Stomatologia zachowawcza - kompleksowe leczenie...
Wędzidełko – dlaczego warto je podciąć
Podcinanie wędzidełka to nie moda. Przerośnięte wędzidełko może w wielu przypadkach utrudniać prawidłowe funkcjonowanie. To nie tylko problemy z poprawną wymową, ale również z przełykaniem pokarmów. Dlatego warto skontrolować je już nawet u noworodka. Wielu rodziców zastanawia się jak powinno wyglądać prawidłowe wędzidełko oraz co daje jego podcięcie? W tej sytuacji najlepiej umówić się do logopedy i chirurga, którzy ocenią jego wygląd i skierują na ewentualny zabieg podcięcia.
Spis treści:
- Co to jest wędzidełko?
- Objawy za krótkiego wędzidełka
- Skierowanie od logopedy
- Laser czy chirurgiczne podcięcie wędzidełka?
Co to jest wędzidełko?
Tak naprawdę wyróżniamy kilka rodzajów wędzidełek: wędzidełko języka, wędzidełko wargi dolnej i górnej oraz wędzidełko policzków. Jest to cienka włóknista błona śluzowa łącząca dwie powierzchnie znajdujące się w jamie ustnej, np. powierzchnię nad zębami z wargą górną. Wbrew pozorom wędzidełko chociaż ma niewielką powierzchnię w wielu przypadkach odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządów znajdujących się w jamie ustnej. To właśnie ono określa ruchy języka czy poruszanie się warg. Zbyt krótkie wędzidełko może sprawić, że nie są one prawidłowe, co przekłada się chociażby na kłopoty z mówieniem. Problemy te można zauważyć już we wczesnym dzieciństwie. Jeśli noworodek ma problemy ze ssaniem mleka z piersi lub z butelki może być konieczne właśnie podcięcie wędzidełka.
Objawy za krótkiego wędzidełka
Jeśli noworodek nie zostanie odpowiednio wcześnie skierowany na podcięcie wędzidełka będzie to miało szereg skutków ubocznych w przyszłości. Niestety problem ten nie mija z czasem samoistnie, a wręcz z wiekiem się pogłębia. Przyjęto, że dzieci zaczynają płynnie mówić około 2 roku życia. Jeśli wędzidełko jest zbyt krótkie mogą pojawić się problemy z mową. Dzieje się tak, ponieważ język nie może wykonywać wszystkich potrzebnych ruchów do artykułowania głosek. Ale to nie tylko zbyt krótkie wędzidełko języka jest problematyczne. W przypadku wędzidełka wargi dolnej lub górnej może pojawić się problem odsłaniania się szyjek zębowych w okolicy siekaczy. W skrajnych przypadkach zdarza się nawet, że zęby te zaczynają się chwiać, co ostatecznie prowadzi do ich utraty.
Podcinanie wędzidełka- skierowanie od logopedy
Aby podciąć wędzidełko u dzieci niezbędne jest skierowanie od logopedy lub neurologopedy. Może je wystawić również pediatra w przypadku niemowląt. Teoretycznie u noworodków wędzidełko powinno zostać podcięte zaraz po porodzie jeśli jest taka konieczności. Niestety realia są zupełnie inne i często rodzice zostają z tym problemem sami, a nierzadko nie mają pojęcia, że coś jest nie tak lub szukają przyczyny gdzie indziej. Jeśli więc pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości, o których wspomnieliśmy wcześniej, warto jest udać się do specjalisty, który oceni wygląd wędzidełka i zadecyduje o dalszym leczeniu.
Laser czy chirurgiczne podcięcie wędzidełka?
Są dwa sposoby podcięcia wędzidełka: laserowo lub za pomocą cięcia chirurgicznego. My jesteśmy zwolennikami metody klasycznej czyli cięcia. Jest ona znacznie szybsza i bezpieczniejsza zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci, które mogą poruszyć się w trakcie zabiegu. Z naszych obserwacji wynika również, że wędzidełko po cięciu laserowym często odrasta, a to oznacza konieczność powtórzenia zabiegu. Jednak sam zabieg to nie wszystko. Bardzo ważne jest również wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez logopedę. Wówczas zabieg przyniesie oczekiwane rezultaty.
Zapraszamy na wizytę do Alchemii Uśmiechu!
W naszym gabinecie przyjmuje zespół wyspecjalizowanych lekarzy, w tym także specjalista chirurgii twarzowo-szczękowej. Współpracujemy również z logopedami, dzięki czemu nasi Pacjenci mają pewność, że trafili w odpowiednie ręce.
Podobne artykuły
Planujesz ciążę- wylecz zęby. Poradnik dla przyszłej mamy
Wszystkie informacje na temat przygotowania zębów przed planowaną ciążą.
Leczenie kanałowe zęba – pytania i odpowiedzi
Mimo dbałości o zęby zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do do zapalenia miazgi zęba i konieczne jest leczenie kanałowe. W...