Zęby mają wpływ na ogólny stan zdrowia

Czy zęby mają wpływ na ogólny stan zdrowia?

Pacjenci, którzy planują operacje lub zabiegi w narkozie potrzebują zaświadczenia od stomatologa o stanie swoich zębów. Czy oznacza to, że jednak zęby mają wpływ na ogólny stan zdrowia? Postaramy się to wyjaśnić. Kiedy zaczynamy czuć się gorzej często idziemy do lekarza rodzinnego po skierowanie na ogólne badania kontrolne. Jednak gdy wyniki są w normie, a poprawy wciąż brak, rzadko kiedy szukamy przyczyny… w jamie ustnej! No właśnie. A przecież bardzo często 

Spis treści: 

  1. Problemy z zajściem w ciążę
  2. Poprawa wyników sportowych 
  3. Przygotowanie do operacji w narkozie 
  4. Przewlekły stan zapalny organizmu 

 

Problemy z zajściem w ciążę


Na początek wspomnimy o planowaniu ciąży. Wiele kobiet szykujących się do zajścia w ciążę zaczyna przyjmować suplementy i witaminy, zdrowo się odżywia, wprowadza w swoje życie aktywność fizyczną i regularnie odwiedza ginekologa. I kiedy wydaje się, że wszystko jest w porządku, wyniki są dobre, a wciąż pojawiają się problemy z zajściem w ciążę, mało która przyszła mama szuka przyczyny w jamie ustnej. 

Jakikolwiek stan zapalny w jamie ustnej… to stan zapalny w organizmie. Wszystko jest ze sobą połączone. Dlatego planując ciążę warto jest udać się na konsultację stomatologiczną i wykonać pantomogram. Dzięki temu stomatolog będzie mógł ocenić czy nie ma żadnych ubytków, zębów wymagających leczenia kanałowego, a nawet usunięcia. 

 

 

Poprawa wyników sportowych 


Badania nie kłamią, aby mieć lepsze wyniki w sporcie niezbędne jest wyleczenie zębów. Niby to takie proste, ale… jak jesteśmy chorzy, nie mamy sił biegać, gdy jest stan zapalny w organizmie, również! Kiedy organizm jest w pełni sprawny, jest w stanie osiągać znacznie lepsze wyniki w sporcie. Nieważne czy to bieganie, jazda na rowerze czy gra w piłkę. Każdy sportowiec, który trenuje zawodowo musi regularnie odwiedzać stomatologa i przechodzić pozytywnie kontrolę potwierdzającą brak stanu zapalnego w jamie ustnej. 

Dlatego właśnie, jeśli biegasz amatorsko w maratonach, a chcesz robić to jeszcze wydajniej – koniecznie umów się do dentysty na przegląd zębów. 

Przygotowanie do operacji w narkozie 


Kiedy Pacjenci przygotowują się do operacji i zabiegów w narkozie bardzo często muszą dostarczyć zaświadczenie od stomatologa o tym, że w jamie ustnej brak jest stanów zapalnych i ognisk próchnicy. Dlaczego to takie ważne? Jeśli chcemy, aby zabieg zakończył się sukcesem, a później miał siłę na regenerację, nic nie może mu w tym przeszkadzać. Jeśli organizm wykorzystuje część zasobów na walkę z próchnicą czy stanem zapalnym dziąseł, nie będzie mógł w pełni oddać się rekonwalescencji pozabiegowej. 

Stan zapalny w organizmie w trakcie narkozy to także zwiększone ryzyko nie wybudzenia się z niej. I chociaż często trafiają do nas Pacjenci, którzy takiego zaświadczenia potrzebują nie mając jednocześnie zdrowych zębów – my nie chcemy mieć nikogo na sumieniu i w pierwszej kolejności zachęcamy do leczenia. Dopiero, gdy sytuacja będzie opanowana możemy wystawić zaświadczenie lekarskie od stomatologa. 

stan zębów a ogólny stan zdrowia

Przewlekły stan zapalny organizmu 


Kiedy w organizmie od dłuższego czasu jest stan zapalny, a inne metody nie pomagają, warto jest umówić się na wizytę do stomatologa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ząb wymagający pilnego leczenia kanałowego lub ósemka, którą trzeba od dawna usunąć potrafią dawać tak skomplikowane dolegliwości. W wielu przypadkach po wyleczeniu wszystkich zębów stany zapalne znikają. Poprawia się nie tylko ogólny stan zdrowia, ale i samopoczucie. 

Krew, która krąży po całym organizmie znajduje się także w jamie ustnej. Dlatego jeśli zęby wymagają leczenia stomatologicznego będzie to miało odzwierciedlenie w standardowych wynikach badań. 

Zęby mają wpływ na ogólny stan zdrowia!

Zapraszamy na wizytę do Alchemii Uśmiechu!

Mając taką wiedzę na temat wpływu stomatologii na ogólny stan zdrowia nie czekaj dłużej i umów się na wizytę do dentysty. Pamiętaj, że regularne przeglądy stomatologiczne to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, to przede wszystkim inwestycja we własne ciało, które na pewno nam się odwdzięczy. 

poprzedni/następny