Bądź z nami na bieżąco

Znieczulenie stomatologiczne w ciąży

Leczenie zębów u kobiet w ciąży powinno być dostosowane do ich ogólnego samopoczucia z zapewnieniem komfortu i bezpieczeństwo podczas każdej wizyty. Tak naprawdę w ciągu tych 9 miesięcy możemy wykonywać większość zabiegów stomatologicznych, począwszy od czyszczenia zębów po wykonywanie uzupełnień protetycznych. Znieczulenie w ciąży, którego używamy podczas leczenia zawsze musi być dostosowane do obecnej sytuacji, aby było bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka

Czy można leczyć zęby w znieczuleniu w ciąży?

znieczulenie stomatologiczne w ciąży

W trakcie leczenia zębów w ciąży możemy bez żadnych zastrzeżeń stosować znieczulenie stomatologiczne. Badania przeprowadzone na ten temat wyraźnie pokazują, że stres związany z oczekiwaniem na ból w trakcie leczenia jest dużo bardziej niebezpieczny dla dziecka. Znieczulenie stomatologiczne w ciąży musi być jednak dostosowane do obecnej sytuacji, czyli nie powinno zawierać adrenaliny. Warto jednak zaznaczyć, że jest ono tak samo skuteczne, jak pozostałe znieczulenia stomatologiczne, więc kobiety będące w ciąży mogą bez obaw poddać się kompleksowemu leczeniu zębów. 

Jakie zabiegi stomatologiczne są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

W czasie trwania ciąży można wykonać większość zabiegów stomatologicznych: zabiegi profilaktyczne, takie jak czyszczenie zębów, leczenie próchnicy, bonding, leczenie kanałowe czy odbudowę protetyczną zębów. Jeśli są wskazania do usunięcia zęba, również możemy przeprowadzić zabieg chirurgiczny. 

W ciąży należy jedynie zrezygnować z wybielania zębów i wszczepienia implantów, ze względu na możliwe podanie antybiotyku po zabiegu. Te dwa zabiegi warto rozważyć już po rozwiązaniu.