pantomogram kiedy warto go zrobić

Pantomogram – dlaczego warto go robić?

Jednym z podstawowych zdjęć diagnostycznych jest pantomogram. Jest to zdjęcie rentgenowskie, dzięki któremu możemy dokładnie obejrzeć wszystkie zęby bez konieczności naświetlania każdego z osobna. Ale pantomogram dalej także obraz wielu innych tkanek, przez co możemy wykryć groźne choroby już na ich wczesnym etapie. 

Spis treści: 

Pantomogram – co to jest?


Pantomogram jest najczęściej wykonywanym zdjęciem przeglądowym. Jest to badanie całkowicie bezbolesne trwające dosłownie dwie minuty. Zdjęcie wykonuje się w pracowni rentgenowskiej, gdzie Pacjent poddany jest promieniowaniu jonizującemu. Aktualnie coraz częściej wykonuje się badanie dostępne w pliku, a nie na kliszy, dzięki czemu dawka promieniowania jest nawet dziesięciokrotnie mniejsza niż to miało miejsce w przeszłości. 

Aby wykonać zdjęcie panoramiczne zębów koniecznie potrzebne jest skierowanie od lekarza stomatologa. Chociaż jest to bezpieczna dawka promieniowania nie wykonuje się go u kobiet ciężarnych i małych dzieci, chyba, że są ku temu bezwzględne wskazania. Dodatkowo podczas wykonywania pantomogramu Pacjent ma założony specjalny fartuch ołowiany chroniący pozostałe narządy przed promieniowaniem. 

Pantomogram pozwala nam ocenić szczękę i żuchwę, w tym wszystkie zęby, stawy skroniowo-żuchwowe i zatoki przynosowe. Za jego pomocą możemy sprawdzić czy zęby wymagają leczenia, które z nich były leczone kanałowo lub wymagają usunięcia. 

Plan leczenia stomatologicznego 


W Alchemii Uśmiechu każdy Pacjent otrzymuje indywidualny plan leczenia stomatologicznego. Abyśmy mogli go opracować potrzebne są: przegląd jamy ustnej (na zębach oczyszczonych z kamienia i osadu), dokumentacja fotograficzna oraz właśnie pantomogram. Wówczas stomatolog dokładnie ocenia, które zęby wymagają leczenia zachowawczego i kanałowego. 

Na pantomogramie widoczne są również wszystkie zmiany, w tym także torbiele lub nowotwory. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości stomatolog może skierować Pacjenta na dalszą diagnostykę w postaci tomografii komputerowej i pobrania wycinka tkanki do badania histopatologicznego. 

pantomogram-kiedy warto go zrobić

Plan leczenia ortodontycznego i chirurgicznego 


Oprócz tego pantomogram służy do zaplanowania leczenia ortodontycznego i chirurgicznego. W przypadku ortodoncji jest to jedno z dwóch badań rentgenowskich oprócz cefalometrii. Na jego podstawie lekarz przygotowuje plan leczenia ortodontycznego. Bez wykonania zdjęcia nie jest to możliwe, ponieważ należy ustalić jak ustawione są zęby i z jaką siłą powinno się na nie oddziaływać.

Także chirurg potrzebuje pantomogramu, aby ocenić jak ułożone są zęby w kości lub czy znajdują się w niej zawiązki. Jest to bardzo przydatne podczas zabiegu ekstrakcji, ponieważ pozwala uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie jego wykonywania. Dzięki informacji na temat ułożenia korzeni lub nerwów możemy uniknąć powikłań takich jak pozostawienie złamanego wierzchołka korzenia lub uszkodzenie nerwu. 

Zapraszamy na wizytę!

Jeśli chcesz, aby Twoje leczenie było przeprowadzone w sposób planowy i bezpieczny, umów się na wizytę do Alchemii Uśmiechu. Zdrowie naszych Pacjentów jest dla nas najważniejsze, dlatego właśnie zachęcamy do wykonania pantomogramu, który pomoże nam zaplanować wszystkie procedury krok po kroku.  

poprzedni/następny