leczenie zębów pod mikroskopem

Leczenie zębów pod mikroskopem

Leczenie zębów pod mikroskopem, w tym wpisie obalamy mity na temat jego używania. Do tej pory wielu Pacjentów uważa, że mikroskop stomatologiczny służy jedynie do leczenia kanałowego. W Alchemii Uśmiechu używamy go jednak do wszystkich możliwych zabiegów: od leczenia kanałowego po leczenie próchnicy. Dlaczego leczenie zębów pod mikroskopem jest takie ważne? Mamy dla Ciebie krótki poradnik.

Spis treści: 

  1. Leczenie zębów pod mikroskopem 
  2. Plusy leczenia zębów przy użyciu mikroskopu 
  3. Jak wygląda leczenie zębów w Alchemii Uśmiechu? 
  4. Zabiegi, które wykonujemy pod mikroskopem 

      5, Jeśli nie mikroskop, to co?
      

Leczenie zębów pod mikroskopem 

Leczenie zębów, aby było wykonane prawidłowo musi zawierać kilka niezwykle istotnych elementów: wiedzę lekarza stomatologa, jego zdolności manualne, odpowiedni sprzęt i materiał użyty do leczenia oraz sprawne oko. Niestety mając nawet sokoli wzrok lekarz nie jest w stanie dostrzec wszystkiego w jamie ustnej.

Drobne pęknięcia, uszkodzenia szkliwa, dodatkowe kanały w zębie, a nawet próchnica wymagają znacznie większej precyzji. Aby je dostrzec potrzebny jest mikroskop stomatologiczny. Jego zastosowanie podczas leczenia stomatologicznego daje większe szanse na wyleczenie zęba. Zabieg jest wówczas nie tylko bezpieczniejszy dla Pacjenta, ale przede wszystkim samo leczenie przebiega w sposób planowy i daje spodziewane efekty. 

Jednak samo posiadanie mikroskopu w gabinecie nie jest równoznaczne z tym, że zęby będą wyleczone prawidłowo. Praca pod mikroskopem wymaga wielu lat nauki oraz odpowiedniej asysty. W Alchemii Uśmiechu pracujemy „na cztery ręce”, a nasze asystentki stomatologiczne dbają o każdy szczegół podczas leczenia. Dzięki nim lekarze mogą skupić się już tylko na swojej pracy. Każdy z nich odbył dziesiątki kursów, co sprawia, że leczenie zębów pod mikroskopem w naszym gabinecie jest podstawą pracy. 

Plusy leczenia zębów przy użyciu mikroskopu 

Samo leczenie zębów pod mikroskopem daje niemalże nieograniczone możliwości oraz posiada wiele plusów. Największym z nich jest fakt, że dzięki powiększeniu można dostrzec to, czego nie widać gołym okiem. Jest to bardzo ważne szczególnie podczas leczenia kanałowego. Mikroskop pozwala odnaleźć dodatkowe kanały w zębie lub udrożnić te, które są bardzo zarośnięte.

Często Pacjenci po wielu latach dowiadują się także o tym, że podczas leczenia kanałowego wykonanego dawno temu złamano i pozostawiono złamane narzędzie w kanale zęba. Tylko dzięki odpowiednim umiejętnościom i przy użyciu mikroskopu możliwe jest jego wyjęcie. Zazwyczaj Pacjenci dowiadują się o tym przypadkiem, gdy ząb nie boli. Jednak to, że nie boli nie oznacza, że nie zacznie. Złamane narzędzie jest ciałem obcym i wkrótce może sprawić, że ząb odezwie się w najmniej spodziewanym momencie. 

mikroskop- leczenie zębów

 

Używanie mikroskopu stomatologicznego jest również ważne podczas leczenia zachowawczego zębów. Dzięki powiększeniu dokładnie widać próchnicę, dlatego nasi Pacjenci nie wracają do nas po jakimś czasie z nowym ubytkiem pod plombą. Podczas opracowywania ubytków dokładnie widzimy, w którym miejscu kończy się próchnica. Nie tylko możemy usunąć się w całości, ale również oszczędzić zdrowe tkanki zęba, czego niestety nie da się zrobić podczas leczenia zębów bez mikroskopu. 

Jak wygląda leczenie zębów w Alchemii Uśmiechu? 

Decydując się na zostanie Pacjentem Alchemii Uśmiechu warto wiedzieć, jak wygląda leczenie zębów w naszym gabinecie. Przede wszystkim już podczas pierwszej wizyty dokonujemy dokładnego przeglądu jamy ustnej oraz wykonujemy zdjęcia fotograficzne zębów, które dołączymy do dokumentacji medycznej. Dodatkowo każdy Pacjent otrzymuje od nas skierowanie na pantomogram, czyli zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów.

To właśnie na tym zdjęciu widać zęby: ich korony, korzenie oraz tkanki wokół. Jeśli jest konieczność, Pacjent zostaje także skierowany na czyszczenie zębów do naszej higienistki. Na podstawie oczyszczonych z kamienia i osadu zębów, zdjęcia rentgenowskiego i przeglądu przygotowujemy plan leczenia stomatologicznego wraz z kosztorysem. Jest to duże ułatwienie dla Pacjentów, którzy mogą umówić się nawet na wiele wizyt do przodu oraz zaplanować swoje wydatki związane z leczeniem. 

