Bądź z nami na bieżąco

Resekcja korzenia

Resekcja korzenia jest zabiegiem niezbędnym, gdy stan zapalny w kości jest na tyle duży, że grozi to usunięciem zęba. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest chirurgiczne odcięcie wierzchołka korzenia i zamknięcie go specjalnym cementem. Zabieg ten wymaga doświadczenia ze strony lekarza oraz ogromnej precyzji, dlatego w naszym gabinecie wykonujemy go tylko i wyłącznie w powiększeniu: przy użyciu mikroskopu lub lup powiększających. 



Wskazania do resekcji korzenia

Wykonanie resekcji nie jest standardowym zabiegiem, jaki wykonuje się przy każdym leczeniu kanałowym. Muszą być co do niego konkretne wskazania lekarskie. Jednym z nich jest duży stan zapalny w kości wokół zęba. Najczęściej spowodowany jest on tym, że ząb w przeszłości leczony był kanałowo i nie było to wykonane prawidłowo. Kanał mógł wówczas zarosnąć na tyle, że nie da się go udrożnić i jedyną opcją jest wykonanie resekcji. 

Innym powodem, dla którego warto rozważyć zabieg jest pozostawione złamane narzędzie przy wierzchołku w kanale. Kiedy próba wyjęcia go skończy się niepowodzeniem, wówczas należy odciąć część korzenia, aby wygoić stan zapalny i móc przeleczyć ząb kanałowo. 

resekcja korzenia warszawa

Jak wygląda resekcja korzenia?

Resekcja korzenia zawsze poprzedzona jest konsultacją z endodontą, który kieruje Pacjenta na zabieg do chirurga. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pierwszym etapem jest nacięcie dziąsła wokół zęba, a następnie odsunięcie go, aby odsłonić kość. Kolejnym krokiem jest usunięcie kości w miejscu, gdzie znajduje się korzeń. Chirurg robi to za pomocą specjalnego wiertła. Gdy korzeń jest już widoczny można go odciąć i zabezpieczyć miejsce specjalnym cementem. Na koniec lekarz zakłada szwy w miejscu cięcia dziąsła, które należy zdjąć po około 7-10 dniach od zabiegu.