Bądź z nami na bieżąco

Wypełnienia kompozytowe

Wypełnienie kompozytowe to nic innego, jak… powszechnie nazywana światłoutwardzalna plomba. Nowoczesne kompozyty z powodzeniem zastąpiły używane do tej pory przestarzałe wypełnienia amalgamatowe. Za ich pomocą możemy wyleczyć zęby z próchnicy lub odbudować je np. w przypadku odkruszenia. Jest leczenie mało inwazyjne i całkowicie bezpieczne dla Pacjentów, ponieważ kompozyt nie zawiera środków uczulających. Można go więc stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dodatkowym atutem w przypadku wypełnień kompozytowych u dzieci jest wybór kolorowej plomby. 

Co to jest wypełnienie kompozytowe?

Wypełnienie kompozytowe swoim wyglądem przypomina plastelinę lub modelinę, jednak zdarza się także kompozyty płynne, które docierają w trudno dostępne miejsca. Kompozyt ma wiele różnych kolorów, dzięki czemu możemy dopasować wypełnienie do naturalnych zębów Pacjenta. Wówczas staje się ono praktycznie niewidoczne. Jednak samo założenie kompozytu to nie wszystko. W Alchemii Uśmiechu bardzo dużą wagę przykładamy do tego, aby plomba swoim wyglądem i kształtem spełniała pierwotne funkcje zęba. Z wielką dbałością, przy użyciu mikroskopu stomatologicznego i odpowiednich narzędzi formujemy kompozyt tak, aby powstały na nim bruzdy odzwierciedlające naturalny ząb. 

Jak wygląda leczenie zębów i założenie wypełnienia kompozytowego?

Po ocenie pantomogramu i stanu zębów lekarz znieczula Pacjenta. Znieczulenie wykonujemy całkowicie bezboleśnie dobierając je do potrzeb Pacjentów. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią. Gdy Pacjent jest już znieczulony, lekarz usuwa próchnicę za pomocą odpowiednich narzędzi. Pod mikroskopem dokładnie widać, gdzie została ona usunięta. Następnie ząb zostaje przygotowany pod założenie wypełnienia kompozytowego. Lekarz wytrawia go, a później smaruje za pomocą kleju stomatologicznego. Wtedy można warstwami nakładać i odpowiednio formować kompozyt. Każda warstwa wymaga naświetlenia lampą. Na koniec lekarz sprawdza czy plomba jest dopasowana do pozostałych zębów. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ zbyt duże wypełnienie może się połamać, ukruszyć lub powodować ból zęba

Prawidłowo założone wypełnienie kompozytowe służy Pacjentowi przez długie lata. Dzięki niemu można skutecznie pozbyć się próchnicy. Należy jednak pamiętać, że kompozyt z czasem ulega przebarwieniom, co jest zależne przede wszystkim od nawyków higienizacyjnych oraz stosowanej diety. Warto więc regularnie umawiać się na wizyty kontrolne do stomatologa, który będzie mógł w porę wymienić je na nowe.