wpływ diety na zdrowie zębów

Wpływ diety na zdrowie zębów

Wpływ diety na zdrowie zębów jest niedoceniany. Ciągle powtarzamy o tym, jak ważna jest odpowiednia profilaktyka zębów dla ich zdrowia. Ale samo mycie i nitkowanie to nie wszystko. Bardzo ważna jest też nasza dieta. Jeśli chcesz wiedzieć, co wpływa nie tylko na wygląd, ale i kondycję zębów, koniecznie czytaj dalej!

Spis treści:

Wpływ diety na zdrowie zębów- wprowadzenie

Dieta ma istotny wpływ na zdrowie zębów. Spożywanie zdrowych, zróżnicowanych posiłków z ograniczeniem cukrów i kwasów może pomóc w zapobieganiu próchnicy oraz utrzymaniu mocnych i zdrowych zębów. Starajmy się unikać nadmiaru słodyczy i napojów gazowanych, a jednocześnie spożywać więcej warzyw, owoców oraz nabiału, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych dla zębów i dziąseł. Warto również pamiętać o regularnym płukaniu jamy ustnej po posiłkach i regularnych wizytach u dentysty, aby utrzymać zdrowy uśmiech.

Osad na zębach

Nie raz można zauważyć osad po herbacie, kawie lub winie, który zostaje na brzegach filiżanki czy kieliszka. To zawarte w nich taniny odpowiadają za jego pojawienie się. Podobnie jak na porcelanie osadzają się również na zębach. Jeśli zęby są nieregularnie i niedokładnie myte wówczas osad staje się coraz trudniejszy do usunięcia. Przybiera żółtą lub brązową barwę, a jedyną opcją, aby się go skutecznie pozbyć jest wizyta u higienistki stomatologicznej. Wbrew powszechnej opinii to nie kawa czy czarna herbata są najgorsze. Największy i najtrudniejszy do usunięcia osad pozostawia czerwona herbata.

Produkty, które powodują przebarwienia

Wśród produktów, które pozostawiają osad na zębach, ale mogą również powodować ich przebarwienia zwłaszcza po zabiegu wybielania jest czerwone wino. Wszystko przez zawarte w nich związki garbnikowe i chromogeny. Osad po winie jest trudny do usunięcia i na pewno nie uda się go pozbyć na własną rękę. Pacjenci, którzy mieli wykonane wybielanie zębów muszą przez minimum 2 tygodnie uważać także na wiele różnych produktów, które chociaż są zdrowe dla naszego organizmu, to mogą pozostawiać przebarwienia.

Wśród nich możemy wymienić kurkumę, curry, buraki wiśnie czy jagody. Wszystko to, co zostawia na ubraniu trudne do usunięcia plamy, sprawia również, że i zęby mogę ulec przebarwieniu. Niestety, o ile osad można usunąć w trakcie piaskowania, o tyle pozbycie się przebarwień nierzadko wymaga wykonania zabiegów takich, jak licówki czy bonding.

przebarwienia zębów produkty

Szkodliwe działania kwasów

Dla naszych zębów szczególnie niebezpieczne są kwasy zawarte w produktach spożywczych. Znajdują się one nie tylko w cytrusach, po które chętnie sięgamy zwłaszcza zimą, ale również w żółtym serze czy wspomnianym wcześniej winie. Środowisko kwasowe prowadzi do tego, że powierzchnia zębów staje się chropowata i dużo łatwiej ulega przebarwieniom czy odkładaniu się osadu.

Oprócz tego staje się ono słabsze i bardziej podatne na próchnicę, zwłaszcza jeśli higiena jamy ustnej pozostawia wiele do życzenia. Należy pamiętać, że kwas znajduje się także w słodkich napojach gazowanych. Dlatego tak ważne jest, aby wyeliminować je z diety dzieci. Zęby mleczne są zbudowane inaczej niż zęby stałe, w związku z czym psują się one nawet dwukrotnie szybciej.

Słodkie napoje izotoniczne

To jeszcze nie koniec. Na działanie szkodliwych czynników narażeni są także… sportowcy! Chociaż teoretycznie odżywiają się zdrowo, piją dużo wody, często rezygnują z używek, to spożywają słodkie napoje izotoniczne. Zawierają one w swoim składzie duże ilości cukru, aby przywrócić im energię po intensywnym treningu.

Odwodnione zęby, które zostają poddane dużej ilości cukru także stają się słabsze i bardziej podatne na działanie próchnicy. Dlatego osoby, które trenują regularnie powinny odwiedzać swojego stomatologa co 6 miesięcy lub według wskazań lekarza prowadzącego.

Wizyta w Alchemii Uśmiechu

Oczywiście należy pamiętać, że wszystko jest dla ludzi. My też uwielbiamy smak gorącej kawy o poranku, a w Tłusty Czwartek nie odmawiamy sobie pączka. Jednak należy to robić z umiarem. Jeśli będziesz regularnie odwiedzać dentystę i higienistkę stomatologiczną oraz zadbasz o odpowiednią profilaktykę w domu, wówczas będziesz cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem na lata!

poprzedni/następny