Czyszczenie licówek...
Zabiegi stomatologiczne u kobiet w ciąży
Zabiegi stomatologiczne u kobiet w ciąży? W tym artykule przedstawimy Ci kompleksową wiedzę jakie zabiegi stomatologiczne są bezpieczne dla kobiet w ciąży a jakich należy unikać.
Wokół leczenia zębów u kobiet w ciąży narosło wiele nieprawdziwych mitów. Przez to przyszłe mamy boją się skorzystać z pomocy nawet wtedy, gdy ból zęba jest już nie do wytrzymania. Chociaż z niektórych zabiegów stomatologicznych należy w ciąży zrezygnować, to jednak zdecydowaną większość z nich możemy wykonywać od pierwszego dnia ciąży aż do rozwiązania. Jakie więc zabiegi można wykonać u kobiet w ciąży?
Spis treści:
- leczenie zachowawcze
- bonding zębów
- leczenie kanałowe
- czyszczenie zębów
- leczenie ortodontyczne
- wykonanie odbudowy protetycznej
- leczenie periodontologiczne
3. Zabiegi, których nie powinno się wykonywać w ciąży
Leczenie zębów w ciąży
Leczenie zębów u kobiet w ciąży odbywa się niemalże identycznie jak u osób, które nie spodziewają się dziecka. W trakcie leczenia normalnie podajemy znieczulenie, które jest bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i maleństwa. Nie ma sensu robić tego bez, w bólu i stresie, który jest niebezpieczny i może wywołać przedwczesny poród.
Samo leczenie może odbywać się w każdym trymestrze ciąży, jednak jest zdecydowanie zależne od samopoczucia przyszłej mamy. W przypadku, gdy męczą ją nudności, lepiej jest przełożyć wizytę na okres, gdy ustąpią. W większości przypadków ma to miejsce w II i III trymestrze. Leczenie stomatologiczne w ciąży jest całkowicie bezpieczne i komfortowe.
Nie wykonujemy w tym czasie zdjęć rentgenowskich i nie przeprowadzamy zabiegów mogących zaszkodzić. Wiemy również o tym, że kobiece hormony w tym czasie płatają figle i wszystko się może zdarzyć, nawet niespodziewane wyjście do toalety w trakcie leczenia.
Zabiegi stomatologiczne u kobiet w ciąży
Już przed zajściem w ciążę warto jest zadbać o zęby. Zrobić pantomogram i ustalić plan leczenia. Zdarza się jednak, że ciąża jest nieplanowana lub kobiety nie spodziewają się, że uda im się w nią zajść tak szybko. Wówczas nic złego się nie dzieje, ponieważ w tym czasie także można odwiedzać dentystę. W ciągu tych niezwykłych dziewięciu miesięcy możemy wykonywać szereg zabiegów, które są nie tylko bezpieczne, ale również potrzebne. W trakcie ciąży należy kontrolować zęby regularnie co 3 miesiące i zadbać o ich dobrą kondycję, ponieważ nieleczony stan zapalny w jamie ustnej może mieć przykre konsekwencje i w skrajnych wypadkach prowadzić nawet do poronienia.
W ciąży można leczyć zęby zachowawczo. Oznacza to, że możemy wymienić stare nieestetyczne plomby lub pozbyć się próchnicy. Zarówno znieczulenie, jak i borowanie w zębach są bezpieczne i nie ma czego się obawiać. Nasi specjaliści często nakłaniają przyszłe mamy do leczenia w tym czasie, ponieważ w momencie, gdy pojawi się dziecko może być trudniej wyrwać się z domu i udać na wizytę do stomatologa. Dlatego warto skorzystać z przywileju, gdy przyszła mama jest jeszcze sama i może zadbać o swoje zdrowie.
Bonding zębów jest również jednym z tych zabiegów, jakie można wykonywać u kobiet w ciąży. Jest to zabieg nie tylko bezpieczny, ale również bezbolesny. W większości przypadków nie ma konieczności stosowania znieczulenia stomatologicznego. W trakcie bondingu lekarz delikatnie matowi szkliwo, a następnie nakłada na zęby cienką warstwę żywicy. Dzięki temu można zamknąć diastemę, wyrównać brzegi sieczne lub przykryć nieestetyczne przebarwienia na zębach.
