Bądź z nami na bieżąco

Profilaktyka jamy ustnej

Odpowiednia profilaktyka jamy ustnej pozwala uchronić zęby przed próchnicą i groźnymi chorobami przyzębia. Jednak samo szczotkowanie ich w domu jest niewystarczające. Aby skutecznie dbać o zęby warto jest regularnie odwiedzać higienistkę stomatologiczną, która wykona profesjonalne czyszczenie zębów składające się z kilku etapów. Dzięki temu można usunąć skutecznie kamień i osad nazębny. Zęby będą nie tylko jaśniejsze nawet o kilka tonów, ale przede wszystkim zdrowsze. Jest to szczególnie istotne u Pacjentów kardiologicznych czy kobiet w ciąży, które zabieg czyszczenia powinny odbywać nawet co 3 miesiące.

profilaktyka jamy ustnej, Licówki porcelanowe bez szlifowania

Zabiegi profilaktyczne w Alchemii Uśmiechu

Profilaktyka jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym i w domu

Regularne odwiedzanie higienistki stomatologicznej jest tak samo ważne jak wizyty u stomatologa. Płytka nazębna osadza się na zębach już kilka godzin po ich umyciu, dlatego jeśli zapomnimy o umyciu zębów, z czasem zamieni się ona w kamień nazębny, zwłaszcza jeśli dzieje się tak regularnie. Złogi kamienia nazębnego nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim prowadzą do rozwoju groźnych chorób przyzębia, w tym także paradontozy. Niestety kamienia nazębnego nie da się usunąć samemu w domu, nawet stosując popularne w ostatnim czasie domowe skalery. W tym celu należy przyjść do gabinetu i wykonać profesjonalne czyszczenie zębów składające się ze skalingu i piaskowania. Na koniec warto również zabezpieczyć zęby fluorem, aby znieść nadwrażliwość pozabiegową oraz ochronić je przed próchnicą.

Ważne jest także odpowiednie dbanie o zęby w domu. W tym celu powinno się używać pasty do zębów, która będzie bezpieczna dla szkliwa oraz szczoteczki, która nie podrażni dziąseł. Wdrożenie trzech kroków w codziennej profilaktyce jamy ustnej (szczotkowanie, nitkowanie, płukanie) to klucz do zdrowia całej jamy ustnej. Pacjenci, którzy mają problem z nitkowaniem zębów lub nie wiedzą, jak prawidłowo myć zęby, mogą skorzystać z naszego bezpłatnego instruktażu jamy ustnej, który higienistka przeprowadza po każdym zabiegu czyszczeniu zębów.