Bądź z nami na bieżąco

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Podniesienie dna zatoki szczękowej to zabieg chirurgiczny wymagający dużego doświadczenia ze strony chirurga. Wykonujemy go najczęściej wtedy, gdy planowany jest zabieg wszczepienia implantu, a zatoka szczękowa leży na tyle nisko, że to uniemożliwia. Bez podniesienia dna zatoki szczękowej implant dosłownie wpadłby do zatoki zamiast zatrzymać się w kości.

podniesienie dna zatoki szczękowej i wszczepienie implantu, implanty stomatologiczne krok po kroku

Przygotowanie do zabiegu

O tym, jak położona jest zatoka szczękowa dowiadujemy się już z pantomogramu. Na zdjęciu rentgenowskim dokładnie widać, jak korzenie górnych zębów (najczęściej trzonowych) w niej leżą. Jeśli zostaje usunięty ząb, pozostaje po nim otwór łączący jamę ustną z zatoką. Z racji tego, że implant jest dużo węższy niż korzenie zęba, należy podnieść zatokę i często wykonać dodatkowo regenerację kości.

Jak wygląda zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej?

Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Za pomocą specjalnych narzędzi lekarz dostaje się przez zębodół do zatoki szczękowej, a następnie mechanicznie ją unosi. Dno zatoki należy zabezpieczyć specjalną błoną oraz materiałem kościozastępczym, w miejsce którego w ciągu następnych 6 miesięcy odtworzy się kość. Po tym czasie będzie można wszczepić w to miejsce implant.