Bądź z nami na bieżąco

Skaling zębów

Skaling zębów to zabieg profilaktyczny, który ma na celu usunięcie kamienia poddziąsłowego i naddziąsłowego, aby chronić zęby przed próchnicą i groźnymi chorobami przyzębia. Zaleca się wykonywanie skalingu razem z piaskowaniem zębów regularnie co 6 miesięcy lub według wskazań lekarza prowadzącego. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza u kobiet w ciąży i osób z chorobami serca. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej mogą być bowiem groźne i mogą prowadzić nawet do przedwczesnego porodu.

Jak wygląda skaling zębów?

Skaling zębów wykonywany jest przez doświadczoną higienistkę stomatologiczną. W pierwszej kolejności wykonuje ona przegląd jamy ustnej i przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski z Pacjentem. Dzięki temu może ustalić czy nie ma żadnych przeciwwskazań co do jego wykonania. Sam skaling jest zabiegiem raczej bezbolesnym, jednak niektórzy Pacjenci życzą sobie, aby ich znieczulić do zabiegu. W trakcie usuwania kamienia higienistka używa specjalnego skalera, którego wielkość dostosowuje do warunków panujących w jamie ustnej Pacjenta. Końcówka skalera jest na tyle cienka, że można nią wejść dokładnie we wszystkie przestrzenie międzyzębowe i stamtąd również usunąć złogi kamienia. 

Przez cały zabieg ze skalera wydobywa się zimny strumień wody, który ma za zadanie chłodzić jego końcówkę i zapobiegać przegrzaniu szkliwa. W tym samym czasie higienistka odciąga nadmiar wody za pomocą ssaka, aby zabieg był znacznie przyjemniejszy dla Pacjenta. 

skaling zębów

Przeciwwskazania do skalingu zębów

Skaling zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym nawet dla dzieci i kobiet w ciąży. Są jednak przypadki, kiedy jego wykonanie jest niemożliwe ze względu na stan zdrowia Pacjenta. Najczęściej przeciwwskazaniem do skalingu jest choroba kardiologiczna, wstawiona zastawka serca, aparat słuchowy, epilepsja czy zaawansowana paradontoza. W tej sytuacji usuwanie kamienia odbywa się za pomocą specjalnej kirety i nierzadko również pod osłoną antybiotykową.