Bądź z nami na bieżąco

Usuwanie ósemek

Usunięcie ósemki to zabieg chirurgiczny wymagający dużej precyzji oraz doświadczenia ze strony lekarza. Bardzo często zdarza się, że ósemka nie wyrosła do końca, więc koniecznie jest tzw. dłutowanie. Dlatego właśnie do usunięcia zębów mądrości niezbędne jest wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia rentgenowskiego wszystkich zębów. W ten sposób lekarz może zaplanować zabieg oraz poinformować Pacjenta o ewentualnych powikłaniach. 

Jak wygląda usuwanie ósemki?

Zabieg usuwania zębów mądrości zawsze poprzedzony jest konsultacją z chirurgiem twarzowo-szczękowym, który oceni stopień trudności zabiegu, zaplanuje ekstrakcję oraz dokona pełnej diagnostyki na podstawie zdjęcia rtg. Gdy ósemka znajduje się blisko nerwu twarzowego może być również konieczne wykonanie dodatkowo tomografii komputerowej. Jest to o tyle ważne, gdyż jego uszkodzenie może spowodować nawet paraliż twarzy. Lekarz musi także poinformować Pacjenta o wszystkich możliwych komplikacjach zabiegu oraz na temat rekonwalescencji już po. 

usuwanie ósemek pantomogram warszawa

Sam zabieg usuwania ósemek jest całkowicie bezbolesny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Należy pamiętać, że znieczulenie ma znieść całkowicie ból, ale wrażenie, że „coś jest robione” pozostaje. Jeśli ósemka jest całkowicie wyrżnięta wówczas jej usunięcie zazwyczaj odbywa się w ciągu kilku minut. Ósemki zatrzymane wymagają znacznie więcej czasu. W pierwszej kolejności chirurg nacina dziąsło, a następnie usuwa kość, którą przykryty jest ząb. Ósemki zatrzymane zazwyczaj należy przeciąć na kilka mniejszych części, aby łatwiej je było wyjąć z zębodołu. Na koniec lekarz zakłada szwy, które trzeba będzie zdjąć po około 7-10 dniach od zabiegu. 

Rekonwalescencja po usunięciu ósemki

Aby uniknąć przykrych konsekwencji po ekstrakcji zęba mądrości należy bezwzględnie zastosować się do wszystkich zaleceń lekarskich. Jeśli zajdzie konieczność, chirurg może przepisać dodatkowo receptę na antybiotyk lub mocne leki przeciwbólowe. W większości przypadków jednak środki przeciwbólowe ogólnodostępne są wystarczające.