Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym to procedura, która ma na celu rozjaśnienie koloru zębów i poprawienie ich estetyki. Jest to zabieg wykonywany przez profesjonalnego dentystę lub higienistę stomatologicznego i może być stosowany w przypadku przebarwień zębów spowodowanych przez różne czynniki, takie jak spożywanie kawy, herbaty, papierosów, czy starzenie się zębów. Oto ogólny przebieg procedury wybielania zębów w gabinecie dentystycznym:

Kto z nas nie chciałby mieć zdrowych i białych zębów niech pierwszy rzuci kamieniem, że zacytuję klasyka…

Piękne zęby i hollywoodzki uśmiech może być naszą wizytówką, która na pewno dodaje pewności siebie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób odwiedza gabinety dentystyczne na zabiegi wybielania zębów.

Zęby ciemnieją z wiekiem a także zmieniają odcień pod wpływem różnych substancji. Wnikają one głęboko w strukturę zęba i stają się niemożliwe do usunięcia poprzez tradycyjne szczotkowanie zębów.

Wybielanie zębów obrosło wieloma mitami i legendami. W naszej pracy spotykamy się często pytaniami pacjentów- czy wybielanie zębów jest bezpieczne? Czy bardziej pomoże czy zaszkodzi, a przede wszystkim czy wybielanie zębów aby na pewno nie niszczy szkliwa?

Jedno jest pewne. My jako stomatolodzy przestrzegamy pacjentów przed stosowaniem metod domowych, zwłaszcza tych gdzie stosowane preparaty do wybielania zębów kupowane są przez internet, z niepewnego źródła, nie przebadane klinicznie, nienależycie sprawdzone. Stosowanie tego typu produktów często prowadzi do nadwrażliwości zębów i uszkodzeń szkliwa.

Oprócz oczywistych problemów zdrowotnych możemy też się spotkać z ubocznymi efektami estetycznymi, jak na przykład niejednolite wybarwienie czy różnego rodzaju przebarwienia, które trudno będzie później usunąć

Zdecydowanie jesteśmy zwolennikami wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Pacjent odwiedzający takie placówki jak nasza może mieć pewność, że zabieg będzie przeprowadzony pod okiem profesjonalisty i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Działanie profesjonalnych preparatów do wybielania polega na tym, że penetrują one pierwszą warstwę zęba – szkliwo. Dzięki temu kolor zębów jest wyraźnie jaśniejszy.

Preparaty stosowane w gabinetach dentystycznych są znacznie bardziej stężone i skoncentrowane, kupić je można tylko w aptekach. Zabiegi wykonane tego rodzaju preparatami pod okiem profesjonalnego stomatologa są jak najbardziej bezpieczne dla zębów, a ich działanie potwierdzone badaniami.

Dodatkowo też decydując się na wykonanie zabiegu wybielania zębów u stomatologa z pewnością zostaniemy przez lekarza poinformowani o ewentualnych wszystkich przeciwwskazaniach. Odpowiedź zatem na pytanie czy wybielanie zębów jest bezpieczne jest proste. Tak, pod warunkiem, że wykonujemy je w gabinecie dentystycznym. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że wybielone zęby nie będą bardziej podatne na próchnicę ani nie zostanie osłabiona struktura zębów.

Ale uwaga, zabiegi wybielające mogą spowodować przejściową nadwrażliwość zębów zarówno w trakcie zabiegu jak i chwilę po.

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to bardzo popularny zabieg stomatologiczny. Polega na rozjaśnieniu barwy zębów, o kilka tonów. Zanim jednak przystąpimy do wybielania musimy mieć pewność, że nasza jama ustna jest w pełni zdrowa. Co to oznacza? Tylko tyle, że do zabiegu wybielania musimy się rzetelnie przygotować. Przed przystąpieniem do właściwego zabiegu wybielania stomatolog musi sprawdzić, czy śluzówka jamy ustnej  i dziąsła są w dobrej kondycji zdrowotnej bez jakichkolwiek stanów zapalnych, a na zębach zaś nie ma próchnicy oraz kamienia nazębnego. Należy też wymienić nieszczelne wypełnienia na wypełnienia tymczasowe a po wybielaniu zaleca się przeprowadzenie fluoryzacji.

Czyli w pierwszej kolejności leczymy zęby i usuwamy osad. Już samo piaskowanie zębów oraz skaling powinny dać efekt bielszych zębów. W trakcie piaskowania higienistka stomatologiczna usuwa płytkę nazębną oraz wszelkie przebarwienia, osady oraz gromadzący się wokół szyjek kamień nazębny. Zabiegi piaskowania i skalingu nie są w stanie jednak zmienić naturalnego koloru szkliwa. Taki efekt można uzyskać tylko poprzez zabieg wybielania.

Rodzaje zabiegów wybielających zęby stosowane przez stomatologów- wady i zalety

Mówiąc o profesjonalnym wybielaniu zębów u dentysty najczęściej mamy do czynienia z:

  1. wybielaniem w gabinecie za pomocą stężonych żeli wybielających nakładanych pod czujnym okiem dentysty bezpośrednio na zęby. Wadą tej metody jest jej mniejsza trwałość w porównaniu do innych profesjonalnych metod. Sesja wybielania gabinetowowego trwa około 1,5 godziny zaletą zaś jest natychmiastowy efekt na jednej wizycie.
  2. wybielaniem nakładkowym. Ten zabieg jest zdecydowanie bardziej skomplikowany i długotrwały i rozłożony na kilka sesji. Podczas pierwszej z nich stomatolog wykonuje odcisk szczęki pacjenta, po to by przygotować specjalne, spersonalizowane nakładki, tzw. szyny do wybielania zębów. Ważne jest by nakładki były bardzo dobrze dopasowane bo do nich będzie wciskany żel wybielający, który pacjent będzie aplikował na noc przez kilka- kilkanaście dni zgodnie z wytycznymi lekarza. Zaleceniem przy tego rodzaju zabiegu jest stosowanie tzw białej diety. Efektem takiego wybielania będą piękne, jasne zęby przez wiele miesięcy (a nawet lat) jednak na prawdziwe wow przyjdzie nam trochę poczekać do momentu zakończenia kuracji.

W gabinecie stomatologicznym Alchemia Uśmiechu możesz skorzystać obydwu metod wybielania zębów.

Ja jako stomatolog a zarazem założyciel Alchemii jestem zwolennikiem  wybielania nakładkowego, którą uważam za najbardziej skuteczną metodę, w leczeniu zaś (do którego możemy zaliczyć również i wybielanie zębów) nie chodzi o to by było szybciej ale by było dobrze.

Zapraszamy na zabiegi wybielania zębów do Alchemii Uśmiechu.  Jeśli szukasz gabinetu stomatologicznego w Warszawie, w którym wybielisz zęby, skontaktuj się z nami. Mamy opinię najlepszego gabinetu dentystycznego na Mokotowie. Jeśli ciągle nie jesteś przekonany zobacz nasze ceny na zabieg wybielania zębów! Piękny uśmiech gwarantowany!

poprzedni/następny

Sorry, the comment form is closed at this time.