Bądź z nami na bieżąco

Piaskowanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Piaskowanie zębów to nie tylko zabieg, który rozjaśnia zęby, ale przede wszystkim służący profilaktyce jamy ustnej. Osady powstałe m.in. po kawie czy herbacie tworzą ciemne plamy na zębach. Niestety nie ma możliwości, aby usunąć je w domu na własną rękę, ponieważ można trwale uszkodzić szkliwo zębów. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na wizytę do higienistki stomatologicznej, która wykona profesjonalny zabieg czyszczenia zębów składający się z kilku etapów. 

Jak wygląda piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów zazwyczaj poprzedzone jest skalingiem, czyli usunięciem kamienia za pomocą ultradźwięków. Sam zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny. Do jego wykonania higienistka używa specjalnego piasku stomatologicznego o różnych smakach i gramaturach. Jest to bardzo ważne, ponieważ czyszczenie zębów u Pacjentów z chorobami przyzębia musi być dużo delikatniejsze niż u osób ze zdrowymi dziąsłami. 

W trakcie zabiegu piaskarka wyrzuca z dyszy piasek i wodę pod wysokim ciśnieniem, a higienistka kieruje je w stronę zęba idąc od dziąsła ku koronie. Przez cały czas odciąga także ich nadmiar, aby zabieg był znacznie przyjemniejszy dla Pacjenta. W trakcie czyszczenia piaskowaniu należy poddać wszystkie powierzchnie zębów, aby dokładnie usunąć wszystkie nagromadzone osady. Na koniec należy jeszcze wypolerować zęby pastą polerską i nałożyć na nie fluor, aby zabezpieczyć je przed próchnicą. 

piaskowanie zębów warszawa

Zalecenia po zabiegu piaskowania zębów

Po czyszczeniu zębów w gabinecie warto zastosować się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim przez pierwsze 24 godziny należy zrezygnować z barwiących produktów: czarnej kawy, buraków, jagód czy kurkumy. Jeśli jednak o tym zapomnimy, powinniśmy umyć od razu zęby. Pacjenci, którzy palą papierosy także powinni je ograniczyć przez ten czas, jeśli chcą uniknąć powstania nieestetycznych plam i przebarwień. 

Wieczorem, w dniu zabiegu należy normalnie umyć zęby i wynitkować przestrzenie międzyzębowe. Czyszczenie zębów nie zwalnia nas z porzucenia nawyków higienizacyjnych.