Halitoza to problem, który dotyka nawet co drugiego Polaka. Aby się go pozbyć konieczna jest wizyta u specjalisty.
Wypełnienie kompozytowe
Wypełnienie kompozytowe stanowi rewolucję w dziedzinie stomatologii od kilku dekad. Kto z nas nie marzy o pięknym zdrowym uśmiechu? Chyba wszyscy. Tymczasem jak podają statystyki 98% Polaków ma próchnicę a przeciętny 30-40 latek zachowuje 21 z 32 własnych zębów. Jak najlepiej dbać o zęby zatem, by piękny uśmiech był naszą wizytówką?
Obok codziennej starannej higieny jamy ustnej (której poświęcimy kolejny wpis) ważne są regularne wizyty u stomatologa. Dentysta podczas rutynowych wizyt kontrolny co pół roku sprawdza stan naszych zębów a jeśli jest taka potrzeba rozpoczyna leczenie, wypełniając ubytki próchnicze lub uszkodzenia mechaniczne zębów plombą. I tu dochodzimy to sedna..
Rodzajów plomb jest kilka. Techniki stomatologiczne ewoluowały przez lata w kierunku poprawienia estetyki i zapewnienia trwałości wypełnień. Klasycznym wypełnieniem stosowanym kiedyś masowo był amalgamat. Starsze pokolenie zapewne pamięta jeszcze czarno-srebrne plomby w zębach, które często bardziej szpeciły niż dodawały nam uroku.
Dziś najbardziej popularną plombą jest wypełnienie kompozytowe. Porównanie wypełnień kompozytowych z amalgamatem, pokazuje wyraźną przewagę kompozytu. Dlaczego? W przeciwieństwie do amalgamatu, kompozyty mogą być łączone lub uzupełniane. Pozwala to na bardziej zachowawcze zabiegi bez konieczności usuwania poprzednich wypełnień i przygotowywania dużych powierzchni zęba.
Chociaż amalgamat to bardzo trwały materiał, bo wytrzymuje nawet do 30 lat to jednak wypełnienia nim są mniej estetyczne i bardziej widoczne od kompozytowych a tu przecież o piękny uśmiech chodzi.
Pacjenci zwykli nazywać wypełnienia kompozytowe białymi plombami. Największą zaletą kompozytów jest możliwość dostosowania ich koloru do barwy zębów, ale czy oprócz estetyki jest coś jeszcze co wpływa na ich korzyść? Czy wypełnienia kompozytowe mają jakieś wady? Ile kosztują kompozyty i od czego zależy ich cena?
Czym są wypełnienia kompozytowe i kiedy można je wybrać?
Wypełnienia kompozytowe są mieszanką szklanego lub kwarcowego wypełniacza i materiałów żywicznych. Gama kolorystyczna wypełnień kompozytowych jest bogata i można je tak dopasować by kolor kompozytu był bardzo zbliżony do naturalnego koloru zęba.
Zawsze o rodzaju stosowanego wypełnienia powinien decydować dentysta. Ten zaś najczęściej sięga dziś po kompozyt nie tylko z powodu lepszej estetyki.
Wypełnienia kompozytowe są mniej inwazyjne, a jednocześnie przywracają brakujące tkanki zęba. Jest ono stosowane jako forma przywrócenia zęba do zdrowia dzięki odbudowie brakującej bądź zmieniono chorobowej tkanki, traktowane jest zatem jako metoda leczenia zęba.
Można je stosować właściwie we wszystkich rodzajach zębów, zarówno tych w tylnych partiach jamy ustnej jak i w zębach przednich. Z powodzeniem plomby kompozytowe służą także do wypełnień ubytków zębów mlecznych u starszych dzieci. Wielu pacjentów decyduje się też na wymianę dotychczasowego wypełnienia, które po latach zmieniło kolor, wykruszyło się bądź zastosowano plombę amalgamatową w czarnym kolorze. Wypełnienia kompozytowe pozwalają jak najbardziej odtworzyć kształt, wygląd i kolor własnych zębów.
