Bądź z nami na bieżąco

Kiretaż zamknięty

Kiretaż zamknięty jest alternatywą dla popularnego w ostatnim czasie skalingu zębów. Za pomocą specjalnego narzędzia – kirety (stąd nazwa zabiegu) higienistka stomatologiczna lub periodontolog usuwa ręcznie złogi kamienia znajdującego się na zębach i w kieszonkach poddziąsłowych, których głębokość nie przekracza 5 mm. Dzięki temu możemy skutecznie usunąć kamień nazębny, który sprzyja rozwojowi groźnych chorób przyzębia. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza u Pacjentów z chorobami serca, którzy zabieg czyszczenia zębów powinni wykonywać regularnie, nawet co 3 miesiące.

Jak wygląda kiretaż zamknięty?

kiretaż zamknięty, leczenie periodontologiczne

Kiretaż zamknięty często należy przeprowadzać w osłonie antybiotykowej, dlatego jest to zabieg wykonywany w porozumieniu z lekarzami innych specjalizacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku Pacjentów z chorobami kardiologicznymi lub rozległą chorobą przyzębia. Sam zabieg jest raczej bezbolesny, jednak na życzenie Pacjenta możemy wykonać go w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu higienistka stomatologiczna używa kirety, aby usunąć ręcznie kamień nazębny. Robi to delikatnie nie naruszając dziąseł i szkliwa. Czasami złogi kamienia są tak rozległe, że zabieg należy podzielić na dwie lub trzy wizyty, o czym higienistka poinformuje Pacjenta już na początku wizyty.

Wskazania do kiretażu zamkniętego

W związku z tym, że kiretaż jest specjalistycznym zabiegiem periodontologicznym, istnieją specjalne wskazania co do jego wykonania. Najczęściej wykonujemy go u Pacjentów z zaawansowaną chorobą przyzębia (paradontoza i stan zapalny dziąseł), u których nie ma możliwości zrobienia skalingu. 

Kiretaż zamknięty wykonujemy także u Pacjentów ze wszczepioną zastawką serca i epilepsją. W ich przypadku skaling jest niebezpieczny dla zdrowia i życia, a usuwanie kamienia za pomocą kirety pozwala im zachować właściwą higienę jamy ustnej.