Jak dbać o zęby dziecka

Jak dbać o zęby dziecka?

Wciąż wśród Polaków pokutuje przeświadczenie, że o zęby mleczne dbać nie trzeba, bo przecież wypadną… nic bardziej mylnego! Próchnica jest chorobą zakaźną, w związku z czym z zębów mlecznych przeniesie się z łatwością również na zęby stałe. Warto więc wiedzieć, jak dbać o zęby dziecka już od pierwszych chwil. 

Spis treści:

 

Jak myć zęby mleczne?

Pierwsze zabiegi profilaktyczne w obrębie jamy ustnej warto rozpocząć od razu po urodzeniu, gdy nie pojawiły się jeszcze zęby. Przecieranie dziąseł i języka gazikiem nasączonym przegotowaną wodą pozwoli uchronić dziecko przed pleśniawkami. Pleśniawki to nic innego jak grzyb znajdujący się w jamie ustnej, który nie tylko bywa trudny do usunięcia, ale również powoduje dolegliwości bólowe u dziecka.

Mycie dziąseł jest także idealnym wstępem do dalszej profilaktyki. Jak tylko pojawią się zęby mleczne należy rozpocząć już dokładne ich mycie. Obecnie na rynku jest mnóstwo szczoteczek dostosowanych do wieku i preferencji. Na początek warto wybrać niewielką silikonową szczoteczkę zakładaną na palec.

Dzięki niej można nie tylko dokładnie umyć pierwsze zęby, ale także masować obolałe od ząbkowania dziąsła. Oczywiście sama szczoteczka to nie wszystko. Należy również zaopatrzyć się w pastę do zębów z fluorem dostosowaną do wieku dziecka. Wielu rodziców obawia się tego fluoru, jednak niepotrzebnie. Jest on niezwykle istotny, ponieważ chroni szkliwo zębów przed próchnicą, co jest niezwykle istotne już od pierwszych dni życia. Nie ma również obawy o to, że dziecko połknie pastę, ponieważ została tak wyprodukowana, że na pewno nic mu się nie stanie.  

odznaka dzielnego pacjenta

Szczoteczka elektryczna dla niemowlaka 

Podczas wizyt rodzice często pytają nas o to, czy dziecko może używać szczoteczek elektrycznych lub sonicznych. Oczywiście, że tak! Ważne jest jednak to, aby miała ona prędkość i moc dostosowaną do wieku dziecka. Powinna mieć także końcówkę dla odpowiednią dla dziecka oraz czujnik nacisku, który pozwoli nam kontrolować czy nie myjemy zębów zbyt mocno. Wbrew pozorom wiele dzieci woli ten rodzaj szczoteczek od manualnych, a jednocześnie pozwala doczyścić lepiej zęby. 

Jak dbać o zęby dziecka- stałe i mleczne? 

Tu także pojawia się pytanie do kiedy rodzice powinni myć zęby dzieciom? Mówi się, że gdy dziecko nauczy się samodzielnie wiązać sznurówki, wówczas może dbać już o zęby zupełnie samodzielnie. Niestety nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką. W związku z tym warto pomagać dzieciom myć zęby do około 9 roku życia. Niech dziecko myje je samodzielnie, a my możemy na koniec poprawić ich mycie.

Fajnym pomysłem jest również wprowadzenie raz w tygodniu testu na higienę jamy ustnej w postaci tabletek lub płynów odbarwiających płytkę nazębną. To nie tylko pozwoli poprawić technikę mycia zębów, jest to przede wszystkim świetna zabawa dla całej rodziny. 

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty 

Ale dbanie o zęby u dzieci to nie tylko odpowiednia profilaktyka w domu. Ważne są także regularne wizyty u stomatologa. Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty powinna odbyć się już w momencie, gdy pojawi się pierwszy ząb. Dzięki temu można sprawdzić czy prawidłowo myjemy dziecku zęby oraz czy nie ma żadnych nieprawidłowości w jamie ustnej. Później wizyty kontrolne z dzieckiem należy odbywać co 3 miesiące lub według wskazań lekarza prowadzącego.

Dzięki temu można w porę zapobiegać próchnicy lub leczyć ją już na bardzo wczesnym etapie. Dodatkowo regularne spotkania w gabinecie stomatologicznym sprawiają, że dziecko czuje się tam bezpieczne i wie, że nic złego go tam nie spotka, co jest niezwykle ważne zwłaszcza podczas leczenia zębów. 

Zapraszamy do Alchemii Uśmiechu!

Alchemia Uśmiechu jest jednym z pierwszych w Polsce gabinetów, który otrzymał odznakę gabinetu przyjaznego Małemu Pacjentowi. Nie czekaj więc aż pojawi się niespodziewany ból zęba u Twojego dziecka. Umów je na wizytę kontrolną do jednego z naszych specjalistów, a my zajmiemy się resztą. 

poprzedni/następny