Wypełnienia kompozytowe – przebieg leczenia
Proces usuwania próchnicy i wypełniania ubytku jest skomplikowany i wymaga od stomatologa nie tylko wiedzy fachowej ale także niezwykłej staranności i wręcz zegarmistrzowskiej precyzji. Często pomaga mu w tym mikroskop. W naszym gabinecie wypełnienie kompozytowe, czyli plombę, wykonujemy pod mikroskopem, w celu zwiększenia dokładności wykonywanego leczenia.
Od poprawnego założenia wypełnienia kompozytowego wiele zależy i nie chodzi tylko o estetykę ale przede wszystkim zdrowie pacjenta. Przy wyborze gabinetu stomatologiczne warto zdać się na profesjonalistów z dobrymi opiniami, takimi jakimi cieszy się Alchemia Uśmiechu.
Ważne jest by stomatolog dobrał odpowiedni materiał wypełnienia, pasujący do struktury zęba i jego umiejscowienia w jamie ustnej – znacząco poprawi to komfort jego noszenia. Do każdego odcinka jamy ustnej powinien być dopasowany dedykowany rodzaj wypełnienia
Etapy:
1. znieczulenie pacjenta – skończyły się już czasy kiedy na fotelu u dentysty należało cierpieć, dziś właściwie każdy dentysta oferuje pacjentowi możliwość znieczulenia miejscowego przed rozpoczęciem borowania. Znieczulenie zaczyna działać już kilka minut po zastrzyku. Dzięki temu pozostałe etapy leczenia są dla pacjenta całkowicie bezbolesne. Znieczulenie przestaje działać po około dwóch godzinach od momentu jego podania. W naszym gabinecie Alchemii Uśmiechu znieczulenie jest zawsze w cenie zabiegu
2. oczyszczenie zęba z próchnicy– to bardzo ważny etap, który wymaga niezwykłej staranności i umiejętności u stomatologa, wykonuje się je za pomocą specjalnych wierteł dentystycznych poprzez usunięcie tkanki zęba dotkniętej próchnicą. Brak staranności na tym etapie wzmacnia ryzyko nawrotu próchnicy. Najlepiej gdyby wszystkie zabiegi borowania wykonywane były pod mikroskopem, bo zwiększa to precyzję zabiegu, a używanie mikroskopu (endodoncja) świadczy o profesjonalizmie gabinetu i wysokich jego standardach.
3. założenie podkładu – jeśli ubytek jest znaczny w kolejnym etapie stomatolog powinien założyć podkład czyli materiał izolujący miazgę zęba od plomby. Brak podkładu w dużych ubytkach może powodować nacisk plomby na miazgę, co jest bardzo niekomfortowe dla pacjenta. Zwykle małe ubytki nie potrzebują podkładu;
4. założenie wypełnienia – na ten etap składa się kilka podetapów. Na początku na ząb nakładany jest specjalny żel, który przygotowuje powierzchnię zęba do połączenia z kompozytem. Po wypłukaniu żelu ubytek musi zostać wysuszony i posmarowany kolejnym specjalnym płynem tzw. bondem. Bond jest naświetlany lampą polimeryzacyjną, która go utwardza.Na tak przygotowany podkład fachowiec nakłada kilka warstw wypełnienia kompozytowego. Każda z nich dla właściwego utwardzenia musi być osobno naświetlana;
5. dopasowanie plomby do zgryzu pacjenta – to końcowy etap wypełnienia kompozytowego ale niezwykle ważny dla komfortu pacjenta bowiem wypełnienie nie może być zbyt wysokie i musi dopasowywać się do zgryzu pacjenta.
Zalety wypełnienie kompozytowego- dlaczego warto się na nie zdecydować?
Kompozyt kompozytowi nierówny. Jego zalety i charakterystyka będą zawsze związane z jakością materiałów użytych podczas leczenia, a jak wiemy jakość z reguły idzie w parze z wyższą ceną.
W naszym gabinecie w codziennej pracy wykorzystujemy materiały kompozytowe najwyższej jakości, od najlepszych światowych producentów, takich jak 3M, ESPE USA czy GC Corporation Japan.
A czym charakteryzuje się kompozyt?
• Doskonała szczelność to cecha charakterystyczna wypełnienie kompozytowego– bardzo dokładnie przylega do tkanek zęba, przez co pod spodem nie rozwijają się bakterie.
