KORONAWIRUS A GABINETY STOMATOLOGICZNE

Koronawirus a gabinety stomatologiczne

Koronawirus a gabinety stomatologiczne

Koronawirus wstrzymał na ponad 3 miesiące całą Polską. Zamknięte zostały nie tylko restauracje, żłobki, szkoły ale także większość placówek medycznych musiała odłożyć w czasie zaplanowane zabiegi. Pandemia dotknęła także gabinety dentystyczne. Choć gospodarka dziś powoli się „odmrażana” to czy to samo dotyczy stomatologów?

Jak działa opieka stomatologiczna w czasie pandemii?

Opieka stomatologiczna w czasie pandemii w pierwszej jej fazie czyli mniej więcej od końca marca do początków maja wyglądała inaczej, niż ta, którą znaliśmy na co dzień. Odwołane zostały zabiegi zaplanowane wcześniej. Przeniesione na inny terminy musiały zostać takie usługi jak: zabiegi estetyczne (np. wybielanie zębów) i profilaktyczne (czyszczenie zębów z kamienia). Opieka stomatologiczna skupiała się wtedy przede wszystkim się na pacjentach bólowych, wymagających natychmiastowego leczenia zachowawczego lub też przyjmowani byli pacjenci ze stanami zapalnymi zapalnymi i ropnymi, pacjenci z urazami oraz w stanach wysokiego ryzyka wystąpienia nieleczonych powikłań.

Gdzie można się zgłosić, gdy boli ząb?

Dziś weszliśmy już w kolejną fazę epidemii i wraz z luzowaniem obostrzeń niektóre gabinety stomatologiczne wracają do nowej normalności. Na mapie otwartych gabinetów dentystycznych znalazła się również Alchemia Uśmiechu. Zapraszamy zatem wszystkich pacjentów, dla których nasz gabinet jest tym najbliższym otwartym gabinetem stomatologicznym jak i tych, dla których będziemy gabinetem pilnej potrzeby, bo Wasz stomatolog jeszcze nie wrócił do pracy. Oczywiście wznowiliśmy też zapisy na wizyty naszych stałych klientów. Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20 a w soboty od 9 do 14.

Czy w dobie pandemii wizyta u stomatologa jest bezpieczna?

Gabinety dentystyczne zostały objęte wytycznymi Ministerstwa Zdrowia jak postępować w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV. Alchemia Uśmiechu oczywiście stosuje się do tego schematu. Przestrzeganie tych wytycznych zapewnia bezpieczeństwo i powinno zagwarantować (a na pewno radykalnie zmniejszyć) ryzyko zachorowania czy zakażenia. Jego najważniejsze punkty to:

  1. gabinet oprócz standardowej dezynfekcji jest dodatkowo jeszcze odkażany specjalnym preparatem wirusobójczym.
  2. lekarz ma maskę, gogle i specjalny kombinezon
  3. pacjenci po wejściu do specjalnej śluzy muszą założyć kombinezon
  4. obowiązkowo każdy pacjent musi odkazić ręce
  5. przejść wstępną kwalifikację poprzez zmierzenie temperatury.
  6. złożyć oświadczenie o stanie zdrowia, (pisemnie na odpowiednim druku potwierdzić brak objawów takich jak gorączka, kaszel, katar, duszności, trudności w oddychaniu, ból gardła)
  7. podpisać oświadczenie o przestrzeganiu zasady ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa (tzn. o braku kontaktu z osobami, u których potwierdzono zakażenie lub które są kwalifikowane jako przypadki prawdopodobne).

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, zaczynamy też przywracać zabiegi planowe, zwłaszcza wobec osób, które przeszły zabiegi lub są w trakcie leczenia

Czy wizyty ortodontyczne są już wznowione?

W przypadku świadczeń ortodontycznych to zgodnie z rekomendacjami przyjmujemy tylko pacjentów, którzy rozpoczęli leczenie ortodontyczne w gabinecie Alchemii Uśmiechu przed pandemią. Wznowiliśmy już też wizyty kontrolne i konsultacje no i oczywiście przyjmujemy pacjentów z awariami aparatu ortodontycznego

Pozostałe restrykcje będą znoszone wraz z wygaszaniem epidemii o czym będziemy Was informować. Do tego czasu musimy uzbroić się w cierpliwość zarówno my lekarze stomatolodzy jak i pacjenci. Zdrowy, piękny biały uśmiech na pewno powróci. #WszystkoBędzieDobrze

Życzymy Wam tymczasem wszystkim zdrowia i do zobaczenia w Alchemii Uśmiechu. Tęsknimy za Wami!

poprzedni/następny