Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, który nigdy nie wychodzi z mody i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Przed decyzją o zabiegu warto wiedzieć jednak wszystko na ten temat: jakie są przeciwwskazania, co to jest biała dieta i jak długo utrzymują się efekty? Dlatego właśnie przygotowaliśmy krótki poradnik. 

Spis treści: 

 1. Czy wybielanie jest bezpieczne dla zębów? 
 2. Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
 3. Biała dieta po wybielaniu zębów
 4. Zapraszamy na wizytę! 

 

Czy wybielanie zębów  jest bezpieczne?


Wokół wybielania zębów pojawiło się wiele mitów, przez co część Pacjentów boi się skorzystać z zabiegu. Jednym z nich jest fakt, czy wybielanie jest bezpieczne. Aby odpowiedzieć na to pytanie warto zacząć od tego, że jest to procedura medyczna, która powinna być wykonywana tylko i wyłącznie przez lekarza stomatologa lub dyplomowaną higienistkę stomatologiczną. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ, aby móc wybielić zęby muszą być one zdrowe i nie mogą wykazywać oznak nadwrażliwości. Decydując się na wybielanie w tzw. white bar, czyli barach szybkiego wybielania nikt nie robi przeglądu jamy ustnej w związku z czym bardzo często trafiają do nas Pacjenci z licznymi powikłaniami takimi, jak poparzone dziąsła, nadwrażliwość czy plamy. 

Lekarz lub higienistka przed rozpoczęciem zabiegu zawsze dokonują przeglądu, aby ocenić czy nie ma żadnych przeciwwskazań co do jego wykonania. Wśród nich są między innymi:

 • próchnica zębów, 
 • odsłonięte szyjki zębowe, 
 • nadwrażliwość, 
 • kamień i osad nazębny,
 • uczulenie na jakikolwiek preparatu do wybielania, 
 • ciąża,
 • choroby nowotworowe, 
 • choroby autoimmunologiczne.

 

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym


Jeśli nie ma przeciwwskazań można wykonać zabieg, który składa się zazwyczaj z trzech 15-minutowych sesji. Przed nałożeniem żelu wybielającego dziąsła są zabezpieczane specjalnym płynnym koferdamem, który ochroni je przed poparzeniem. Następnie na zęby nakładany jest żel wybielający na 15 minut. Po tym czasie żel zostaje zmyty, a lekarz ocenia jak wyglądają zęby i czy koferdam w płynie nigdzie się nie rozszczelnił. Po zakończonym zabiegu sprawdzane są efekty wybielania przy pomocy kolornika.

Sprawdzenie efektu wybielania przy pomocy kolornika

 

Zazwyczaj zęby rozjaśniają się o kilka tonów. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma na to reguły, ponieważ u każdego efekty mogą wyglądać zupełnie inaczej. Sam kolor stabilizuje się także około dwóch tygodni i to po upływie tego czasu będzie widać efekt końcowy. Kolor utrzymuje się około roku, jednak rzadko wraca już do stanu sprzed zabiegu. Oczywiście ważne jest zastosowanie do wszystkich zaleceń, w tym także białej diety. 

 

 

Biała dieta po wybielaniu zębów


Samo wybielanie to nie koniec. Po jego zakończeniu należy bezwzględnie przestrzegać białej diety, jeśli chcemy cieszyć się jego efektami jak najdłużej. W ciągu tych dwóch tygodni:

 • nie należy spożywać produktów i napojów powodujących przebarwienia, np. wiśnie, jagody, buraki, czerwone wino, czarna kawa, herbata, kurkuma, curry, 
 • należy ograniczyć spożycie kwasów, np. cytrusów, sera, 
 • należy zrezygnować z palenia lub w znacznym stopniu je ograniczyć, 
 • po każdym posiłku należy przepłukać jamę ustną wodą, 
 • nie powinni się stosować pasty wybielającej, najlepiej zastąpić ją pastą do zębów wrażliwych.

 

Zapraszamy na wizytę! 


Jeśli wiesz już wszystko na temat wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym nie pozostaje Ci nic innego, jak umówić się na wizytę do Alchemii Uśmiechu. Nasi specjaliści nie tylko wykonają bezpiecznie zabieg, ale również odpowiednio Cię do niego przygotują, co daje Ci gwarancję efektu śnieżnobiałych zębów, o jakim marzysz! 

poprzedni/następny