Implanty stomatologiczne krok po kroku

Implanty stomatologiczne- krok po kroku

Z naszych poprzednich artykułów wiecie już, że implanty stomatologiczne to zdecydowanie najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie uzupełnienia braków zębowych. Dzięki nim Pacjenci mogą cieszyć się pięknym i naturalnym uśmiechem przez długie lata. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda również sam proces wszczepienia implantów i jakie są przeciwwskazania do zabiegu. 

Spis treści:

Konsultacja implantologiczna

Pierwszym i tak naprawdę najważniejszym krokiem jest konsultacja implantologiczna. Stomatolog czy higienistka nie są w stanie ocenić warunków w jamie ustnej pod kątem wszczepienia implantów. W tym celu niezbędne jest spotkanie z chirurgiem, który nie tylko sprawdzi stan jamy ustnej, ale również dokładnie zaplanuje zabieg. To bardzo ważne, ponieważ każdy Pacjent ma wszczepiony implant dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb. Ważny jest zarówno jego rozmiar, jak również ewentualne przygotowanie do jego wszczepienia. Podczas konsultacji lekarz ustala także z Pacjentem jak będzie wyglądać późniejsza odbudowa zębów na implantach. Aby dokładnie ocenić warunki panujące w jamie ustnej niezbędne jest wykonanie tomografii komputerowej (CBCT) oraz ewentualnego pantomogramu.Dzięki temu zabieg jest dużo bardziej precyzyjny i bezpieczniejszy. 

W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy planowanym wszczepieniu kilku implantów lekarz może zadecydować również o tym, że należy wykonać tzw. szablon implantologiczny. Powstaje on na podstawie tomografii komputerowej i ma pomóc w umiejscowieniu śrub w kości. 

Jak wygląda wszczepianie implantów? 

Sam zabieg wszczepienia implantów implantów jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny dla Pacjenta. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu nie ma prawa nic boleć, a każdy Pacjent ma czuć się komfortowo. Przed zabiegiem asystentka przygotowuje odpowiednio gabinet. Pacjent, lekarz i asysta zostają także ubrani w fartuchy sterylne, aby jak najlepiej zabezpieczyć pole zabiegowe. 

W trakcie zabiegu lekarz delikatnie nacina dziąsło skalpelem, a następnie odseparowuje tkanki, aby dostać się do kości, w której zostanie umieszczony implant. Samo wszczepienie implantu trwa zaledwie kilka minut. Po wszystkim chirurg zakłada szwy, które należy zdjąć około 7-10 dni później. 

W niektórych przypadkach może być również konieczne dołożenie tzw. sztucznej kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej. Jednak o tym wszystkim zadecyduje lekarz już w momencie planowania zabiegu. 

Implanty- lekarz stomatolog

Implanty stomatologiczne-przeciwwskazania do zabiegu

Chociaż implanty są całkowicie bezpieczną metodą odbudowy braków zębowych jest kilka przeciwwskazań do ich wszczepienia. Oto one:

  • Nieukończony proces wzrostu szczęki – nie wykonuje się zabiegu u Pacjentów poniżej 16 roku życia.
  • Ciąża – zabieg wszczepienia implantów najlepiej jest odłożyć już po rozwiązaniu ze względu na konieczność przyjmowania ewentualnego antybiotyku i silnych leków przeciwbólowych. Po zabiegu lekarz może chcieć również wykonać kontrolne zdjęcie rtg. 
  • Nieleczona cukrzyca – u Pacjentów z nieustabilizowaną cukrzycą następuje problem z gojeniem się ran pozabiegowych, co może mieć istotny wpływ na przebieg całego procesu leczenia. 
  • Choroby nowotworowe – u osób leczonych onkologicznie należy odłożyć zabieg wszczepienia implantów do czasu uregulowania sytuacji zdrowotnej. 
  • Opryszczka i stany zapalne w jamie ustnej – zabieg należy odłożyć do momentu, aż nastąpi całkowite wygojenie się błony śluzowej. 

Zapraszamy na wizytę do chirurga 

Jeśli wiecie już jak wygląda wszczepienie implantów stomatologicznych oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu zapraszamy na wizytę do chirurga twarzowo-szczękowego. Nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu zabiegów. Wciąż poszerzają swoją wiedzę oraz umiejętności na kursach i szkoleniach, aby zapewnić naszym Pacjentom usługi na najwyższym poziomie.  Zobacz nasz cennik

Do zobaczenia w Alchemii Uśmiechu! 

poprzedni/następny