
Jak dbać o zęby w domu
Wielu Pacjentów zastanawia się jak dbać o zęby w domu. Wybór pasty do zębów i płukanki stomatologicznej, odpowiednia technika nitkowania, a także utrzymanie diety ubogiej w cukry to podstawa. Tylko skąd wziąć wiedzę, jak to zrobić? Dlatego właśnie przygotowaliśmy krótki poradnik na temat domowej profilaktyki jamy ustnej.
Spis treści:
Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie
Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych
Jak dbać o zęby w domu- po pierwsze szczotkowanie zębów dwa razy dziennie
Wielu Pacjentów, którzy trafiają do nas pierwszy raz na wizytę mają problem z… myciem zębów. Teoretycznie wydaje się to proste, a jednak! Często zdarza się, że myją je bardzo pobieżnie z „braku czasu”, nieumiejętnie, bo nie wiedzą, jak robić to prawidłowo albo nie myją ich wcale. Niestety statystyki te są na zdecydowaną niekorzyść mężczyzn, którzy mają na bakier ze szczoteczką do zębów znacznie częściej niż kobiety.
Aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem należy myć zęby minimum dwa razy przez dwie minuty. Dwie minuty to przecież tak niewiele, dlatego koniec z wymówkami o wiecznym pośpiechu i braku czasu. Nowe szczoteczki elektryczne mają wbudowane timery informujące nas o upływie czasu przeznaczonego na daną ćwiartkę. Oprócz tego ważna jest także technika. Nie chodzi o to, aby szorować szkliwo mocno i szybko, ale żeby robić to dokładnie i bezpiecznie dla dziąseł. W tym celu należy zastosować ruchy wymiatające lub okrężne.
Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych
Samo nitkowanie jest jednak niewystarczające, ponieważ resztki pokarmowe umiejscowione są także w przestrzeniach międzyzębowych. Nawet najlepsza i najdroższa szczoteczka do zębów nie jest w stanie ich stamtąd usunąć. Aby to zrobić należy zastosować nitkę stomatologiczną. Niewielu Pacjentów wie jednak, jak zrobić to prawidłowo. Nitkę należy owinąć na dwa palce wskazujące a następnie wprowadzać delikatnie w każdą przestrzeń między dwoma zębami, a następnie przeciągnąć w górę po każdej ze ścianek.
Na tych, którzy wciąż nie wiedzą jak to zrobić czeka w naszym gabinecie higienistka, która przeprowadza instruktaże jamy ustnej po każdym zabiegu czyszczenia zębów z kamienia i osadu.
Stosowanie fluoru
Jako specjaliści wciąż walczymy także z powielonymi mitami dotyczącymi fluoru. Fluor, jak każdy inny wyrób medyczny jest bezpieczny, pod warunkiem, że stosujemy go według zaleceń. Aby musiał zaszkodzić, zamiast pomagać każdy z nas musiałby zjadać tubkę pasty przynajmniej raz dziennie. Fluor nie tylko chroni zęby przed próchnicą, ale także zmniejsza nadwrażliwość. Jest potrzebny nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.
Każda pasta do zębów dostosowana jest do wieku. Oznacza to, że zawiera dawkę fluoru bezpieczna dla danej grupy wiekowej. Dodatkowo warto robić fluoryzację po każdym profesjonalnym czyszczeniu zębów w gabinecie stomatologicznym, a w przypadku dzieci profilaktycznie co 3 miesiące lub według zaleceń lekarza. Pacjenci, którzy mają odwapnienia lub przewlekłą nadwrażliwość zębów mogą także stosować fluor bezpiecznie w domu. W aptekach dostępny jest Elmex żel lub Duraphat, który można używać po konsultacji ze stomatologiem.
Odpowiednia dieta
W profilaktyce domowej ważną rolę pełni odpowiednia dieta. Aby zadbać o zęby należy znacznie ograniczyć spożywanie cukru, który sprzyja rozwojowi próchnicy. W tym celu można wprowadzić np. słodkie soboty i tylko jeden dzień w tygodniu pozwolić sobie na małe odstępstwa od normy. Oprócz tego warto ograniczyć w diecie kwasy, które wpływają negatywnie na szkliwo, zwłaszcza u Pacjentów z licznymi odwapnieniami na zębach.
Aby wzmocnić zęby należy spożywać produkty bogate w wapń, np. mleko, biały ser, szprotki, suszone figi czy orzechy laskowe. Szkliwo to nic innego, jak kość! A właśnie dzięki spożywaniu odpowiedniej ilości wapnia możemy sprawić, że będą jeszcze zdrowsze.
Zapraszamy do Alchemii Uśmiechu!
Oczywiście warto pamiętać, że domowa profilaktyka jamy ustnej to nie wszystko. Aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem należy regularnie odwiedzać stomatologa i przeprowadzać wizyty kontrolne. Dlatego nie czekaj i umów się na wizytę do Alchemii Uśmiechu już dziś!