Leczenie kanałowe zęba - pytania i odpowiedzi

Leczenie kanałowe zęba – pytania i odpowiedzi

 

Leczenie kanałowe zęba, znane również jako endodoncja, to procedura wykonywana w celu leczenia zębów, które mają uszkodzoną lub martwą tkankę wewnętrzną (pulpę zęba). Leczenie kanałowe ma na celu zachowanie zęba, który inaczej musiałby być usunięty.

Co zrobić by utrzymać zęby w dobrym stanie? Z reguły regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz prawidłowa higiena jamy ustnej powinny być wystarczające. Mimo dbałości jednak o zęby zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do  do zapalenia miazgi zęba i konieczne jest leczenie kanałowe.

W naszej pracy stomatologa często spotykamy się pytaniami dotyczącymi jego leczenia. Poniżej najczęstsze z nich i próba wyczerpujących odpowiedzi na te dylematy

Czy zabieg leczenia kanałowego jest bolesny?

Zabiegi leczenia kanałowego są bezbolesne, ponieważ przeprowadza się je w znieczuleniu. Po zabiegach leczenia kanałowego ząb pozbawiony jest miazgi i nerwów, dlatego później nie będzie bolał. 

Czy leczenie kanałowe odbędzie się na jednej wizycie?

To czy leczenie kanałowe odbędzie się na jednej wizycie zależy od wielu czynników między innymi:

  • Ilość kanałów zęba
  • Występowania stanu zapalnego
  • Czy jest to leczenie pierwotne czy wtórne

Leczenie pierwotnie trwa od około 1 do 2 godzin i będzie mogło być przeprowadzone na jednej wizycie. W przypadku jednak gdy ząb jest leczony wtórnie, zabieg będzie prawdopodobnie wymagał dodatkowej wizyt.

Czy leczenie kanałowe zapewnia sukces leczenia i utrzymanie zęba przez wiele lat?

Szacuje się iż skuteczność leczenia kanałowego wynosi około 95%. Czasami zdarzają się niepowodzenia, które w dużej mierze wynikają z nietypowej budowy zęba, a w szczególności jego korzeni. Zęby leczone endodontycznie przeważnie mają dość duże ubytki własnych tkanek.

W celu wzmocnienia ich struktury w większości przypadków wskazane jest wykonanie overlaya lub korony porcelanowej na wkładzie koronowo-korzeniowym zapewniającym wytrzymałość porównywalną z wytrzymałością własnego zdrowego zęba przed leczeniem.

Czy po leczeniu kanałowym będę potrzebować korony? 

Wszystko zależy od tego, ile tkanki twardej zęba zostanie po leczeniu. Jeżeli tkanki zostanie mało, prawdopodobnie potrzebna będzie korona. Jeżeli będzie jej dostatecznie dużo, może wystarczyć wykonanie uzupełnienia typu overlay lub zwykłego wypełnienia.

Czy ząb po leczeniu kanałowym boli?

Po leczeniu kanałowym mogą występować lekkie dolegliwości bólowe. Głównie jest to tkliwość zęba przy nagryzaniu. Owe dolegliwości są skutkiem opracowania kanału. Nie świadczą one o nieprawidłowym leczeniu. Mogą trwać od kilku godzin do kilku dni. Trzeba pamiętać jednak, że jeśli ból będzie się nasilać lub utrzymywać dłużej należy zgłosić się ponownie do stomatologa bo może być to objaw rozwijającego się stanu zapalnego

Czy ząb po leczeniu kanałowym wymaga kontroli radiologicznej?

Tak. Po leczeniu kanałowym ząb należy kontrolować radiologicznie po upływie 3 miesięcy , 6 m-cy oraz po roku.

Czy ząb po leczeniu kanałowym zmieni kolor i będzie ciemny?

Kiedyś owszem, leczenie powodowało odbarwienie zębów leczonych kanałowo. Jeśli wykonamy leczenie prawidłowo, usuniemy wszystkie zakażone tkanki i wypełnimy kanały nowoczesnymi preparatami, to ząb nie powinien zmienić koloru.

Czy istnieją specjalne zalecenia po leczeniu kanałowym?

Przeważnie nie ma szczegółowych zaleceń ani konkretnych przeciwwskazań po leczeniu kanałowym. Tuż po leczeniu warto jednak ograniczyć jedzenie i picie gorących pokarmów oraz unikać jedzenia potraw bardzo twardych lub takich, które wymagają intensywnego żucia.

Okazało się, że mam złamane narzędzie w kanale. Czy oznacza to, że będę musiał usunąć wcześniej leczony kanałowo ząb?

Na szczęście nie, dzięki mikroskopowi endodontycznemu lekarz jest w stanie usunąć złamane narzędzie.

Co należy robić, żeby w przyszłości uniknąć konieczności leczenia kanałowego?

Należy regularnie odbywać wizyty w klinice stomatologicznej, ponieważ wcześnie wykryta próchnica jest leczona przy pomocy standardowego  wypełnienia.

poprzedni/następny