W czasie ciąży można także leczyć zęby kanałowo. Chociaż jest to jeden z tych zabiegów, które warto zrobić przed zajściem w ciążę, to gdyby zaszła konieczność leczenia w trakcie – jest to bezpieczne. Stomatolog może udrożnić, oczyścić i wypełnić kanały w zębie, który daje dolegliwości bólowe. Jedynie ze zdjęciem rentgenowskim warto zaczekać aż do rozwiązania. Oznacza to również, że ostateczne zamknięcie zęba (plomba, endokorona protetyczna, korona porcelanowa) powinno poczekać do czasu skontrolowania stanu kanałów na zdjęciu rtg.
Czyszczenie zębów to jeden z tych zabiegów, którego nie warto pomijać. Powinno się ono odbywać regularnie co 3 miesiące. W ciąży dziąsła są rozpulchnione i bardzo często krwawią, co jest wynikiem huśtawki hormonalnej. Wiele kobiet przestaje wówczas myć zęby w obawie, że dodatkowo je podrażnia. Prawda jest jednak taka, że brak odpowiedniej higieny jamy ustnej dodatkowo pogarsza problem. Zalegający kamień i osad to bakterie, które krążą po całym organizmie, ponieważ dostają się do żołądka wraz z jedzeniem. Mogą być wyjątkowo groźne zwłaszcza u kobiet będących w ciąży.
Leczenie ortodontyczne w ciąży jest także możliwe! Zarówno samo założenie aparatu, jak i wizyty kontrolne są całkowicie bezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka. Aktualnie w naszym gabinecie zamiast standardowych wycisków pod modele diagnostyczne wykonujemy skan jamy ustnej, co jest olbrzymim plusem, zwłaszcza u tych pań, które mają odruch wymiotny.
Podobnie, jak w przypadku leczenia ortodontycznego skany wykonujemy w trakcie przygotowywania zębów pod odbudowę protetyczną. Jeśli więc u kobiety będącej w ciąży jest konieczność wykonania mostu, korony czy licówek, możemy to zrobić. Samo osądzanie pracy jest zabiegiem bezbolesnym i trwa zazwyczaj kilka minut. Po wizycie może się ona cieszyć pięknym uśmiechem.
Wszystkie stany zapalne w jamie ustnej są bardzo niebezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka. Jeśli więc cierpki ona z powodu paradontozy lub innych groźnych chorób przyzębia, wówczas nie tylko może, ale wręcz powinna być pod ścisłą kontrolą periodontologiczną. W tym celu zaleca się odbywanie wizyt kontrolnych co 3 miesiące lub według wskazań lekarza prowadzącego. Oprócz standardowego skalingu zębów periodontolog może zalecić wykonanie kiretażu aby oczyścić dokładnie kieszonki i przestrzenie międzyzębowe.
Zabiegi, których nie powinno się wykonywać w ciąży
Oprócz całej listy zabiegów stomatologicznych, jakie można wykonywać w ciąży jest kilka, których przyszła mama robić nie powinna jeśli nie jest to konieczne. Jednym z nich jest wybielanie zębów. Chociaż jest to zabieg bezpieczny dla zębów, wciąż brakuje badań na temat wpływu wybielania na przebieg ciąży. Z tego też powodu warto się wstrzymać z rozjaśnieniem zębów aż do czasu rozwiązania. Nie jest to zabieg niezbędny w ciąży, dlatego nie warto ryzykować.
Wśród zabiegów, które warto przełożyć w czasie jest również usuwanie zębów i wszczepianie implantów stomatologicznych. W obu przypadkach może być konieczne stosowanie antybiotyku po zabiegu lub silniejszych leków przeciwbólowych, dlatego jeśli ząb nie boli lub lekarz prowadzący nie zaleci jego natychmiastowego usunięcia zdecydowanie lepiej jest zaczekać.
Zapraszamy do Alchemii Uśmiechu
W Alchemii Uśmiechu specjalizujemy się w leczeniu kobiet w ciąży. Posiadamy znieczulenia nie zawierające adrenaliny, które są całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka, a nasz zespół cechuje się wyjątkową empatią. Dzięki temu każda wizyta w naszym gabinecie odbywa się w miłej i spokojnej atmosferze, a tego przyszła mama potrzebuje w tym czasie najbardziej.
Podobne artykuły
Wypełnienia kompozytowe są mniej inwazyjne, a jednocześnie przywracają brakujące tkanki zęba. Jest ono stosowane jako forma...
Leczenie zębów u dzieci krok po kroku
Leczenie zębów u dzieci wymaga nie tylko doświadczenia ze strony stomatologa, ale również odpowiedniego przygotowania do...