Samo leczenie w Alchemii Uśmiechu jest zawsze całkowicie bezpieczne i komfortowe dla naszych Pacjentów. Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym z najwyższą starannością. Nie spieszymy się, każdy Pacjent otrzymuje od nas tyle czasu, ile potrzebuje. Do leczenia używamy tylko i wyłącznie sprawdzonych materiałów od renomowanych firm. Dodatkowo pracujemy zawsze w powiększeniu, a nasi Pacjenci nie muszą dopłacać za używanie mikroskopu. U nas jest to standardem. To wszystko sprawia, że zaufały nam już tysiące osób, które chętnie korzystają z naszych usług. 

stomatologia-leczenie zębów pod mikroskpoem

 

Zabiegi, które wykonujemy pod mikroskopem 

Każdy zabieg stomatologiczny wykonywany w Alchemii Uśmiechu wykonujemy przy użyciu odpowiedniego powiększenia. Daje ono naszym Pacjentom gwarancję, że został on przeprowadzony prawidłowo i nie wrócą za kilka dni lub tygodni z reklamacją. Warto wiedzieć, dlaczego konkretny zabieg powinno się wykonać pod mikroskopem. 

  • Leczenie kanałowe pod mikroskopem 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to jeden ze sztandarowych zabiegów wykonywanych w Alchemii Uśmiechu. Dr Konrad Zarod specjalizuje się w wyciąganiu złamanych narzędzi i wkładów koronowo-korzeniowych czy udrażnianiu zarośniętych kanałów. W trakcie leczenia pod mikroskopem można odnaleźć dodatkowe kanały w zębie, które zazwyczaj są niewidoczne gołym okiem.

Oprócz tego są bardzo cienkie i nierzadko zagięte, więc bez powiększenia nie ma szansy, aby je udrożnić i prawidłowo wypełnić. Niewyleczony prawidłowo ząb daje z czasem dolegliwości bólowe i wymaga przeprowadzenia tzw. powtórnego leczenia kanałowego. Jest to zabieg nie tylko dużo trudniejszy, ale również zdecydowanie droższy. 

  • Leczenie zachowawcze zębów pod mikroskopem 

Dzięki powiększeniu możemy również prawidłowo wyleczyć zęby zachowawczo. Mikroskop pozwala nam dostrzec, gdzie dokładnie kończy się próchnica i zaczyna zdrowa tkanka zęba. Nie musimy niepotrzebnie borować, więc nawet wymieniając plombę na nową za kilka lub kilkanaście lat wciąż będzie można to zrobić bez wykonywania odbudowy protetycznej. Obraz w mikroskopie jest na tyle dokładny, że widać każde mikrouszkodzenie szkliwa, pęknięcia czy wgłębienia. 

  • Szlifowanie zębów pod pracę protetyczną 

Mikroskop stomatologiczny pozwala nam również odpowiednio przygotować zęby pod prace protetyczne. W trakcie szlifowania widzimy czy nie doszło do żadnych mikropęknięć lub czy w miejscu szlifowania nie ma próchnicy. Dzięki temu korony i mosty pasują bardzo dokładnie i nie ma możliwości, by za jakiś czas pojawiła się pod nimi próchnica. 

  • Zabiegi periodontologiczne 

Także periodontolodzy pracujący w naszym gabinecie używają mikroskopu stomatologicznego do wykonywania zabiegów. Jest on niezwykle przydatny zwłaszcza podczas kiretażu i badania kieszonek dziąsłowych. Stomatolog może dokładnie ocenić, jak poważny jest problem oraz przygotować plan leczenia periodontologicznego. Jest to postawa w trakcie leczenia groźnych chorób przyzębia, takich jak paradontoza. 

Jeśli nie mikroskop, to co? 

Oprócz mikroskopu stomatologicznego używamy także specjalnych lup. Dzięki nim także możemy przeprowadzić zabiegi przy użyciu powiększenia. Najczęściej wykorzystujemy lupy stomatologiczne do tych zabiegów, które wymagają częstej zmiany pozycji lekarza. Do najczęstszych z nich należą zabiegi chirurgiczne, w tym także wszczepianie implantów.

Odpowiednie powiększenie sprawia, że zabieg jest znacznie bezpieczniejszy dla Pacjenta. To szczególnie istotne przy zabiegach, które mają zapewnić jak największą estetykę, np. przeszczepy dziąseł. 

Z łup stomatologicznych korzysta również higienistka stomatologiczna. Wszystkie zabiegi oczyszczania zębów z kamienia i osadu wykonujemy w powiększeniu. Dzięki temu możemy dostrzec czy pod linią dziąseł nie ma kamienia, który jest szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami serca czy kobiet w ciąży. 

Zapraszamy do Alchemii Uśmiechu!  

Jeśli wiesz już, jak wygląda leczenie zębów pod mikroskopem w Alchemii Uśmiechu, nie pozostaje Ci nic innego, jak umówić się na wizytę do jednego z naszych specjalistów. Nasz gabinet znajduje się na warszawskim Mokotowie, dosłownie dwie minuty od stacji metra. Zadzwoń i umów się jak najszybciej. Do zobaczenia! 

poprzedni/następny