Czyszczenie licówek...
Odruch wymiotny u dentysty
Odruch wymiotny już nie musi być przeszkodą w leczeniu zębów
Według przeprowadzonych badań aż 82% populacji cierpi z powodu odruchu wymiotnego u dentysty. Są jednak przypadki, gdy jest on na tyle silny, że uniemożliwia leczenie zębów całkowicie. Jest to bardzo duży problem, ponieważ wówczas ciężko jest wykonać zabiegu takie, jak czyszczenie zębów, leczenie próchnicy, leczenie kanałowe (zwłaszcza w zębach trzonowych) oraz leczenie ortodontyczne, do którego niezbędne jest pobranie wycisków pod modele diagnostyczne. Odruch wymiotny można jednak wyeliminować, aby leczenie stało się przyjemne, a Pacjenci mogli w pełni skorzystać ze wszystkich usług w naszym gabinecie. Jak to robimy? Sprawdź!
Czy odruch wymiotny da się leczyć?
Silny odruch wymiotny może nie tylko skutecznie zniechęcać przed wizytą u dentysty, ale również wzmagać dentofobię, czyli strach przed dentystą. Pacjenci wówczas wstydzą się, że w trakcie leczenia może dojść do nieprzyjemnej sytuacji i odpuszczają sobie spotkanie z dentystą – nawet wtedy, gdy boli ząb. Niestety należy jednak pamiętać, że ból zęba czy pozostawiony kamień i osad prowadzą do szeregu przykrych konsekwencji, w tym nawet utraty zębów, dlatego warto jest podjąć próbę leczenia za wszelką cenę.
Odruchu wymiotnego nie można się skutecznie pozbyć, można jednak nad nim zapanować lub zminimalizować ryzyko wystąpienia podczas leczenia. Przede wszystkim lekarz dentysta musi wzbudzać zaufanie w Pacjencie tak, aby pomiędzy nimi była sprawna komunikacja. To już pierwszy krok do sukcesu. Pacjent, który nie ufa swojemu lekarzowi, często zmienia gabinety lub leczy się przypadkowo w różnych miejscach, może mieć duży problem z opanowaniem tej sytuacji.
Leczenie zębów a odruch wymiotny
Leczenie zębów przy odruchu wymiotnym (i nie tylko) powinno odbywać się w koferdamie. W większości przypadków to nadmiar wody czy ułożenie narzędzi w jamie ustnej powoduje, że język szaleje i pojawia się odruch wymiotny. Jest to też problematyczne z punktu widzenia lekarza, ponieważ w zębie musi być sucho przed założeniem wypełnienia, a Pacjenci z silnym odruchem wymiotnym zazwyczaj dodatkowo cierpią na ślinotok. Koferdam nie tylko odseparowuje ząb, dzięki czemu zachowujemy idealne warunki do leczenia, ale przede wszystkim nie ma konieczności umieszczania ssaka podtrzymującego język.
Założenie koferdamu u Pacjentów z silnym odruchem wymiotnym poprawia ich komfort leczenia. Sprawia także, że czują się bezpiecznie i nie muszą stresować się tym, ze w każdej chwili dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji. Dzięki temu wyleczenie wszystkich zębów jest możliwe - zarówno tych wymagających założenia czy wymiany wypełnień, jak również zębów, w których należy wykonać leczenie kanałowe.
Czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym
Odruch wymiotny bardzo często pojawia się także w trakcie czyszczenia zębów w gabinecie stomatologicznym. Duże ilości wody, jakie wykorzystywane są w trakcie zabiegu nie ułatwiają tego. Dlatego też osoby, które mają z tym problem bardzo często cierpią z powodu zapalenia dziąseł, a nawet paradontozy. Istnieją jednak sposoby, aby i temu zaradzić. W naszym gabinecie używamy niewielkiej dyszy do piaskowania zębów, aby jak najbardziej ograniczyć umieszczanie różnych sprzętów i przedmiotów w jamie ustnej. Także piasek użyty podczas piaskowania ma ogromne znaczenie. Nieprzyjemny smak może dodatkowo wzmagać odruch wymiotny, dlatego Pacjenci mogą wybrać swój ulubiony podczas zabiegu.
W trakcie czyszczenia zębów ważne jest także robienie częstych przerw, aby Pacjent mógł złapać oddech i uspokoić się, gdy nadejdzie moment paniki. Zabieg wykonany w komfortowych warunkach i bez pośpiechu może zdziałać cuda. Istnieje także możliwość podzielenia go na etapy i spotkania się kilka razy, aby Pacjent mógł na spokojnie oczyścić zęby bez dodatkowego stresu.
Skanowanie jamy ustnej - skaner iTero
Zabiegami, których najbardziej obawiają się Pacjenci z odruchem wymiotnym są jednak te, podczas których konieczne jest pobranie wycisków. Mówimy tu zarówno o ortodoncji, jak i protetyce. Umieszczenie w jamie ustnej dużej łyżki wyciskowej, na której jeszcze znajdują się ogromne ilości masy wzbudzają lęk i niepokój. W tej sytuacji niemal zawsze występuje odruch wymiotny, nawet u tych Pacjentów, którzy nie mają go podczas standardowego leczenia zębów. Z tego też powodu rezygnują często z leczenia ortodontycznego czy wykonania prac protetycznych.
Na szczęście z pomocą przychodzi skanowanie jamy ustnej za pomocą skanera iTero. Niewielka głowica jaka umieszcza się w jamie ustnej nie tylko jest praktycznie niewyczuwalna, ale również działa znacznie szybciej i dokładniej. W ciągu kilku sekund wykonuje tysiące zdjęć jamy ustnej i przesyła obraz do komputera. Nie trzeba już powtarzać zabiegu kilkukrotnie czy siedzieć z umieszczona łyżką w jamie ustnej przez kilka minut.
Skaner wewnątrzustny to idealne rozwiązanie dla Pacjentów w każdym wieku. Sprawdza się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, które nie zawsze są skłonne do współpracy. Dzięki temu wykonanie aparatu ortodontycznego u dzieci nigdy nie było prostsze. To nie tylko zmniejsza stres podczas wizyty u dentysty, ale również powoduje, że dzieci nie zniechęcają się i chętniej chodzą na wizyty kontrolne.
Zapraszamy na wizytę!
W Alchemii Uśmiechu stawiamy przede wszystkim na to, aby nasi Pacjenci czuli się bezpiecznie i komfortowo podczas każdej wizyty w naszym gabinecie. To bardzo ważne, zwłaszcza u osób, które miały do tej pory przykre doświadczenia związane z leczeniem. Nowoczesna technologia oraz odpowiednie podejście pozwalają Pacjentom cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długie lata!
Podobne artykuły
Nowy rok, nowy uśmiech – jak zadbać o zęby?
Wszystko, co musisz wiedzieć na temat tego, jak dbać o zęby w domu i jakie zabiegi profilaktyczne wykonać w gabinecie...
Zabiegi stomatologiczne u kobiet w ciąży
Kobiety w ciąży nie tylko mogą, ale i powinny odbywać regularne wizyty u stomatologa.