Halitoza to problem, który dotyka nawet co drugiego Polaka. Aby się go pozbyć konieczna jest wizyta u specjalisty.
Korony porcelanowe
Korona porcelanowa to idealne rozwiązanie dla osób, które muszą trwale odbudować zęby np. po leczeniu kanałowym lub urazie mechanicznym. Najczęściej wykonuje się je wtedy, gdy znaczna część korony własnej zęba uległa uszkodzeniu i odbudowa kompozytem może być zbyt ryzykowna. Taki ząb może wówczas pęknąć np. podczas nagrywania twardych rzeczy, co w najgorszym wypadku prowadzi nawet do jego usunięcia. Koronę porcelanową możemy wykonać tak naprawdę na każdy ząb: trzonowy, przedtrzonowy i siekacz. Ważny jest jedynie materiał z jakiego wykonane jest jej wewnętrzne podbicie.
Rodzaje koron porcelanowych
Tak naprawdę wykonujemy najczęściej dwa rodzaje koron porcelanowych: pełnoceramiczne lub z podbiciem metalowym. Niektórzy Pacjenci z różnych względów decydują się także na podbicie ze złota. Korona pełnoceramiczna jest zdecydowanie najbardziej estetycznym rozwiązaniem dlatego zaleca się jej wykonanie zwłaszcza na zębach przednich widzianych w trakcie uśmiechania się. Ma ona zupełnie inną przezierność, co przekłada się na estetykę uśmiechu. Korony na metalu zacementowane na zębach przednich mogą dawać złudzenie lekko sinych zębów, dlatego najczęściej wykonujemy je na duże zęby trzonowe.
Wykonanie korony porcelanowej
Aby wykonać koronę protetyczną musimy w pierwszej kolejności opracować własny ząb. Często zdarza się, że jest w nim zacementowany również wkład koronowo-korzeniowy, aby go dodatkowo wzmocnić. Lekarz stomatolog następnie pobiera wyciski pod koronę lub wykonuje skan zębów za pomocą specjalnego skanera wewnątrzustnego. Jest to rozwiązanie idealne zwłaszcza dla osób, które mają silny odruch wymiotny. Dodatkowo skaner pozwala znacznie przyspieszyć czas, jaki technik dentystyczny potrzebuje do jej wykonania. Kolor i kształt zęba zawsze dostosowany jest do indywidualnych potrzeb Pacjenta - ma idealnie pasować i nie odróżniać się od własnych zębów. Gotową koronę należy zacementować na stałe, a następnie sprawdzić czy nie przeszkadza w zgryzie.