Bądź z nami na bieżąco

Mosty porcelanowe

Most porcelanowy to znacznie tańsza i szybsza alternatywa dla implantów stomatologicznych. Dzięki niemu możemy odbudować przestrzeń po utraconym zębie. Pacjenci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą wszczepić implantu odzyskują piękny uśmiech na długie lata. Most protetyczny jest rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym i niosącym małe ryzyko jakichkolwiek powikłań pozabiegowych. Dodatkowo nie ma konieczności czekania wielu miesięcy na odbudowę utraconego zęba jak w przypadku implantów. Wykonanie mostu porcelanowego z reguły zajmuje tylko kilka dni. 

most porcelanowy pełnoceramiczny alchemia uśmiechu

Plusy i minusy mostu porcelanowego

Niewątpliwym plusem mostu porcelanowego jest stosunkowo niski koszt zabiegu w porównaniu ze wszczepieniem implantu. Czas także jest tu kluczowy, zwłaszcza dla osób, które muszą zrobić to w krótkim czasie, np. ze względu na wyjazd lub ślub. Kolor, kształt i wygląd zębów w moście protetycznym zawsze jest dostosowany do pozostałych zębów, dzięki czemu wygląda całkowicie naturalnie jak własne uzębienie. 

 

 

Minusem zabiegu jest fakt, że most porcelanowy potrzebuje filarów, na których zostanie oparty. Są to więc dwa przeciwległe zęby, które należy oszlifować, a nierzadko również przeleczyć kanałowo. Jeśli te zęby są i tak dosyć zniszczone i pokryte kompozytem, wówczas nie ma konieczności zastanawiania się nad tym. Jeśli jednak są to całkowicie zdrowe zęby, warto rozważyć jednak wszczepienie implantu.

Jak wygląda wykonanie mostu protetycznego?

Aby wykonać most protetyczny musimy oszlifować dwa (lub więcej) sąsiednie zęby. Wygląda to podobnie jak w przypadku wykonania korony porcelanowej. Następnie lekarz pobiera wyciski lub wykonuje skan zębów, aby przesłać go do technika dentystycznego. Wykonanie mostu trwa zazwyczaj około tygodnia. Po tym czasie gotowy most można na stałe zacementować. Wizyta trwa około kilkunastu minut, a po niej nie ma konieczności stosowania tzw. białej diety, ponieważ porcelana nie ulega przebarwieniom. Pacjenci z mostami porcelanowymi powinni zgłaszać się regularnie na wizytę do stomatologa, aby móc kontrolować czy nie zachodzą żadne zmiany w jego obrębie. Uzupełnienia protetyczne także należy czyścić w gabinecie stomatologicznym. Wówczas higienistka stomatologiczna dostosowuje narzędzia, których używa do warunków panujących w jamie ustnej.