Czyszczenie licówek...
Ból zęba jak sobie radzić?
Nagły ból zęba jak sobie radzić w nagłych przypadkach? Na to i inne pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule. Święta, Sylwester, wyjazd za granicę, a może ślub… to właśnie wtedy najczęściej pojawia się ból zęba. Prawo Murphy’ego, zrządzenie losu, a może spadek odporności i stres? Nieważne, ważne jest to, że sam nie minie, a gdy gabinety są nieczynne trzeba z nim sobie jakoś poradzić. Jak to zrobić? Mamy dla Was garść przydatnych informacji.
Spis treści:
Ból zęba jak sobie radzić?
Ból zęba bardzo rzadko pojawia się nagle. Zazwyczaj pierwsze oznaki tego, że coś się dzieje występują już znacznie wcześniej, dlatego ważne jest, aby ich nie lekceważyć. Ból zęba nie mija samoistnie, a może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji jak np. powstanie przetoki ropnej. Branie leków przeciwbólowych, a co gorsze – antybiotyku na własną rękę może jedynie na chwilę rozwiązać powstały problem, który wróci ze zdwojoną siłą.
Jak tylko pojawią się pierwsze niepokojące symptomy takie, jak ból zęba, krwawienie z dziąseł czy stan zapalny w jamie ustnej warto jest umówić się na wizytę do stomatologa jak najszybciej. Lekarz prawdopodobnie wykona zdjęcie rentgenowskie i dokładnie zbada, gdzie leży przyczyna problemu. Dzięki temu można skutecznie ochronić się przed bólem zęba w najmniej oczekiwanej sytuacji.
Domowe sposoby na ból zęba
Chociaż w internecie można znaleźć całe mnóstwo poradników na temat tego, jak radzić sobie z bólem zęba w domu, niestety nie mamy dobrej wiadomości. Stosowanie jakichkolwiek specyfików czy ziół na własną rękę mogą nie tylko nie pomóc, ale również zaostrzyć ten stan. Kiedy dopada nas ból zęba w weekend lub święta, gdy wszystkie prywatne gabinety są nieczynne jedynym rozwiązaniem jest regularne przyjmowanie leków przeciwbólowych. Jeśli i one nie przynoszą oczekiwanej ulgi pozostaje nam udać się na dyżur stomatologiczny w najbliższej okolicy.
Dla wielu Pacjentów może się to kojarzyć z traumą z dzieciństwa i przykrymi wspomnieniami, jednak tu przypomnimy kolejny raz, że ból sam nie przejdzie. Lekarz na dyżurze dokona przeglądu jamy ustnej i ustali, co jest przyczyną bólu. Być może będzie konieczne otwarcie problematycznego zęba i założenie specjalnego lekarstwa. Wówczas mamy czas, aby przeczekać ten trudny okres i na spokojnie umówić się na wizytę do swojego stomatologa. Będąc na dyżurze warto jest wziąć odpis karty z informacją co konkretnie było zrobione. Ułatwi to dalsze leczenie. Stomatolog będzie dokładnie wiedział, co zostało wykonane, jakie leki użyte i dzięki temu zaplanuje zabieg, aby zapobiec nawrotom bólu.
Regularne wizyty u dentysty
Aby skutecznie zapobiec takim sytuacjom należy odwiedzać swojego stomatologa co 6 miesięcy lub częściej, jeśli zaleci to lekarz prowadzący. Kiedy leczymy zęby regularnie i wykonujemy zdjęcie panoramiczne (pantomogram), wówczas ryzyko wystąpienia takich sytuacji jest minimalne. Wówczas brak jest aktywnych ognisk próchnicy, a zęby wymagające pilnej ingerencji stomatologicznej najpewniej są wyleczone już w pierwszej kolejności.
W naszym gabinecie przykładamy również ogromną wagę do tych Pacjentów, którzy są w trakcie leczenia. Zęby w trakcie leczenia kanałowego zawsze zabezpieczamy tak, aby nie dawały oznak bólowych w trakcie weekendu lub wyjazdu. Jest to dla nas niezwykle istotne, ponieważ komfort i bezpieczeństwo naszych Pacjentów to podstawa całego procesu leczenia.
Na regularne wizyty powinni stawiać się przede wszystkim Pacjenci z chorobami kardiologicznymi i autoimmunologicznymi, ponieważ jakikolwiek stan zapalny w ich jamie ustnej może zagrażać nie tylko ich zdrowiu, ale przede wszystkim życiu. Bakterie, które znajdują się w jamie ustnej krążą bowiem po całym organizmie i mają wpływ na ogólne funkcjonowanie. Ta sama zasada tyczy się kobiet będących w ciąży, ponieważ w skrajnych wypadkach mogą prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Tacy Pacjenci powinni odbywać wizyty kontrolne co 3 miesiące lub według wskazań lekarza prowadzącego.
Zapraszamy na wizytę do Alchemii Uśmiechu!
Podobne artykuły
Leczenie ortodontyczne ma na celu nie tylko poprawę estetyki zębów. Wada zgryzu może powodować choroby przyzębia...
Podcinanie wędzidełka – co warto wiedzieć?
Wędzidełko – to element anatomiczny łączący ze sobą dwie powierzchnie i ograniczający ich ruchomość. W jamie ustnej, która...