Przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach 

Nieestetyczne przebarwienia na zębach to problem, który dotyka 90% społeczeństwa. Ich etiologia może mieć różne podłoże, dlatego warto wiedzieć jakie są ich rodzaje, przyczyny i jak z nimi skutecznie walczyć. Na szczęście w naszym gabinecie mamy wiele różnych zabiegów, dzięki którym nasi Pacjenci znów mogą cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Sprawdź więc nasz krótki poradnik na temat przebarwień na zębach.

Spis treści:

  1. Przebarwienia na zębach jako skutek odwapnienia
  2. Nieestetyczne przebarwienia 
  3. Osad na zębach 

 

Przebarwienia na zębach jako skutek odwapnienia


Odwapnienia na zębach to inaczej demineralizacja szkliwa. Powstaje, gdy w szkliwie zaczyna brakować jonów wapnia. Dzieje się tak w momencie długofalowego działania na nie kwasów organicznych, które obniżają pH w jamie ustnej. Wśród tych kwasów najczęściej wymieniamy słodycze oraz słodkie napoje gazowane. Jeśli do tego dołożymy słabą higienę jamy ustnej odwapnienia na zębach to tylko kwestia czasu. Bez problemu można je zauważyć, ponieważ są to często jasne, kredowobiałe plamki na powierzchni zębów, najczęściej ulokowane w przestrzeniach międzyzębowych lub przy linii dziąseł. Bardzo często występują u dzieci lub Pacjentów ortodontycznych, jednak nie jest to regułą. 

Aby uniknąć odwapnień na zębach należy zachować dobrą higienę jamy ustnej i nitkować przestrzenie międzyzębowe. Jeśli już wystąpią ważne są regularne wizyty kontrolne, aby sprawdzać czy z czasem nie zamieniają się w próchnicę. Leczenie odwapnień jest długofalowe, poprzez stosowanie preparatów z dużą zawartością fluoru. W Alchemii Uśmiechu wykonujemy również zabieg Icon, dzięki któremu można się ich pozbyć skutecznie już po jednej wizycie. 

Nieestetyczne przebarwienia 


Innym rodzajem przebarwień są brązowe plamy na zębach. Najczęściej jest to próchnica lub fluoroza. Jeśli chodzi o próchnicę to oczywiste jest to, że powstała na skutek zaniedbań higienizacyjnych i aby się ich skutecznie pozbyć konieczne jest leczenie w gabinecie stomatologicznym. W Alchemii Uśmiechu każdy Pacjent otrzymuje plan leczenia, w którym dokładnie opisujemy, które zęby wymagają leczenia zachowawczego, dzięki czemu cały proces leczenia idzie znacznie sprawniej. 

Jeśli chodzi o fluorozę jest ona tak naprawdę defektem estetycznym, który powstaje w okresie rozwoju szkliwa w skutek zbyt dużego oddziaływania fluoru. O ile fluor jest potrzebny i zalecany dla zdrowia zębów, tak ważne jest, aby stosować go według zaleceń i z umiarem. W wielu krajach europejskich, np. w Szwecji woda jest fluorowana, w związku z czym nie zaleca się dodatkowo stosowania pasty z fluorem. Fluoroza ma różne stopnie nasilenia i przybiera formę plamek na wszystkich zębach. Aby skutecznie się ich pozbyć można zastosować zabieg zwany bondingiem zębów. Bonding to metoda całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Na zęba nakładana jest specjalna żywica kompozytowa, dzięki której można uzyskać efekt pięknego, naturalnego uśmiechu.  

Przebarwienia na zębach

Osad na zębach 


Ostatnim rodzaje przebarwień są osady powstałe na skutek picia mocnej kawy, herbaty czy palenia tytoniu. Naturalnie płytka nazębna powstaje już w ciągu kilku godzin od ich umycia, jeśli jednak nie zostanie w porę usunięta zamienia się najpierw w osad, a następnie w kamień nazębny. Osad może przybierać różne formy. U niektórych Pacjentów jest żółty lub jasnobrązowy, a u innych wręcz czarny. Wszystko to jest związane z trybem życia, nawykami żywieniowymi i pH w ustach. 

Kiedy pojawia się na zębach osad nie ma szans, aby pozbyć się go w warunkach domowych. Wówczas jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zgłoszenie się na wizytę do higienistki w celu wykonania profesjonalnego czyszczenia zębów. Czyszczenie składa się z czterech etapów: skalingu, piaskowania, polerowania i fluoryzacji, dzięki czemu zęby znów są nie tylko czyste, ale i odpowiednio zabezpieczone przed próchnicą. 

Zapraszamy na wizytę! 

Jeśli Ciebie również dotyczy problem nieestetycznych przebarwień na zębach koniecznie umów się na wizytę do Alchemii Uśmiechu. Nasi specjaliści pomogą Ci ustalić przyczyny ich powstawania, a tym samym zapobiec ich w przyszłości. 

poprzedni/następny