Bądź z nami na bieżąco

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, aby zabezpieczyć zęby stałe przed próchnicą. W związku z tym, że szóstki są zębami, które wyrastają dosyć wcześnie (około 6 roku życia) i mają służyć Pacjentowi aż do późnych lat starości, warto o nie zadbać już w momencie, gdy pojawią się w jamie ustnej. Dzięki zabezpieczeniu bruzd przed osadzaniem się tam resztek pokarmowych można zapewnić dziecku zdecydowanie lepszy start w dorosłość.

Co to jest lakowanie zębów?

Lakowanie to zabieg profilaktyczny, w trakcie którego stomatolog zabezpiecza bruzdy w zębach stałych specjalnym płynnym kompozytem światłoutwardzalnym. Dzięki temu zęby są zabezpieczone przed próchnicą, odkładaniem się resztek pokarmowych w najgłębszych miejscach oraz przed działaniem szkodliwych dla szkliwa kwasów. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Trwa zazwyczaj około kilku minut. W naszym gabinecie wykonujemy go zawsze przy użyciu mikroskopu stomatologicznego, aby mieć pewność, że w bruzdach nie znajdują się resztki jedzenia lub już nie rozwinęła się tam próchnica.

Jak wygląda lakowanie zębów?

lakowanie zębów u dzieci, regularny przegląd jamy ustnej

Lakowanie zębów w Alchemii Uśmiechu zawsze poprzedzone jest szczegółowym przeglądem jamy ustnej Pacjenta oraz przeprowadzeniem wywiadu lekarskiego. Ważne jest, kiedy stałe zęby wyrżnęły się w jamie ustnej, ponieważ jeśli zabieg był zbyt długo odkładany w czasie, może się okazać, że jest już za późno na jego wykonanie ze względu na rozwiniętą w bruzdach próchnicę. 

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań lekarz oczyszcza zęby za pomocą szczoteczki i specjalnej pasty, a następnie matowi szkliwo odpowiednim preparatem. Dzięki temu kompozyt użyty do lakowania lepiej będzie się trzymać. Kompozyt ma płynną formę, aby mógł lepiej zapłynąć nawet w najgłębsze miejsca. Na koniec należy utwardzić go za pomocą lampy polimeryzacyjnej i sprawdzić, czy nie przeszkadza w zgryzie.