Bądź z nami na bieżąco

Odbudowa zniszczonych zębów

Zniszczone zęby po leczeniu kanałowym lub urazie mechanicznym wymagają specjalnej odbudowy protetycznej. W tym celu konieczna jest wizyta u stomatologa, który dobierze najlepszą z nich dostosowaną do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Wśród najczęściej wykonywanych odbudów wymienić możemy m.in. inlay, onlay, overlay i koronę protetyczną. Dobrze wykonana odbudowa ma nie tylko chronić ząb przed dalszym zniszczeniom, ale również poprawić estetykę uśmiechu. Kolor i kształt zawsze dostosowujemy do pozostałych zębów Pacjenta, przez co staje się ona praktycznie niewidoczna. 

Inlay, onlay, overlay czy korona protetyczna?

Wszystkie cztery odbudowy protetyczne są wykonane z najwyższej jakości materiałów i z wyjątkową starannością. Różnią się jedynie zastosowaniem. Każda z nich wygląda inaczej i używana jest w różnych przypadkach. 

inlay, onlay, overlay, odbudowa zniszczonych zębów

Inlay - to najmniejsza odbudowa protetyczna mająca za zadanie otworzyć powierzchnię żującą zęba. Używamy go w momencie, gdy przynajmniej z dwóch stron sąsiaduje z naturalną koroną zęba. Najczęściej wykonywany jest z kompozytu, a jego wklejenie na stałe zajmuje dosłownie kilka minut. 

Onlay - jest to odbudowa dużo bardziej rozbudowana, bo oprócz powierzchni żującej obejmuje również guzki zęba. Najczęściej wykonujemy ją po leczeniu kanałowym, jednak wtedy, gdy ścianki zęba nie były zbyt mocno objęte próchnicą.

Overlay – to odbudowa kompozytowa przeznaczona do zębów, które były dosyć mocno zniszczone przez próchnicę. Obejmuje powierzchnię żyjącą, guzki zęba, część powierzchni stycznych i bocznych. Zacementowana na stałe chroni kruche zęby po leczeniu kanałowym, aby nie pękły podczas nagryzania. 

Korona porcelanowa – wykonywana jest w momencie, gdy ząb jest bardzo mocno zniszczony i nie posiada własnych ścianek zęba. Wówczas w kanałach zęba umieszcza się specjalny wkład koronowo-korzeniowy aby go wzmocnić, a następnie wykonuje koronę protetyczną, który odtworzy własny ząb.