Zabiegi u dentysty

Najczęściej wybierane zabiegi u dentysty przed świętami

Święta to czas kiedy spotykamy się przyjaciółmi i rodziną przy wspólnym stole. Często szykujemy się do tego wydarzenia znacznie wcześniej: umawiamy wizytę u fryzjera, malujemy paznokcie czy kupujemy odświętne ubranie. Większość Pacjentów marzy również o tym, aby olśnić pozostałych gości pięknym i zdrowym uśmiechem. W tym celu umawiają się na zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, aby poprawić wygląd swoich zębów. Jakie z nich wybierają najczęściej? 

 

Spis treści: 

  1. Czyszczenie zębów 
  2. Wybielanie zębów 
  3. Bonding zębów 

Czyszczenie zębów 

Jednym z najpopularniejszych zabiegów, z którego Polacy korzystają przed świętami jest profesjonalne czyszczenie zębów. Ten profilaktyczny zabieg powinno się wykonywać regularnie co 6 miesięcy lub według wskazań lekarza prowadzącego. Na częstsze wizyty umawiają się zazwyczaj kobiety w ciąży, Pacjenci kardiologiczni czy osoby noszące aparat ortodontyczny. 

W trakcie zabiegu u higienistki wykonuje ona pełne czyszczenie zębów składające się z 4 etapów:

  • skaling – usuwanie kamienia nazębnego znajdującego się powyżej i poniżej linii dziąseł, zabieg przeprowadza się przy użyciu skalera (ultradźwięki) lub kirety (najczęściej u Pacjentów z rozrusznikiem serca), 
  • piaskowanie – usuwanie osadów nazębnych przy użyciu specjalnego smakowego piasku i wody pod wysokim ciśnieniem, usunięcie osadu sprawia, że zęby stają się widocznie jaśniejsze, 
  • polerowanie – wygładzanie powierzchni szkliwa, co zapobiega ponownemu osadzaniu się płytki nazębnej, do polerowania używamy odpowiedniej pasty polerskiej dostosowanej do każdego Pacjenta, 
  • fluoryzacja – zabezpieczenie zębów fluorem przed próchnicą i nadwrażliwością po zabiegu czyszczenia. 

Czyszczenie zębów można wykonywać jako zabieg samodzielny, dzięki któremu zęby stają się wyraźnie jaśniejsze i znika nieprzyjemny zapach z ust. Wykonuje się je także u Pacjentów, którzy planują dalsze zabiegi, takie jak np. wybielanie zębów.  

Wybielanie zębów 

Innym najczęściej wybieranym zabiegiem przed świętami jest wybielanie zębów. Warto zaznaczyć, że jest to zabieg medyczny i powinien być wykonywany pod ścisłą kontrolą lekarza lub higienistki, wówczas jest całkowicie bezpieczny dla szkliwa i dziąseł. Wykonywanie zabiegu w popularnych w ostatnim czasie white barach może skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami: przewlekłą nadwrażliwością zębów lub poparzeniem dziąseł. 

W naszym gabinecie mamy aż dwie dostępne metody wybielania zębów, które dostosowujemy do potrzeb i preferencji naszych Pacjentów:

  • Wybielanie w gabinecie stomatologicznym – jest to zabieg, który przeprowadzamy w ciągu jednej około 1,5 godzinnej wizyty. W tym czasie zostają przeprowadzone trzy 15-minutowe sesje wybielania. Przed rozpoczęciem zabiegu Pacjent ma zabezpieczone dziąsła za pomocą płynnego koferdamu, co zapobiegnie ich poparzeniu. Jest to zabieg przeznaczony dla osób, które w krótkim czasie chcą uzyskać efekt białych zębów. Efekty utrzymują się do roku, po tym czasie można zabieg powtórzyć. 
  • Wybielanie nakładkowe – każdy Pacjent otrzymuje indywidualnie wykonany zestaw nakładek i preparat wybielający do domu. Przez dwa tygodnie należy spać w nakładkach i stosować w tym czasie białą dietę. Chociaż wybielanie trwa znacznie dłużej, ma też swoje plusy. Przede wszystkim efekty utrzymują się znacznie dłużej, a kolor zębów rzadko wraca do stanu wyjściowego. Oprócz tego nakładki zostają u Pacjenta i w każdej chwili można dokupić sam preparat, aby ponownie wykonać zabieg w domu. 

W obu przypadkach po wybielaniu zębów należy zastosować tzw. „białą dietę”, dzięki czemu można cieszyć się efektami znacznie dłużej. Warto więc zaplanować wizytę w gabinecie stomatologicznym z odpowiednim wyprzedzeniem, aby móc spróbować świątecznego barszczu. 

zabiegi u dentysty na nowy rok

Bonding zębów 

Ostatnim najczęściej wybieranym zabiegiem przed świętami jest bonding zębów. Już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym można cieszyć się pięknym uśmiechem. Jest to idealna metoda odbudowy zębów w przypadku diastemy, nierównych brzegów siecznych, nierównego kolorytu zębów czy przerw między zębami. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, ponieważ nie ingeruje w szkliwo zębów. Podczas wizyty szkliwo jest jedynie delikatnie zmatowione, a następnie lekarz nakłada na zęby kolejne warstwy żywicy i kompozytu. Całość utwardzana jest światłem polimeryzacyjnym. 

Jest to znacznie tańsza i szybsza alternatywa niż wykonanie licówek porcelanowych, które wiążą się z oszlifowaniem własnych zębów. Bonding zębów odbywa się zazwyczaj na jednej wizycie, która trwa od kilkunastu minut nawet do 2-3 godzin, w zależności od tego, na ilu zębach planujemy wykonać licówki kompozytowe. Po zabiegu Pacjenci mogą cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, o jakim marzą. 

Umów się na wizytę do Alchemii Uśmiechu!

Do świąt zostało już naprawdę niewiele czasu, dlatego jeśli planujesz zmienić kształt lub kolor swoich zębów może to być ostatnia szansa, aby umówić się na wizytę. Nie czekaj, zostań Pacjentem Alchemii Uśmiechu już dziś!

poprzedni/następny