Halitoza to problem, który dotyka nawet co drugiego Polaka. Aby się go pozbyć konieczna jest wizyta u specjalisty.
Choroby przyzębia – kiedy udać się do periodontologa?
Choroby przyzębia to wbrew pozorom nie tylko problemy z krwawieniem z dziąseł czy brzydkim zapachem z ust. Są one znacznie groźniejsze, zwłaszcza dla Pacjentów z chorym sercem lub kobiet w ciąży. Mogą bowiem prowadzić do wielu przykrych konsekwencji, w tym nawet utraty zębów. Warto więc wiedzieć, kiedy udać się na wizytę do periodontologa i jak powinno wyglądać leczenie periodontologiczne?
Spis treści:
- Objawy i przyczyny chorób przyzębia
- Choroby przyzębia
- Wizyta u periodontologa
- Zapraszamy do Alchemii Uśmiechu!
Objawy i przyczyny chorób przyzębia
Choroby przyzębia zazwyczaj spowodowane są nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Wielu Pacjentów myje zęby niedokładnie, nie używa nitki dentystycznej lub nie myje ich wcale. Odkładającą się płytka nazębna następnie zmienia się w kamień i osad nazębny, a następnie powoduje szereg objawów, w tym najpopularniejszy z nich – krwawienie z dziąseł. Tu zaczyna się właśnie błędne koło. Kiedy dziąsła zaczynają krwawić często Pacjenci rezygnują z mycia zębów, ponieważ myślą, że jest to czynnik potęgujący. Jest jednak zupełnie na odwrót. W momencie, gdy higiena jamy ustnej jest jeszcze rzadsza problem nie znika, a wręcz narasta. Dziąsła stają się mocno zaczerwienione, pojawiają się kieszonki międzyzębowe oraz recesje. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do rozchwiania zębów i ich utraty.
Przyczyn pojawienia się chorób przyzębia jest jednak znacznie więcej, chociaż wszystkie z nich dodatkowo potęguje niedostateczna higiena. Jednym z czynników pojawienia się chorób przyzębia, w tym także paradontozy są genetyka, wahania hormonalne, przyjmowanie niektórych leków lub występowanie chorób współistniejących (np. białaczka). Pacjenci, którzy chorują na którąkolwiek z tych przypadłości powinni być pod ścisłą kontrolą periodontologiczną. W ich przypadku konieczne jest wykonywanie pomiaru kieszonek dziąsłowych oraz zabiegu czyszczenia zębów. Odkładający się kamień nazębny to bakterie, które krążą po całym krwiobiegu i wraz z jedzeniem dostają się do organizmu.
Choroby przyzębia
Istnieje wiele różnych chorób przyzębia, a ich pojawienie się może być uwarunkowane wieloma różnymi czynnikami. Najpowszechniejsze jest zapalenie dziąseł, wywołane niedostateczną higieną jamy ustnej. Charakteryzuje się zmianą koloru dziąseł, obrzękiem, ich tkliwością oraz krwawieniem. Aby skutecznie je wyleczyć w większości przypadków wystarczy umówić się na wizytę do higienistki stomatologicznej na profesjonalne czyszczenie zębów (skaling i piaskowanie).
Innym rodzajem są hormonalne stany zapalne dziąseł. Pojawiają się zazwyczaj już w okresie dojrzewania. Później mogą występować u kobiet w trakcie menstruacji lub w czasie ciąży. Dlatego ważne jest, aby kobiety ciężarne regularnie co 3 miesiące odwiedzały swojego stomatologa i higienistkę. Odkładające się złogi kamienia nazębnego mogą w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do utraty ciąży, więc kobiety będące w ciąży powinny być pod stałą opieką stomatologa.
Stan zapalny dziąseł współtowarzyszy także licznym chorobom ogólnoustrojowym. Najczęściej pojawia się u Pacjentów chorujących na cukrzycę, choroby autoimmunologiczne czy choroby krwi. Wówczas oprócz krwawienia i obrzęku dziąseł mogą się pojawić bolesne nadżerki na błonie śluzowej. Wówczas periodontolog będzie mógł zaoferować leczenie dostosowane do konkretnego problemu, z którym zgłosił się na wizytę Pacjent.
Wizyta u periodontologa
Jeśli pojawiają się jakiekolwiek objawy chorób przyzębia nie powinno się działać domowymi sposobami, które dodatkowo mogą podrażnić dziąsła. W takiej sytuacji najlepiej jest umówić się na wizytę do periodontologa, który dokładnie zbada kieszonki dziąsłowe, a następnie zaplanuje cały proces leczenia. W pierwszej kolejności może skierować Pacjenta na wykonanie pantomogramu, a następnie zalecić higienizację w gabinecie stomatologicznym.
Ważnym aspektem jest także zmiana nawyków w codziennej profilaktyce jamy ustnej. Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie. Warto wówczas zakupić miękką szczoteczkę, która nie będzie podrażniać dziąseł. Do tego również powinno się nitkować przestrzenie międzyzębowe oraz stosować odpowiednią płukankę. W Alchemii Uśmiechu po każdej wizycie u higienistki przeprowadza ona instruktaż Honey jamy ustnej.
Zapraszamy do Alchemii Uśmiechu!
Jeśli masz więcej pytań dotyczących chorób przyzębia skontaktuj się z nami! Odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania. W naszym gabinecie przyjmuje także doświadczony periodontolog, który we współpracy z pozostałymi specjalistami przygotuje dla Ciebie indywidualny plan leczenia. Do zobaczenia na wizycie!
Podobne artykuły
Fakty i mity o pastach do zębów
Z tego poradnika dowiesz się, która pasta do zębów będzie najlepsza dla Twoich zębów.
5 powodów, dla których warto zrobić licówki porcelanowe
Dowiedz, się dlaczego licówki porcelanowe są spełnieniem marzeń o pięknym uśmiechu.