Halitoza to problem, który dotyka nawet co drugiego Polaka. Aby się go pozbyć konieczna jest wizyta u specjalisty.
Wybielanie nakładkowe – krok po kroku
Wybielanie nakładkowe to jedno z dostępnych rozwiązań, aby móc cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem. Mówimy tu oczywiście o systemie nakładek wykonanym przez dentystę, a nie produktach dostępnych w drogeriach. Wybielanie nakładkowe jest procedurą medyczną i powinno być więc wykonywane pod ścisłym nadzorem lekarza lub doświadczonej higienistki stomatologicznej. Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak to wygląda krok po kroku, koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik. Dowiesz się wszystkiego na temat samej procedury, białej diety oraz efektów.
Spis treści:
Przegląd jamy ustnej
Przed rozpoczęciem jakiekolwiek zabiegu, w tym także wybielania nakładkowego konieczne jest wykonanie przeglądu jamy ustnej i przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego. Jest to bardzo ważne, ponieważ w niektórych przypadkach może być ono niewskazane (ciąża, nadwrażliwość, próchnica). Aby móc wybielać zęby trzeba je najpierw odpowiednio przygotować, czyli wyleczyć z aktywnych ognisk próchnicy. To niezwykle istotne, ponieważ gdy preparat do wybielania dostanie się do nie wyleczonego zęba może spowodować ból i nadwrażliwość, które ciężko będzie wyeliminować.
Oprócz tego warto wiedzieć o tym, że należy zabezpieczyć szyjki odsłoniętych zębów. Odsłonięty korzeń zęba ma to do siebie, że i tak jest już nadwrażliwy, a dodatkowe potraktowanie go preparatem do wybielania może to jeszcze nasilić. Decydując się na zakup preparatu i nakładek przez internet, bez konsultacji z lekarzem, Pacjent może doprowadzić do wielu powikłań pozabiegowych, w tym nadwrażliwości czy poparzeń dziąseł.
Czyszczenie zębów z kamienia i osadu
Oprócz leczenia zębów ważne jest też czyszczenie ich z kamienia i osadu. Jest to bardzo ważne, ponieważ złogi, które są na zębach zasłaniają szkliwo, w związku z czym mogą powstać nieestetyczne plamy i przebarwienia w trakcie wybielania. Odpowiednio przygotowane przez higienistkę zęby lepiej przyswajają preparat, który ma szansę rozprowadzić się po nich równomiernie. Ważne jest także to, aby wybielanie rozpocząć najwcześniej około tygodnia po czyszczeniu, aby nie spowodować dodatkowej nadwrażliwości.
Wybielanie nakładkowe
System nakładek wykonywany jest zawsze specjalnie dla każdego Pacjenta. W gabinecie pobierane są wyciski na podstawie których technik przygotuje specjalne indywidualne nakładki silikonowe idealnie dopasowane do zębów. Wraz z żelem Pacjent zabiera je do domu. Aby uzyskać jak najlepszy efekt należy przez okres dwóch tygodni zakładać je na noc. Rano powinno się je zdjąć, przemyć dokładnie wodą, a zęby umyć pastą. W razie wystąpienia jakiejkolwiek nadwrażliwości warto skontaktować się z gabinetem, aby ustalić dalszy plan działania. Bardzo często zdarza się tak, że zęby reagują lekką nadwrażliwością po pierwszych 2-3 dobach i odstawienie wybielania na jedną noc oraz zastosowanie pasty do zębów nadwrażliwych pomaga skutecznie rozwiązać ten problem. Czasem Pacjenci nakładają także zbyt dużo żelu, co także może spowodować lekki dyskomfort.
W trakcie wybielania należy również zastosować się do tzw. białej diety, czyli wykluczyć wszystkie posiłki oraz napoje barwiące (kurkuma, czerwone wino, buraki.)
Fluoryzacja
Po dwóch tygodniach wybielania należy zgłosić się do gabinetu na wizytę kontrolną. Lekarz oceni stan wybielania za pomocą kolornika i porówna je ze zdjęciami sprzed zabiegu. Co ważne, na koniec wizyty następuje również fluoryzacja. Dzięki temu zęby zostają dodatkowo chronione przed nadwrażliwością pozabiegową.
Efekty wybielania nakładkowego utrzymują się nawet do kilku lat jeśli Pacjent stosuje się do wszystkich zaleceń. Chociaż trwa ono znacznie dłużej niż wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, na pewno warto rozważyć tę metodę. Przy wybielaniu nakładkowym system nakładek zostaje u Pacjenta i po jakimś czasie można jedynie dokupić w gabinecie żel wybielający, aby powtórzyć zabieg.
Zapraszamy na wizytę do Alchemii Uśmiechu!
Jeśli wiesz już wszystko na temat wybielania zębów za pomocą nakładek nie czekaj i umów się na wizytę! Nasi specjaliści na pewno odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania, w tym także o bezpieczeństwo samego zabiegu. Pamiętaj o tym, że jest to procedura medyczna i powinna zostać wykonana tylko pod nadzorem lekarza.
Podobne artykuły
Endodoncja – leczenie kanałowe zębów trzonowych, przedtrzonowych i siekaczy
Odpowiedź na pytanie, czy wszystkie zęby można leczyć kanałowo.
Najczęściej wybierane zabiegi u dentysty przed świętami
Marzysz o pięknym uśmiechu na święta? Ten poradnik jest dla Ciebie!