stanie wyeliminować problem krwawiących dziąseł… jednak tylko na czas używania pasty.

Aby pozbyć się problemu skutecznie, należy przede wszystkim wyeliminować jego przyczynę, a nie same objawy. Krwawienie z dziąseł to objaw stanu zapalnego panującego w jamie ustnej. Może on prowadzić do paradontozy, a nawet utraty zębów, dlatego gdy tylko się pojawi warto jest skonsultować się z lekarzem. Pasta na krwawiące dziąsła może być jedynie narzędziem wspomagającym leczenie, a nie produktem, który je zastąpi.

Wybielajace pasty do zębów

Pasta przeciw osadzaniu się kamienia nazębnego

Kolejny mit to pasta przeciw osadzaniu się kamienia nazębnego. Aby to wyjaśnić, musimy najpierw przybliżyć proces jego powstawania. Już kilka godzin po umyciu zębów pojawia się na nich płytka nazębna. Kiedy nie zostaje w porę usunięta lub jest to zrobione niedokładnie, wówczas z czasem zamienia się ona w twarde złogi zwane kamieniem nazębnym.

Dlatego tak naprawdę każda dostępna pasta do zębów działa przeciw jego osadzaniu… pod warunkiem, że jest w ogóle używana. Aby więc zapobiegać kamieniowi nazębnemu należy szczotkować zęby minimum dwa razy dziennie, nitkować je oraz używać płukanki stomatologicznej.

 

Pasta z fluorkiem do walki z próchnicą

Pozostaje jeszcze pytanie, czy pasta do zębów może chronić je przed próchnicą? Odpowiedź brzmi: tak! Ważne, aby w swoim składzie zawierała fluor. Wbrew powszechnej opinii stosowanie fluoru jest niezwykle istotne w codziennej profilaktyce jamy ustnej.

Szkliwo to jeden z najtrwalszych budulców, jednak rozpuszcza się z kwaśnym środowisku. Wówczas pojawia się jego demineralizacja, co w efekcie może skutkować pojawieniem się próchnicy. Dlatego bardzo ważne jest, aby pasta do zębów do codziennego użytku zawierała właśnie fluorek, który oprócz ochrony przed próchnicą zaburza także metabolizm bakterii znajdujących się w jamie ustnej.

 

Spotkanie z higienistką

Jeśli wciąż masz pytania odnośnie doboru odpowiedniej pasty do zębów, szczoteczki czy techniki mycia, koniecznie umów się do naszej higienistki. Podczas każdej wizyty przeprowadza ona instruktaż jamy ustnej oraz odpowiada na najbardziej nurtujące pytania. To wszystko po to, aby nasi Pacjenci mogli się pochwalić pięknym i zdrowym uśmiechem. Pamiętaj, że Twój uśmiech to nie tylko zasługa dentysty, ale przede wszystkim profilaktyka w domu.

poprzedni/następny