Inlay, onlay, overlay

Inlay, onlay, overlay

Inlay, onlay i overlay  to trzy różne rodzaje wypełniania ubytków w zębach. Łączy je to, że są to wypełnienia -wkłady koronowe, które stosuje się, aby uzupełnić ubytek w zębie, spowodowany na przykład przez próchnicę. Wykonuje się je najczęściej z kompozytu lub porcelany w laboratorium protetycznym, na specjalne zlecenie lekarza-dentysty

Pytanie jaką odbudowę zębów po leczeniu kanałowym wybrać często nurtuje pacjentów naszego gabinetu.

Decyzję, czy odbudować zęba nowoczesnymi metodami, czy tradycyjną plombą, trzeba omówić z lekarzem stomatologiem, który oceni wady i zalety każdej formy odbudowy oraz wskaże tą najlepszą dla danego zęba. 

Inlay

To w polskim tłumaczeniu wkład koronowy. Ten rodzaj wypełnienia pokrywa część powierzchni żującej zęba- stoki guzków, jednak bez ich szczytów.

Onlay

Z kolei onlay, czyli nakład, przypomina wypełnienia typu inlay, jednak jest rozszerzone dodatkowo o szczyty guzków zęba. Onlay pokrywa całą powierzchnię żującą zęba. Odtwarza również punkty styczne, czyli punkty w których zęby stykają się ze sobą. Onlay zabezpiecza zęby przed pęknięciem.

Overlay inaczej nadkład –  w tym typie wypełnienia wkład koronowy przykrywa całą powierzchnię żującą zęba, stoki oraz szczyty guzków a dodatkowo także inne powierzchnie (językowe, styczne, przedsionkowe).

Innym rozwiązaniem, dotyczącym zębów po leczeniu kanałowym, jest zastosowanie endokorony. Endokorona to uzupełnienie pośrednie, wykorzystywane do odbudowy zębów (wraz z komorą) lub wypełnienia ubytków. Wypełnienie wykonuje się w pracowni techniki dentystycznej, na podstawie wycisku, który zostaje pobrany po opracowaniu ubytków w jamie ustnej. Opracowanie zęba pod endokoronę kompozytową oszczędza w znacznym stopniu tkanki zęba. Tego typu uzupełnienie nie jest jednak możliwe w przypadku bardzo znacznego zniszczenia ścian zęba lub ich zbyt niskiego przebiegu (poddziąsłowo).

Uzupełnienia tego typu są zazwyczaj wykonywane z kompozytu lub porcelany.

Prawidłowo zacementowany onlay, endokorona dłużej zachowuje szczelność brzeżną – przyleganie. Kompozyt techniczny wykazuje większą stabilność w czasie, praktycznie nie przebarwia się, jest twardy ale jednocześnie wykazuje pewną elastyczność w przeciwieństwie do uzupełnień pełnoceramicznych. 

Jeśli tkanek zęba jest na tyle mało, że nie ma możliwości odbudowy ich przedstawionymi wyżej sposobami, pozostaje wzmocnienie zęba wkładem koronowo – korzeniowym i odbudowa zęba koroną protetyczną.

poprzedni/następny