Stomatologia zachowawcza - kompleksowe leczenie...
Resekcja korzeni zębów – wskazania i przebieg zabiegu
Resekcja korzenia zęba bardzo często wzbudza strach wśród Pacjentów. Niepotrzebnie. Dzięki najnowszym rozwiązaniom i doświadczeniu naszych specjalistów pracujących w Alchemii Uśmiechu zabieg ten jest nie tylko bezbolesny, ale również komfortowy dla naszych Pacjentów. Często zdarza się, że jest to jedyna metoda, aby skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego w zębie i kości wokół niego. Dlatego jeśli jest wskazanie do jego wykonania, warto jest umówić się na wizytę jak najszybciej!
Jak wygląda resekcja korzenia zęba?
Zabieg resekcji korzeni zębów jest całkowicie bezbolesny, odbywa się zawsze w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu nacinane jest dziąsło w okolicy problematycznego zęba. Następnie stomatolog delikatnie je odsuwa, aby dostać się do miejsca, gdzie znajduje się stan zapalny wokół korzenia. Końcówkę korzenia odcina się za pomocą specjalnego wiertła, a miejsce odcięcia zamyka się specjalnym cementem. Na koniec należy wyczyścić stan zapalny w kości i przepłukać środkami antyseptycznymi okolicę, aby zapobiec nawrotom stanu zapalnego w tym miejscu w przyszłości. Na miejsce nacięcia na dziąśle zakładane są szwy.
Po zabiegu nasi lekarze pracujący w Alchemii Uśmiechu zawsze informują Pacjenta o przebiegu zabiegu oraz o zaleceniach pozabiegowych. Chcemy żeby nasi Pacjenci czuli się bezpiecznie podczas każdej wizyty w naszym gabinecie.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia resekcji korzenia?
Zęby, które wymagają przeprowadzenia resekcji korzenia zazwyczaj wcześniej były leczone kanałowo. Mogły być leczone wiele lat temu, a kanały nie zostały wypełnione do końca, w związku z czym rozwinął się tam stan zapalny. Często też resekcji wymagają zęby, które nie były leczone przy użyciu mikroskopu stomatologicznego. W takich zębach bardzo często zdarza się, że występują nie znalezione wcześniej kanały zębowe lub poprzedni stomatolog pozostawił w nich złamane narzędzie używane do leczenia kanałowego. Nie zawsze da się je usunąć, wówczas może być właśnie potrzebna resekcja korzenia zęba.
Należy jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności wykonuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem. Jeśli kanały zostały wypełnione prawidłowo, co potwierdza kontrola rtg, wówczas czekamy około 6 miesięcy i obserwujemy, czy stan zapalny ulega samoistnemu wygojeniu.
Czy są przeciwwskazania do przeprowadzenia resekcji korzenia?
Niestety nie u wszystkich Pacjentów wykonanie resekcji jest możliwe. Nie wykonuje się jej w przypadku, gdy stan zapalny zajmuje ⅓ przywierzchołkowej części zęba. Wówczas usunięcie zbyt dużej ilości korzenia grozi rozchwianiem zęba, a nawet jego utratą.
Chirurg może również zrezygnować z wykonania resekcji korzenia, gdy powstaje zbyt duży ubytek kości spowodowany rozległym stanem zapalnym.
Resekcji korzenia zęba nie wykonuje się także na zębach mlecznych. Są one zbudowane zupełnie inaczej niż zęby stałe. Jeśli są objęte zbyt dużym stanem zapalnym, powinny zostać niezwłocznie usunięte.
Ostatnią grupą Pacjentów, u których nie wykonuje się tego typu zabiegów są kobiety w ciąży. Jeśli stan zapalny nie zagraża zdrowiu lub życiu matki i dziecka, wówczas odkłada się jego wykonanie już po rozwiązaniu zwłaszcza, że często po zabiegu lekarz może zalecić również przyjmowanie antybiotyku.
Resekcja korzenia w Alchemii Uśmiechu
W naszym gabinecie każde leczenie jest przeprowadzane kompleksowo. W pierwszej kolejności przeprowadzone zostaje leczenie kanałowe pod mikroskopem przez lekarza endodontę. Następnie Pacjent zostaje skierowany do doświadczonego chirurga, który z ogromną precyzją przeprowadzi zabieg. Aby to wszystko było możliwe nasi specjaliści zawsze przygotowują indywidualny plan leczenia wraz z kosztorysem. Dzięki temu Pacjent wie, jakie leczenie należy wdrożyć i dlaczego.
Jeśli masz więcej pytań na temat resekcji korzenia zęba, napisz do nas lub skontaktuj się telefonicznie. Pomożemy!
Podobne artykuły
Resekcja korzeni zębów – wskazania i przebieg zabiegu
Wszystkie informacje na temat resekcji korzeni: wskazania i przebieg zabiegu krok po kroku.
Inlay, onlay i overlay to trzy różne rodzaje wypełniania ubytków w zębach. Łączy je to, że są to wypełnienia -wkłady...