Bądź z nami na bieżąco

Podcięcie wędzidełka

Podcięcie wędzidełka to w większości przypadków zabieg planowany, który zostaje przeprowadzony z konkretnych wskazań. Zazwyczaj Pacjentów kieruje stomatolog prowadzący, pediatra lub logopeda. Dlatego właśnie warto pamiętać o tym, że na wizytę należy zabrać ze sobą skierowanie. Jest ono nie tylko potrzebne do dokumentacji medycznej, ale przede wszystkim do poprawnego przeprowadzenia zabiegu, ponieważ w jamie ustnej znajduje się kilka wędzidełek i lekarz musi mieć pewność, które z nich należy podciąć. 

podcięcie wędzidełka wargi górnej warszawa

Co to jest wędzidełko?

Wędzidełko to bardzo cienka błona łącząca dziąsło z konkretnym narządem. Z tego też powodu rozróżniamy m.in. wędzidełko języka, wędzidełko wargi górnej i dolnej oraz wędzidełko policzkowe. Każde z nich pełni inną funkcję, a jakiekolwiek nieprawidłowości w ich budowie niosą za sobą szereg problemów

Wędzidełko języka odpowiada za ruchy języka, a co za tym idzie - za mowę. Jeśli jest zbyt krótkie, Pacjent może mieć problemy z mówieniem lub ssaniem, dlatego najczęściej na zabieg kieruje logopeda lub pediatra. 

Wędzidełko wargi jest odpowiedzialne za jej ruchy. Zbyt krótkie wędzidełko wargi może prowadzić do powstawania diastemy lub odsłaniania korzeni zębów.

Jak wygląda podcinanie wędzidełka?

Podcinanie wędzidełka to zabieg całkowicie bezbolesny, odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz przytrzymuje wargę lub język (w zależności od tego, które wędzidełko jest podcinane), a następnie wykonuje cięcie z pomocą nożyczek chirurgicznych lub skalpela. Zdarza się również, że wędzidełko jest tak bardzo przerośnięte, że trzeba wyciąć także okoliczne tkanki i wykonać jego plastykę, co może wydłużyć nieznacznie zabieg. W większości przypadków nie ma nawet konieczności zakładania szwów. Jeśli jednak tak się zdarzy, należy je zdjąć po około 7 dniach od zabiegu. Pacjenci, którzy mieli podcięte wędzidełko muszą również zastosować się do zaleceń lekarza prowadzącego lub logopedy.