Bądź z nami na bieżąco

Usunięcie wkładu koronowo-korzeniowego

Wkłady koronowo-korzeniowe powstały z myślą o tym, aby wzmocnić ząb i odbudować go np. po leczeniu kanałowym. W teorii miały być idealnie dopasowane do kanałów zęba i zacementowane na stałe, aby nie wypadać. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy leczenie kanałowe nie było przeprowadzone poprawnie i aby to naprawić należy usunąć wkład koronowo-korzeniowy. Niestety nie jest to zabieg łatwy. Wymaga odpowiedniego sprzętu i doświadczenia lekarza stomatologa. 

Usuwanie wkładu koronowo-korzeniowego bez uszkodzenia zęba możliwe jest dzięki użyciu mikroskopu stomatologicznego. Nasi wszyscy specjaliści pracują tylko i wyłącznie w powiększeniu, co zwiększa przewidywalność zabiegu oraz podnosi jego skuteczność. Bardzo często usunięcie starego wkładu wiąże się z ponownym leczeniem kanałowym, dlatego w zależności od trudności zabiegu może się okazać, że jedna wizyta jest niewystarczająca, co warto brać pod uwagę planując leczenie.

Jak wygląda usuwanie wkładu koronowo-korzeniowego?

usuniecie wkładu koronowo-korzeniowego warszawa, endodoncja

Każdy zabieg wykonywany w Alchemii Uśmiechu poprzedzony jest specjalistyczną konsultacją, podczas której stomatolog ocenia stopień trudności zabiegu oraz przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski z Pacjentem. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia komfort podczas wizyty. Na początku lekarz usuwa stare wypełnienie lub koronę, pod którą znajduje się wkład koronowo-korzeniowy. Następnie konieczne jest usunięcie resztek cementu, na który był zacementowany. Robi się to za pomocą wiertła i ultradźwięków. Trzeba to robić delikatnie, aby nie uszkodzić zdrowych tkanek zęba i nie uszkodzić kanałów, które mogą pęknąć. Dlatego właśnie ważne jest, aby stomatolog miał doświadczenie w tego typu zabiegach. 

 

Po usunięciu wkładu można przystąpić do ponownego leczenia kanałowego. Oczyszcza się wtedy kanały ze starego materiału, którym były wypełnione. Przez cały zabieg stomatolog używa środków antyseptycznych do płukania, aby wyjałowić ząb i przygotować go do ponownego wypełnienia.