• Duża trwałość -wypełnienie kompozytowe to jedno z najtrwalszych wypełnień, rzadko ulegają zniszczeniom
• Wysoka estetyka – dopasowanie kompozytów do koloru zębów jest jedną z najważniejszych zalet. Po zabiegu zęby wyglądają naturalnie a plomby są prawie niewidoczne. Tego typu plomby idealnie dopasowują się do kształtu i koloru uzupełnianego zęba. Plomby kompozytowe charakteryzują się efektem kameleona, dzięki czemu założone wypełnienie jest bardzo dyskretne i jest nie do odróżnienia od prawdziwego zęba.
• Bezpieczeństwo– kompozyty zaliczają się do materiałów bardzo bezpiecznych; wykazują dużą odporność na pękanie w przypadku małych i średnich ubytków
• Oszczędzanie zdrowej tkanki zęba– przy kształtowaniu plomby stomatolog nie musi usuwać dużej części zęba, aby dopasować nakładany materiał.
• przeciętny koszt – koszt wypełnienia kompozytowego kształtuje się na średnim poziome, na pewno nie są to drogie materiały
Wypełnienia kompozytowe – wady
Pomimo licznych zalet, wypełnienia kompozycyjne mają również swoje wady. Na pewno jest to podatność na przebarwienia. Kompozyty przebarwiają się na skutek częstego picia kawy czy herbaty, a także palenia papierosów. Wypełnienia kompozytowe mimo swej wysokiej trwałości nie mogą dorównywać w tej kwestii już wspomnianemu amalgamatowi. Plomby kompozytowe należy wymieniać średnio co 5-6 lat. Kompozyty słabo sprawdzać się będą na dużych ubytkach w takich przypadkach plomba kompozytowa może pękać.
Wypełnienia kompozytowe – cena
Ceny za wypełnienie kompozytowe są bardzo zróżnicowane. Koszty leczenia są uzależnione od głębokości i rozległości ubytku i czy zastosowano podkład. Wahania mogą być znaczne od 160 zł nawet do 500 zł.
Podsumowanie
Pamiętajmy, że tylko regularne wizyty u dentysty pomogą nam zminimalizować ryzyko pojawienia się próchnicy. Jeżeli zatem poczujemy ból zęba albo zauważamy, że ząb zmienia barwę na czarną lub kruszy się należy udać się do stomatologa, który powinien niezwłocznie podjąć się właściwego leczenia. Im wcześniej pojawimy się w gabinecie dentysty, tym lepiej bo tylko szybka reakcja specjalisty daje możliwość całkowitego wyleczenia zęba, za pomocą wypełnień.
Niestety nieleczone objawy mogą powodować bardzo poważne choroby zębów, często może nawet kończące się ekstrakcją. Musimy jednak wiedzieć, że nieleczone zęby mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych
Jeśli jeszcze nie przekonaliśmy Cię do naszej fachowej wiedzy sprawdź nasze ceny. Chcesz dowiedzieć się więcej przyjedź do nas lub zadzwoń! Jednak lepiej jest zapobiegać zawsze niż leczyć. Aby nie doprowadzić do wstawiania kolejnego wypełnienia, należy dbać o higienę jamy ustnej. Zęby powinny być szczotkowane po każdym posiłku, a w diecie powinniśmy się wystrzegać cukru. Równie ważne są regularne wizyty u stomatologa jak również profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie dentystycznym
Alchemia Uśmiechu to nowoczesny gabinet stomatologiczny na warszawskim Mokotowie. Dbamy o zdrowy uśmiech swoich pacjentów, ale także ich komfort i dobre samopoczucie. Świadczymy szeroki zakres usług i zwracamy uwagę nawet na najdrobniejsze detale leczenia. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze usługi były dopasowane do potrzeb pacjentów i ich możliwości finansowych. Bez utraty jakości, bezpieczeństwa i poziomu higieny pracy oferujemy zawsze atrakcyjne ceny.
Podobne artykuły
Paradontoza jest dosyć popularną chorobą we współczesnym społeczeństwie. To drugie, co do częstości występowania, schorzenie...
Czyszczenie zębów- skaling i piaskowanie
Profesjonalne czyszczenie zębów krok po krok. Opis zabiegu.