Halitoza to problem, który dotyka nawet co drugiego Polaka. Aby się go pozbyć konieczna jest wizyta u specjalisty.
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Podniesienie dna zatoki szczękowej to zabieg chirurgiczny wymagający dużego doświadczenia ze strony chirurga. Wykonujemy go najczęściej wtedy, gdy planowany jest zabieg wszczepienia implantu, a zatoka szczękowa leży na tyle nisko, że to uniemożliwia. Bez podniesienia dna zatoki szczękowej implant dosłownie wpadłby do zatoki zamiast zatrzymać się w kości.
Przygotowanie do zabiegu
O tym, jak położona jest zatoka szczękowa dowiadujemy się już z pantomogramu. Na zdjęciu rentgenowskim dokładnie widać, jak korzenie górnych zębów (najczęściej trzonowych) w niej leżą. Jeśli zostaje usunięty ząb, pozostaje po nim otwór łączący jamę ustną z zatoką. Z racji tego, że implant jest dużo węższy niż korzenie zęba, należy podnieść zatokę i często wykonać dodatkowo regenerację kości.
Jak wygląda zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej?
Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Za pomocą specjalnych narzędzi lekarz dostaje się przez zębodół do zatoki szczękowej, a następnie mechanicznie ją unosi. Dno zatoki należy zabezpieczyć specjalną błoną oraz materiałem kościozastępczym, w miejsce którego w ciągu następnych 6 miesięcy odtworzy się kość. Po tym czasie będzie można wszczepić w to miejsce implant.
Podobne artykuły
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą
Poznaj wskazania do leczenia kanałowego i dowiedz się, jak przebiega zabieg krok po kroku.
Braki w uzębieniu- dlaczego implanty zębowe są najlepsze?
Sprawdź, jakie komplikacje niesie za sobą brak nawet jednego zęba.