Halitoza to problem, który dotyka nawet co drugiego Polaka. Aby się go pozbyć konieczna jest wizyta u specjalisty.
Kiretaż otwarty
Kiretaż otwarty to zabieg, który wykonujemy u Pacjentów z zaawansowaną chorobą przyzębia i paradontozą. Aby go wykonać muszą być konkretne wskazania lekarskie, a Pacjent musi być do niego odpowiednio przygotowany, zwłaszcza jeśli jest też pod opieką np. kardiologa. Wykonanie kiretażu otwartego pozwala Pacjentom z chorobami przyzębia zachować własne zęby i uchronić go przed ich przedwczesnym usunięciem.
Na czym polega kiretaż otwarty?
Kiretaż otwarty wykonywany przez chirurga lub periodontologa polega na usunięciu chorych tkanek, które znajdują się w okolicy korzeni zębów. Po odsłonięciu ich lekarz za pomocą specjalnej kirety (stąd nazwa zabiegu) oczyszcza delikatnie korzenie zęba z nabłonka i tkanki ziarninowej. Dzięki temu możliwa jest szybsza regeneracja i odbudowa tkanek w tym miejscu. Wówczas zęby przestają się chwiać, co wpływa bezpośrednio na polepszenie warunków zgryzowych w jamie ustnej.
Jak wygląda kiretaż otwarty?
Zabieg kiretażu otwartego zawsze poprzedzony jest konsultacją z lekarzem periodontologiem, który oceni rozległość problemu. Ważne jest zaplanowanie go krok po kroku. W większości przypadków kiretaż wykonuje się ćwiartkami, aby Pacjent mógł normalnie funkcjonować przez cały okres gojenia się tkanek po zabiegu.
Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz w pierwszej kolejności nacina skalpelem dziąsło, a następnie odseparowuje je, aby uwidocznić korzenie zębów. Kolejny krokiem jest oczyszczanie zęba i kości ze zmienionej chorobowo tkanki. Na koniec należy przepłukać okolicę środkami antyseptycznymi i założyć szwy, które powinno się zdjąć około 7-10 dni po zabiegu.