Czyszczenie licówek...
Powtórne leczenie kanałowe
Bardzo często się zdarza, że zęby leczone kanałowo bez użycia mikroskopu stomatologicznego wymagają ponownej wizyty w gabinecie dentystycznym. Dzieje się tak dlatego, że kanały w zębie nie zostały wypełnione prawidłowo lub poprzedni stomatolog nie znalazł wszystkich z nich. Wówczas po wielu latach tworzy się stan zapalny w zębie spowodowany tym, że bakterie nie zostały do końca usunięte. W rezultacie prowadzi to do powstania stanu zapalnego w kości. Zdarza się, że Pacjenci nie zdają sobie z tego nawet sprawy dopóki nie zostanie wykonany pantomogram, czyli zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów. Nie jest to jednak regułą, bo stan zapalny może powodować też dolegliwości bólowe, pojawienie się ropy i opuchlizny. Zbyt duży stan zapalny może okazać się także na tyle rozległy, że ząb trzeba będzie usunąć.
Dlaczego ząb trzeba leczyć kanałowo?
Wielu Pacjentów zastanawia się także nad tym, dlaczego ząb trzeba ponownie leczyć kanałowo skoro nie boli? Ząb, który nie jest poprawnie przeleczony jest kolokwialnie mówiąc „tykającą bombą”. Może odezwać się w każdej chwili. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy spada odporność lub następuje stresujący okres w życiu. Najczęściej więc jest to w trakcie wakacji lub podczas przygotowań do ślubu.
Zęby, które wymagają leczenia kanałowego zazwyczaj mają rozległą próchnicę, czyli bakterie dotarły aż do nerwów, które znajdują się w korzeniach. Wówczas ząb zaczyna boleć i wymaga leczenia kanałowego. Aby przeprowadzić je prawidłowo należy usunąć nerwy, opracować kanały aż do wierzchołków i szczelnie je wypełnić specjalnym materiałem. Jeśli nie będzie to zrobione jak należy, wtedy bakterie pozostałe w zębie spowodują stan zapalny.
Ponowne leczenie kanałowe (reendo) w Alchemii Uśmiechu
W naszym gabinecie wszystkie zabiegi przeprowadzamy przy użyciu mikroskopu stomatologicznego. To nie tylko zwiększa skuteczność zabiegu, ale przede wszystkim pozwala odnaleźć kanały, które przez te lata mogły zarosnąć. Przed zabiegiem lekarz wykonuje zdjęcie rvg, aby wiedzieć jak wyglądają kanały leczonego zęba. W trakcie leczenia należy najpierw usunąć stary materiał, który wypełniał kanały, a następnie ponownie je opracować i wypełnić. Przez cały czas lekarz przepłukuje kanały środkami antyseptycznymi, aby wybić bakterie i nie dopuścić do powstania kolejnego stanu zapalnego w przyszłości. Po leczeniu ponownie należy wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby potwierdzić, że kanały w zębie wypełnione są do końca.