Bądź z nami na bieżąco

Aparat stały estetyczny

Aparat stały estetyczny to alternatywa dla aparatów metalowych. Jest on niemalże niewidoczny, więc sprawdzi się idealnie wśród osób, które nie chcą by był zauważony. Porcelanowe zamki są w kolorze zęba, natomiast drut służący do prostowania i przesuwania zębów jest metalowy. Jest on jednak na tyle cienki, że widać go dopiero z bliskiej odległości. Dzięki aparatom estetycznym skutecznie można wyprostować zęby i cieszyć się pięknym uśmiechem. 

Zalety i wady aparatu stałego estetycznego

Leczenie za pomocą aparatu estetycznego ma przede wszystkim same zalety. Aparat ten jest bardzo skuteczny, a leczenie za jego pomocą trwa około 1,5 roku. Warto jednak pamiętać o tym, że każda wada zgryzu jest inna i czas ten może się różnić. Pierwsze efekty leczenia ortodontycznego Pacjent zauważa już po kilku tygodniach. Aparat estetyczny stały jest praktycznie niewidoczny, dlatego często decydują się na niego osoby, które chcą zachować najwyższą estetykę uśmiechu. 

Tak naprawdę jedyną wadą aparatu stałego estetycznego jest fakt, że ligatury są przezroczyste. To właśnie dzięki nim trzyma się drut prostujący zęby. Niestety w związku z tym, ulegają one znacznym przebarwieniom. Pacjenci, którzy decydują się na założenie aparatu estetycznego powinni więc unikać barwiących produktów, np. buraków, jagód, kurkumy czy czerwonego wina. Zazwyczaj zalecamy kuchenne szaleństwa na kilka dni przed wizytą, kiedy wiadomo jest, że będziemy na pewno wymieniać ligatury na nowe. 

aparat stały estetyczny warszawa

Zabiegi higienizacyjne w trakcie leczenia ortodontycznego

Przez cały okres leczenia ortodontycznego należy również regularnie odwiedzać higienistkę stomatologiczną. Wykonywanie skalingu i piaskowania ochroni zęby przed odkładaniem się kamienia w przestrzeniach międzyzębowych, który utrudnia przesuwanie się zębów. Higienizacja w gabinecie jest też profilaktyką próchnicy i chorób przyzębia. Warto więc umawiać się na czyszczenie zębów co 3 miesiące lub według wskazań lekarza ortodonty.