Halitoza to problem, który dotyka nawet co drugiego Polaka. Aby się go pozbyć konieczna jest wizyta u specjalisty.
Usuwanie złamanych narzędzi z zęba
Często w zębach, które były leczone kanałowo bez użycia mikroskopu pozostają złamane narzędzia używane do opracowania, udrożnienia lub wypełnienia kanałów. W większości przypadków Pacjent nie zdaje sobie z tego nawet sprawy i dowiaduje się o nich przypadkiem: podczas wykonywania pantomogramu lub gdy ząb zacznie boleć po wielu latach. Złamane narzędzie warto więc spróbować wyciągnąć z kanału, aby móc go przeleczyć prawidłowo i mieć pewność, że nie przysporzy więcej problemów w przyszłości.
Usunięcie narzędzi z zęba jest zabiegiem trudnym, wymagającym dużej precyzji oraz doświadczenia ze strony stomatologa. Często zdarza się, że kanały te bardzo wąskie lub zagięte, co grozi złamaniem kolejnych narzędzi, a w konsekwencji może prowadzić do usunięcia zęba. W Alchemii Uśmiechu specjalizujemy się w takich zabiegach i zdarza się, że Pacjenci przyjeżdżają do nas nawet z drugiego końca Polski.
Pierwszym etapem leczenia jest zawsze konsultacja endodontyczna, podczas której stomatolog ocenia zdjęcie rentgenowskie i dokonuje badania zęba w jamie ustnej przy użyciu mikroskopu. Ta wizyta przypomina bardziej misję zwiadowczą, aby ustalić stopień trudności zabiegu.
Jak wygląda usuwanie narzędzi z kanału zęba?
W trakcie usuwania złamanego narzędzia lekarz stomatolog przez cały czas pracuje w powiększeniu stosując wiele różnych narzędzi i przepłukując kanały środkami antyseptycznymi, aby oczyścić je z bakterii. Sam zabieg zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut, jednak zdarza się, że Pacjenci przychodzą na wizytę nawet kilka razy.
Po usunięciu narzędzia z kanału zęba należy go opracować i tym razem wypełnić prawidłowo. Takie zęby wymagają również kontroli rentgenowskiej po około pół roku od wykonania zabiegu w celu ustalenia czy stan zapalny w kości całkowicie się wygoił.