Korony na implantach

Korony na implantach

Korony na implantach są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o uzupełnienie braku pojedynczego zęba. Główną zaletą leczenia za pomocą implantów w porównaniu do metody alternatywnej, czyli odbudowy braku zęba za pomocą mostu protetycznego jest brak konieczności szlifowania sąsiednich zdrowych zębów pacjenta. Tym samym nie ma konieczności ich nieodwracalnego uszkodzenia.

Korony na implantach- najczęściej zadawane pytania:

  • jak należy dbać o korony zacementowane na implantach? – sposób dbania o higienę koron na implantach nie różni się od sposobu utrzymywania higieny własnych zębów. Należy jednak pamiętać o okresowych wizytach kontrolnych, podczas których lekarz stomatolog sprawdza zgryz na implancie, stan dziąseł oraz stan kości przy implantach na zdjęciu RTG. Ważne są również zabiegi higienizacji jamy ustnej.
  • jaka jest trwałość implantów i przykręconych na nich koron? – przy prawidłowym dbaniu o higienę jamy ustnej trwałość implantu jest równa trwałości własnych zębów. W przypadku uszkodzenia korony na implancie zawsze może zostać ona ściągnięta, a na jej miejsce można wykonać nową koronę – nie wpływa to na trwałość implantu.
  • jaki jest całkowity czas oczekiwania na wykonanie koron po wgojeniu się implantów? – Czas wykonania gotowej korony protetycznej na implancie od momentu wycisku do jej przykręcenia na stałe to przeważnie ok. tygodnia.
  • jak często należy robić przeglądy stomatologiczne koron na implantach? – Kontrole powinny być przeprowadzane identycznie jak w przypadku własnych zębów – zaleca się, aby przeglądy implantologiczne były wykonywane co 6 miesięcy. Pozwoli to w porę wykryć wszelkie stany zapalne, które nieleczone mogą prowadzić do zagrożenia trwałości implantów. Regularne zgodne z przedstawionym harmonogramem zgłaszanie się na wizyty kontrolne jest niezbędne w celu zachowania gwarancji na wszczepione implanty.

Trwała utrata części lub całości zębów może wynikać z różnych przyczyn, począwszy od wypadku, poprzez chorobę, skończywszy na niewłaściwej higienie jamy ustnej. To poważny problem, wobec którego nie powinno się pozostawać biernym, ponieważ brak już jednego zęba odbija się niekorzystnie nie tylko na zdrowiu, ale nawet na psychice i życiu osobistym człowieka.

Aby przywrócić pełny uśmiech, można wykonać zabieg wszczepienia implantów. Implanty zębów to tytanowy element który jest odpowiednikiem korzenia zęba. To na nim w kolejnym etapie wykonuje się estetyczną koronę zębową zbliżoną kształtem i kolorem do naturalnego zęba.

Implanty zębów w najmniejszym stopniu nie są odczuwalne przy jedzeniu, piciu, mówieniu oraz wykonywaniu innych codziennych czynności . W ogóle się o nich nie myśli, dzięki czemu można żyć zupełnie normalnie, nie martwiąc się brakami w uzębieniu.

Oto najważniejsze korzyści z zastosowania implantów:

  • Atrakcyjny wygląd. To świetne rozwiązanie pod względem estetycznym, ponieważ wykonana na implantach korona wyglądem jest zbliżona do naturalnego uzębienia
  • Możliwość normalnego jedzenia. Braki w uzębieniu utrudniają spożywanie posiłków, w szczególności twardych produktów i potraw. Założenie implantu pozwala na nowo cieszyć się smakiem niedostępnych wcześniej dań.
  • Trwałość. Nie ma wątpliwości, że proponowane implanty zębowe są niezwykle wytrzymałe i może z powodzeniem służyć pacjentowi przez długie lata, co wynika z zastosowania najwyższej jakości materiałów do produkcji.
  • Higiena. Polega na regularnym myciu zębów, używaniu nici dentystycznej oraz stosowaniu płynu do płukania ust.
  • Zdrowie. Implanty zębowe nie wymagają szlifowania zębów sąsiednich (jak w przypadku mostów zębowych), przenoszą prawidłowe obciążenia na zęby oraz umożliwiają prawidłowe rozdrobnienie pokarmu (co może być trudne w przypadku uzupełnień ruchomych takich jak np. protezy całkowite) Powyższe czynniki mają pozytywny wpływ na ogólne zdrowie pacjenta.

Zabieg wszczepienia implantów

Leczenie rozpoczyna się od wykonania diagnostyki, na podstawie której określa się możliwości dotyczące wszczepienia implantu zęba w danym przypadku. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, przeprowadza się zabieg wprowadzenia implantu.

W trakcie zabiegu wykonuje się małe nawiercenia w tkance kostnej, aby umieścić w nich implanty zębów wyprodukowane z tytanu, po czym po upływie ok. tygodnia zdejmowane są szwy.

Po upływie określonego czasu na wgajanie implant zęba ulega osteointegracji, czyli bezpośredniemu połączeniu z kością. Po tym okresie można go odsłonić w celu zamontowania śruby gojącej, która odpowiada za ukształtowanie dziąsła wokół przyszłej korony. Następnie dentysta pobiera wyciski, aby móc ostatecznie osadzić na implancie koronę i zakończyć związane z tym prace. Po wszystkim można na nowo cieszyć się z nowego pełnego uśmiechu.

Co trzeba wiedzieć o implantach zębowych

Zabieg wszczepienia implantów jest bezbolesny, ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Aby nie martwić się dyskomfortem również po zabiegu, lekarz przekazuje zalecenia oraz przepisuje odpowiednie leki.

Jak pokazują badania, zabieg wyróżnia się wysokim odsetkiem powodzeń – 97%. Równie istotne jest to, że implanty zębowe cechują się bardzo dobrą trwałością – z powodzeniem można z nich korzystać przez lata, o ile odpowiednio dba się o higienę jamy ustnej, nie zapominając o wizytach kontrolnych u dentysty.

Jak dbać o implanty zębowe?

Stomatologia protetyczna i implantologia to popularne dziedziny medycyny. Za pomocą oferowanych przez nie rozwiązań można zastąpić dowolny ząb, bez względu na liczbę kanałów. Jednak osoby korzystające z nowoczesnych wszczepów tytanowych, powinny właściwie o nie dbać. Na szczęście sposób pielęgnacji po zabiegu nie różni się zbytnio od codziennej higieny jamy ustnej. Należy przede wszystkim pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zębów, co najmniej dwa razy w ciągu dnia po kilka minut. Warto korzystać też z nici dentystycznej, dzięki niej można dotrzeć nawet w najbardziej odległe miejsca dookoła zęba. Także regularnie stosowane płyny do płukania ust pozwalają dbać o stan uzębienia.

W przypadku implantacji nie można też dopuścić do powstawania kamienia nazębnego. Może to doprowadzić do pojawienia się choroby dziąseł, powodującej dyskomfort oraz zanik kości wokół zębów. Dlatego raz na pół roku trzeba koniecznie wybrać się na skaling oraz piaskowanie lub według zaleceń lekarza. Zabiegi tego typu umożliwiają usunięcie kamienia w trakcie jednej wizyty.

poprzedni/następny